Duben je měsícem, kdy klíšťata začínají řádit. V lesích, parcích, na loukách, na zahradách. Přinést si tenhle nechtěný „dáreček“ můžeme z jakéhokoli pobytu venku, proto je dobré myslet na prevenci a pro jistotu se před procházkou stříkat repelentem. Česká republika totiž patří k zemím s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Podle Vojenské zdravotní pojišťovny je v posledních 5 letech v Česku nárůst dokonce o 43 %. Jedná se přitom o infekční virové onemocnění, které je nevyléčitelné. Napadá mozek, mozkové blány a může zanechat i trvalé následky v podobě ochrnutí. Že to zní děsivě? Naštěstí se dá proti klíšťové encefalitidě očkovat, a to po celý rok.

Zdroj: Youtube

Příznaky podobné chřipce

Obraz klíšťové encefalitidy může být různý. Projevit se může jako meningoencefalitida – což je virové onemocnění, kdy virus napadá obaly mozku a mozek. První fáze se objevuje zhruba za 7–14 dní od kontaktu s infikovaným klíštětem. Příznaky jsou jako u chřipky – celková slabost, bolesti hlavy, svalů, zvýšená teplota. Nemoc je zrádná v tom, že zdravotní stav se za pár dnů zlepší, příznaky odeznívají a infikovaný člověk tak nemoci už dál nevěnuje pozornost. Jenže za další týden až dva následuje druhá fáze, která se projevuje silnou bolestí hlavy, světloplachostí, zvracením, poruchami nervů, velkou únavou. Navíc lze říci, že starší lidé mívají silnější průběh nemoci.

Asi nejhorším scénářem je pak rozvoj takzvané bulbární formy, která postihuje především prodlouženou míchu, kde jsou uložena životně důležitá centra.

Další častou nemocí, kterou vám může nakažené klíště přivodit, je lymská borelióza. Kdo se s ní jednou setkal, většinou potvrdí, že následky si pak člověk nese po zbytek života, především ve formě oslabené imunity. Zatímco u klíšťové encefalitidy jde o infekční onemocnění způsobené virem a lze se proti němu očkovat, borelióza má původ bakteriální, léčí se antibiotiky a očkování proti ní neexistuje.

Očkování je nepovinné

Jedinou možností, jak se bránit proti klíšťové encefalitidě, je očkování. To je u nás dobrovolné a není hrazeno ze systému zdravotního pojištění. Pojišťovny na něj ale přispívají různou měrou. Očkovací plán přitom zahrnuje většinou 3 dávky a rozhodnout se pro očkování můžete kdykoli. Jak uvádí dětská lékařka na instagramovém profilu Mama pediatr, očkovat se dá celoročně, základní schéma se ale očkuje během zimních měsíců, a to podle scénáře:

1. první dávka v den 0

2. druhá dávka je za 1–3 měsíce po 1. dávce

3. třetí dávka je za 5–12 měsíců po 2. dávce


Jestliže jste zimní očkování promeškali, máte možnost i teď. Zrychlená forma očkování probíhá následovně:

první dávka je v den 0
druhá dávka je za 14 dní
třetí dávka je za 5–12 měsíců po 2. dávce
Dostatečná imunita přitom nastupuje už 2 týdny po druhé dávce. Přeočkování pak probíhá za 3 roky, a každé další za 3–5 let od posledního.

Starší 50 let mají očkování zdarma

Dobrá zpráva je, že od 50 let je očkování plně hrazené ze zdravotního pojištění. Podle webu Pozor klíště ostatním věkovým kategoriím na tuto vakcínu přispívají všechny zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních a bonusových programů. Náklady na jednu dávku (celkem jsou potřeba tři) přitom činí přibližně 900 Kč. Například Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá na očkování částkou 700 korun pro dospělé a 1500 korun pro děti. Oborová zdravotní pojišťovna pak uvádí, že poskytuje kupon ve výši 1000 korun na jakékoli zvolené očkování včetně klíšťové encefalitidy. Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny mladší 50 let zase mohou využít příspěvek až 700 korun. O výši příspěvku na očkování se můžete informovat u svojí zdravotní pojišťovny, nebo se podívejte na přehled příspěvků, který najdete na webu zde.


Zdroje:

https://www.pozorkliste.cz/ockovani

https://www.instagram.com/mamapediatr.cz/

https://www.instagram.com/medici_pro_ockovani/