Když si ji dáte odpoledne, naruší vám spánek
Mnoho lidí pije kávu jen ráno a dopoledne, protože mají obavy, že večer pak neusnou. Každý šálek kávy má ale jiný obsah kofeinu, což ovlivňují tři základní faktory: druh kávy, způsob pražení a typ přípravy. Je důležité zmínit, že každý máme na kofein jinou citlivost, což je dáno geneticky. Lidem v první skupině stačí necelý šálek kávy, aby začali pociťovat neklid, třes rukou a nespavost i přesto, že kávu konzumovali šest hodin před spánkem. Většina populace ale spadá do druhé skupiny lidí, kteří mohou během dne vypít 2–4 šálky bez nežádoucích účinků. Poslední skupinu tvoří asi 10 % lidí, kteří díky nízké citlivosti na kofein mohou bez problémů konzumovat i 5 a více šálků kávy denně. A co tedy ten poslední hrnek? Aby mělo tělo dostatek času na zpracování kofeinu a mohli jste v noci bez problémů usnout, popíjejte kávu nejpozději šest hodin před plánovaným spánkem a zřeďte si ji ideálně mlékem. Pokud se chystáte zalehnout například o půlnoci, měl by váš poslední šálek kávy přistát na stole nejpozději v 18 hodin.
S mlékem způsobuje rakovinu
V roce 2016 se možným vlivem konzumace kávy ve vztahu k rakovině zabývala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC). Na základě těchto výzkumů vědci došli k názoru, že pití kávy nemohou klasifikovat jako karcinogen. Podle IARC pití kávy nezpůsobuje rakovinu prsu, slinivky břišní ani prostaty. Naopak v případě rakoviny jater a rakoviny výstelky dělohy (endometria) studie ukazují, že pití kávy může riziko onemocnění dokonce snižovat. A je úplně jedno, jestli lidé pijí kávu samotnou, nebo v kombinaci s mlékem. Na druhou stranu agentura tvrdí, že pití horkých nápojů může vést k rakovině jícnu. Ať už tedy dáváte přednost kávě, nebo čaji, nepijte tyto nápoje příliš horké – ideální tak je, když do šálku přilijete právě trochu studeného mléka
„Tlakaři“ se musí kávy vzdát
Různé názory panují také ohledně vysokého krevního tlaku a pití kávy. Podle znalkyně kávy a baristky Moniky Matúšové z pražírny Zlaté Zrnko se ani „tlakaři“ nemusí kávy vždy úplně vzdávat. Není však vhodné pít kávu silnou. „Pokud máte zdravotní problémy se srdcem, lepší je pít nízkokofeinovou filtrovanou kávu. To je například arabika z vysokých nadmořských výšek zpracovaná promytou metodou. Taktéž se doporučuje pít kávu zředěnou horkou vodou (lungo, americano) nebo mlékem (kapučíno, caffè latte). Pokud trpíme na velmi vysoký krevní tlak, je třeba se kávě vyhnout, respektive se poradit s lékařem,“ doporučuje Matúšová.
Káva dehydratuje organismus
Obecně mylná představa, že káva nás dehydratuje, pochází ze skutečnosti, že obsahuje kofein, který patří mezi diuretika. Ta způsobí, že budete více močit, protože vaše tělo ztrácí vodu. Kofein je však velmi mírné diuretikum, pokud se konzumuje v rozumném množství. U většiny dospělých tak příjem až 400 mg kofeinu denně nezpůsobí žádné problémy s dehydratací. Navíc, káva se vaří z vody. Když ji tedy pijete, vaše tělo část vody absorbuje, tudíž ho i mírně hydratuje. A další věc – pokud pijete kávu denně, znamená to, že se na ni vaše tělo už adaptovalo a diuretické účinky pro vás budou ještě menší. https://www.foodrepublic.com/1348876/longstanding-myths-about-coffee-debunked/
Kdo pije kávu, hubne
Mýtus, že káva pomáhá při hubnutí, může být do jisté míry pravdivý, ale pouze za určitých podmínek. Někteří lidé věří tomu, že když vypijí spoustu kávy, automaticky zhubnou. Mýtus vychází ze dvou klíčových faktů: za prvé, že káva může potlačit vaši chuť k jídlu, a za druhé, že může urychlit spalování metabolismu. I když jsou obě tato tvrzení podle odborného webu Live Science pravdivá, pokud jde o znatelný úbytek hmotnosti, samotná káva vás nespasí. Je potřeba především upravit celkový životní styl, tedy jíst potraviny s menším množstvím kalorií a zařadit pravidelný pohyb. Podle studie uveřejněné v časopise Journal of the International Society of Sports Nutrition existují důkazy, že kofein jako stimulant zvyšuje koncentraci a zlepšuje výkon při cvičení.
Zdroje:
- https://www.ncausa.org/Issues-Regulation/IARC-FAQ
- https://www.ncausa.org/Portals/56/NCA%20Release%20-%20IARC%20Report%20-%20FINAL.pdf?ver=2016-06-15-085628-547
- https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-020-00383-4