Není energetický nápoj jako energetický nápoj

Na trhu existuje spousta druhů energetických nápojů. V první řadě byste měli vždy volit kvalitnější, přičemž se dá říci, že s kvalitou roste také cena.

Kromě zvolení dražších a kvalitnějších nápojů ověřených značek je potřeba z hlediska výživy volit také ty bez cukru. Pokud se stravujete zdravě nebo se snažíte zhubnout, kupujte si energetické nápoje bez obsahu cukru a bez kalorií. Běžný energetický nápoj s cukrem může obsahovat okolo 200 až 300 kalorií, což může negativně ovlivnit vaši dietu.

Energetické nápoje bez cukru a vliv na zdraví

Po energetických nápojích bez cukru neztloustnete a můžete je považovat za zdravé z hlediska vaší postavy. Jak je to ale se zdravím? Mohou ovlivnit vaše zdraví kvůli obsahu složek, které v nich najdeme?

Největší škodu v energetických nápojích může způsobit vysoký obsah cukru, takže pokud zvolíte ty bez něj, nemusíte se obávat, že by měly markantní vliv na vaše zdraví. Ovšem za předpokladu, že energetické nápoje nepijete od rána do večera.

Co energetické nápoje obsahují?

Voda – Voda tvoří základ nápojů a nijak neohrožuje vaše zdraví.

Cukr – U běžných nápojů s obsahem cukru může být problém. Proto volte ty bez cukru.

Kyselina citronová – Kyselina citronová je v energetických nápojích obsažena pouze v malém množství a v rozumné míře nemá žádné známé negativní účinky.

Taurin – Taurin je organická sloučenina, kterou najdeme běžně v lidském těle, ale také v obyčejných potravinách, jako je například čokoláda. Působí jako antioxidant a v malé míře nijak tělu ani zdraví neškodí.

Aroma – Běžná součást mnoha potravin.

Vitaminy – V téměř každém energetickém nápoji najdeme také řadu vitaminů, které mohou být přínosem. Největší zastoupení z jejich řad má vitamin C a vitaminy skupiny B.

Kofein (32 mg / 100 ml) – Kofein je hlavním důvodem, proč lidé vyhledávají energetické nápoje. V rozumném množství nepůsobí škodlivě a může dokonce pomáhat. Nejen pro nával energie, ale také se spalováním, lepším soustředěním a koncentrací.

Sorban draselný a benzoan sodný – Jedná se o konzervanty, které jsou poměrně problematické a často diskutované látky. Benzoan může podle mnoha zdrojů způsobovat hyperaktivitu u dětí. Opět však platí, že v rozumném množství se nemusíte obávat o své zdraví.

Jak je to s obsahem kofeinu

Kofein může být také důvodem, proč se energetické nápoje řadí do nezdravých – za předpokladu, že energetické nápoje tvoří velkou část vašeho příjmu tekutin a pijete je několikrát denně.

Je důležité si hlídat příjem kofeinu, který by neměl překročit 500 mg během dne. (Příjem se může lišit podle váhy, pohlaví, ale také podle citlivosti na kofein.) Pokud si hlídáte příjem kofeinu, není se čeho bát.

Zdravé alternativy energetických nápojů

Kromě energetických nápojů bez cukru lze využít také různé alternativy. Pokud se chcete probudit a dodat tělu energii, můžete vyzkoušet místo energetického nápoje zelený čaj, kvalitní zrnkovou kávu nebo ledovou sprchu.

Zdroj:
https://www.fitness007.cz/blog/energy-drinky-jak-na-nas-pusobi-energeticke-napoje-jsou-skodlive-tak-jak-se-rika/