Vedou se velké diskuze, zda je používání kratomu bezpečné a zda hrozí dlouhodobá rizika. Přesto je kratom běžně dostupný a je v Česku deklarován jako sběratelský předmět.

„Já jako člověk, který se dlouhodobě zabývám bezpečností léků, hodnotím souběžné užívání léků a kratomu jako vysoce rizikové. Kratom negativně ovlivňuje osud mnoha léků. Úplně nejhorší je, že lidé nemají šanci se tyto informace dozvědět. Protože o této problematice přednáším na různých odborných fórech, vím, že potřebné poznatky nemají ani lékaři,“ tvrdí PharmDr. Josef Suchopár, klinický farmaceut.

Zdroj: Youtube

Když se dostaví euforie

Kratom se získává sušením listů stromu mitragyna speciosa. Roste v tropických lesích Indočíny a jihovýchodní Asie. Látka, která se získává extrakcí z listů kratomu, se jmenuje mitraginin. V těle metabolizuje a působí v organismu podobně jako morfin. Vyvolává podobnou euforii, ale také útlum, což jsou spojené nádoby. Ti, kteří ho užívají, si chtějí přivodit právě euforii.

„Problém je, že při užívání kratomu je tendence zvyšovat dávky a současně hrozí riziko vzniku závislosti. Bohužel také dochází ke vznik lékových interakcí. Látky obsažené v kratomu blokují řadu enzymů, které odbourávají léky. V důsledku toho pak dochází ke vzniku nežádoucích účinků, k intoxinacím léky nebo dokonce úmrtím. Například s léky na úzkost s některými antidepresivy nebo antipsychotiky může užívání kratomu vyvolat toxické účinky. Můj odhad je, že kratom reaguje nebezpečně až se 150 léky. To je na můj vkus příliš mnoho,“ dodává Josef Suchopár.

U nás běžně k dostání, jinde zakázaná droga

Dalším závažným problémem je, že kratom se v krvi neodhalí běžným skríningem na drogy, na rozdíl od přípravků obsahující konopí. Cílená vyšetření na kratom jsou spíše ojedinělá, zejména proto, že nikoho nenapadne zadat tento úkol laboratoři. Pokud se nenajde sáček kratomu přímo u pacienta, nemusí se na příčiny vážných potíží vůbec přijít.

V některých zemích je prodej kratomu regulován třeba věkem kupujícího. Obal musí obsahovat určité informace, varování o konkrétních vlastnostech kratomu. To je příklad Dánska. V dalších severských zemích je prodej kratomu úplně zakázán. Někde je užívání kratomu i kriminální čin. Ale v České republice jde o sběratelský předmět a můžete si ho pořídit neomezeně. Na náš trh se dostává v podobě tobolek nebo v prášku v sáčcích. Největším nedostatkem jsou špatně dostupné kvalitní a objektivní informace a velmi malá edukace spotřebitelů.

Zdroj:

Autorský článek