Hydratace na prvním místě

Pravidelný a dostatečný příjem tekutin je důležitý doslova pro každou buňku v našem těle, při horečce je důležité pití vody ještě zintenzivnit. Při horečkách se silně potíme a tělo se postupně dehydratuje, pokud mu nedodáme dostatečné množství čisté vody.

Maliny

Sirup z malin, malinová marmeláda nebo malinovka. To vše může při horečce pomoct a věděli to už naši předci. Maliny obsahují kyselinu acetylsalicylovou, která má podobné vlastnosti, jako třeba Aspirin.

Tvarohový obklad

Stejně, jako u malin, i u tvarohu naše babičky věděly, že skvěle funguje. Tvarohové obklady se používají na zmírnění zánětů, různých zranění, bolesti kloubů a snížení horečky. Studený tvaroh zabalte do kapesníku a přiložte na čelo na 20 minut. Déle to nemá smysl, protože jakmile se tvaroh zahřeje, jeho chladivé účinky samozřejmě odezní.

Ledový obklad na tepny

Tato rada funguje i tehdy, je-li vám například horko v teplých letních dnech. Stačí, když si na vnitřek zápěstí pustíte ledovou vodu nebo dáte obklad s ledem - ochladíte tím tepny a krev, která jimi pulzuje, a tím i celý organismus. Někteří lidé doporučují také zapalit do kapesníku led a přiložit na třísla - důležité tepny vedou i tudy.

Koupel nebo sprcha

Ledové koupele se nedoporučují, pouze tehdy, pokud je to pod kontrolou lékařů. Při mírně zvýšené horečce by teplota vody měla být o dva stupně nižší, než je naměřená teplota pacienta.

Octové ponožky

To, že je ocet naprosto nedocenitelná surovina už víme. Využít ho můžete i tehdy, trápí-li vás horečky. Přestože vliv octa na snižování horečky není vědecky dokázaný, mnoho maminek na něj nedá dopustit. Ocet smíchejte s vlažnou vodou v poměru jedna ku pěti. Namočte do směsi ponožky a nemocnému je dejte na nohy na 15 minut. Po dvaceti minutách zkontrolujte teplotu.

Dubová kůra

Čaj z dubové kůry se používá na záněty, průjmy, zápal plic, kašel nebo na horečku. Vyzkoušet také můžete lázeň na nohy z hrsti dubové kůry, 4 litrů vlažné vody a dvou lžic soli. Nohy ve směsi máčejte 20 minut.

Kdy je teplota příliš vysoká?

O tom, jaká teplota již značí horečku, se vědci úplně neshodují, číslo se ale pohybuje od 37,2 °C do 38,3 °C. Pokud horečka přesáhne 40 °C, je nutné okamžitě navštívit lékaře nebo volat záchrannou službu. V takovém stavu totiž pacient může začít mít halucinace a silné křeče. Při teplotě nad 42 °C už hrozí selhání organismu a smrt.

Hlavně u malých dětí tedy horečku nikdy neberte na lehkou váhu a vždy jakékoliv problémy raději konzultujte s lékařem. Ač se může jedna o banalitu, je dobré stanovit přesnou diagnózu i léčbu, a nespoléhat pouze na přírodní medicínu a babské rady.

Zdroje: