Typickým příkladem člověka s věčně oteklýma nohama je žena středního věku (říkejme jí třeba Jana), která jede ráno do práce autem a následně většinu dne prosedí u počítače, u pokladny nebo přepážky. Po práci opět nasedne do auta, jede domů a večer tráví vsedě u televize. Žádný pohyb, minimum chůze, zato nohy jako konve. Že vám to něco připomíná?

Nohy potřebují rozhýbat

Nedostatek pohybu a sedavý způsob života je zásadní příčinou otoků nohou. Jak by mohla Jana svůj problém zlepšit? Místo autem může jet do práce MHD a kus cesty dojít pěšky. Místo výtahu si může do své kanceláře vyšlápnout schody. Každých dvacet minut by se Jana měla protáhnout, dojít si pro vodu a několikrát za den si nohy natáhnout do zvýšené polohy. O polední pauze si může dojít pro oběd do vzdálenější restaurace a po práci by si měla zacvičit nebo se alespoň projít svižnější chůzí po dobu minimálně třiceti minut. Večer nohám uleví pozice vleže s nohama nataženýma do výšky a opřenýma o zeď. Nohy se zkrátka potřebují rozhýbat, aby mohly popohánět žilní systém.


Další neméně zásadní příčinou otoků je nedostatečnost žilních chlopní. Chlopně jsou součástí žil, které tlačí krev z částí těla zpět do srdce. Když ventil není dostatečně silný, pak je pro žíly těžké plnit jejich základní funkci. Proto se v nich tu a tam ukládá krev a nohy otékají.

Co pomáhá proti otokům nohou


dodržovat pitný režim
pravidelně se hýbat, nejúčinnější je chůze
při dlouhém sezení mít nohy v mírně zvýšené poloze
podpořit cirkulaci krve – pravidelně nohy protahovat a polohovat
nosit kompresní podkolenky či návleky


Za otoky mohou i další zdravotní komplikace jako třeba problémy se srdcem nebo ledvinami, artritida, onemocnění ledvin nebo poruchy štítné žlázy. Jednou z prokázaných příčin tohoto onemocnění mohou být i nežádoucí účinky některých léků (například na krevní tlak a na bolest) nebo špatná výživa. Nohy často otékají také v těhotenství, kdy děloha vyvíjí větší tlak na dolní polovinu těla, což vede k otoku kotníku, nohou a chodidel. Otoky nohu může zhoršovat také obezita. Tady se pacienti často dostávají do bludného kruhu – příznakem otoků jsou totiž potíže s chůzí. A pokud obézní člověk nechodí a nehýbe se, kila jdou opět nahoru.


Tři stádia otoků

Otoky nohou lékaři diagnostikují podle tří fází, jak popisuje lékařka MUDr. Zuzana Navrátilová, Ph.D. na webu Žilní poradna.

„V první fázi pacient pociťuje příznaky, jako je pocit tíhy, únavy a napětí v nohou. Tyto potíže jsou typické pro chronické žilní onemocnění vyskytující se častěji u žen než u mužů. V této fázi se osvědčují léky ovlivňující žilní otok v kombinaci s nošením podpůrných kompresivních nebo elastických punčoch. Nedílnou součástí léčebného procesu je i dodržování režimových opatření – vyvarovat se dlouhodobému sezení a stání, působení nadměrného tepla, pravidelně cvičit k posílení žilně-svalové pumpy, pravidelně polohovat končetiny, věnovat se vhodným sportovním aktivitám jako je plavání, nordic walking, jízda na kole, pravidelně krátkodobě sprchovat končetiny chladnou vodou, pečovat o pravidelnou stolici, volit správný oděv a obuv, která nemá být příliš těsná,“ vysvětluje odbornice.

V druhé fázi je otok měkký a po tlaku v něm přetrvává důlek. Otoky se projevují už v dopoledních hodinách. Součástí léčby je každodenní nošení kompresivních elastických punčoch nebo aplikování kompresivní bandáže. Stejně jako v prvním stádiu mohou pomoct léky, které příznivě ovlivňují ústup otoků, a pravidelné dodržování režimových opatření.


Tuhý, tvrdý otok kolem kotníků a na bérci i prstech pak symbolizuje třetí stupeň. Ten obvykle nevymizí ani po polohování nohou, ani po nočním spánku. „Otok vzniká v důsledku postižení nejen žilního, ale i lymfatického systému. Na kůži v těchto stádiích otoku často pozorujeme i zvýšenou pigmentaci kůže, ztenčení nebo naopak až bradavičnaté zbytnění pokožky, tendenci ke zvýšené suchosti kůže až k tvorbě ekzémů, někdy i bércový vřed,“ říká lékařka z Žilní poradny. Otoky tohoto stádia patří již do péče specializovaných ambulancí.


Lymfodrenáže

Pokud vás trápí chronické otoky nohou, na které nezabírá ani změna životního stylu, je na místě navštívit lékaře. Ten vám může nasadit léky na bázi protitlaku nebo doporučí nošení kompresních punčoch, které pomohou vytlačit tekutinu z nohou. Další možností, která se používá k léčbě otoků neboli lymfedému, je technika lymfatické masáže spolu s cvičením a nízkokompresním zábalem. Tato metoda je také známá jako manuální lymfodrenáž.

Pozor na křečové žíly

Ruku v ruce s oteklýma nohama jde i chronické žilní onemocnění, které se projevuje v podobě metliček a rozšířených křečových žil. Chronické žilní onemocnění začíná ve chvíli, kdy krev, která se vrací žilami zpět k srdci, zpomalí. Dochází k tomu opět při dlouhodobém sezení nebo stání a při minimální pohybové aktivitě. Krev se začne městnat v žilách dolních končetin a objeví se bolavé a oteklé nohy, noční křeče, pnutí nebo pocity těžkých nohou. Časem namáhaná žilní stěna nápor krve nevydrží a začne povolovat. Takto vznikají právě metličky, později nevzhledné křečové žíly. Radou na závěr proto je: dbejte na prevenci a pravidelně se hýbejte! Vaše nohy budou jásat radostí a otoky možná nebudou mít šanci.


Zdroje:

https://zilniporadna.cz

https://health.clevelandclinic.org/what-you-should-know-about-swelling-in-your-legs/