Všeho moc škodí, a jinak tomu není ani u energetických nápojů. Pestrobarevné obaly, chemická vůně, skvělý marketing a slaďoučká chuť láká nejvíce adolescenty. Popíjí je během školy, ale i v noci na party. A míchat energy drinky s alkoholem je cesta do záhuby, potlačují totiž pocit opilosti.

Jak působí energetické nápoje na lidské tělo?

Zdroj: Youtube

Co v nich je?

Běžně obsahuje jedna plechovka energy drinku více než 60g cukru. Přemíra cukru ovšem může vést k problémům se spánkem, zkažení zubní skloviny a srdečním problémům. Doporučená dávka denního příjmu cukru by u dospělého člověka neměla překročit 30g.

Další z látek obsažených v energetických nápojích je kofein. V běžně dostupných energy drincích je kolem 30mg kofeinu na 100ml. Přílišný příjem kofeinu může vést k nervozitě, nespavosti, úzkostem i srdečním problémům.

Taurin, kterého je v energy drincích průměrně 1000mg, je známý svými protizánětlivými a antioxidančními účinky. Pomáhá vyrovnávat v těle tekutiny, soli a minerály. Sám o sobě je tedy pro tělo prospěšný, problém energetických nápojů je jinde.

Zdravější alternativa?

K rychlé energii samozřejmě můžete použít cukry. Kousek dobré hořké čokolády, cereální tyčinka, ovocné smoothie nebo jogurt vám pomohou rychle snížit pocity únavy. Existují ale mnohem zdravější varianty, kterými můžete "natankovat" vaši energii.

1. Zelený čaj

Zelený čaj je skvělým náhradníkem energetických nápojů. Obsahuje méně kofeinu, než káva, a má pro tělo blahodárné účinky. Funguje jako skvělý antioxidant, jemně stimuluje nervovou soustavu a pomáhá ke koncentraci.

2. Matcha

Matcha je 100% zelený čaj v práškové formě. V Japonsku se používal při čajových rituálech a dodnes je hojně využívaný pro své povzbuzující účinky. Koupit si můžete buď samotný prášek, matchu ale najdete i v různých již hotových nápojích. Matcha obsahuje přirozený stimulant nazývaný L-theanin, který může dodat energii a zároveň podporovat klid a soustředění.

3. Kokosová voda

Kokosová voda je jedním z největších zázraků na naší planetě. Fantasticky hydratuje tělo, podporuje imunitu a obsahuje velké množství vitaminů. Kokosová voda je bohatá na elektrolyty, které pomáhají udržet rovnováhu tekutin v těle.

4. Kombucha

Kombucha je lehce perlivý fermentovaný nápoj, vyráběný z čaje, cukru a symbiotické kultury bakterií a kvasinek. Během fermentace se vytváří probiotika, organické kyseliny a vitamíny, které přinášejí mnoho zdravotních výhod, včetně podpory energie.

Energetické nápoje mohou být skvělým pomocníkem na cestách, při studiu, a jejich občasné požívání by u zdravého člověka nemělo ničemu vadit. Dejte si ale pozor, aby se z užívání energeťáků nestala každodenní rutina. Energetické nápoje by rozhodně nikdy neměly pít kojící a těhotné ženy, diabetici a lidé se srdečními vadami. A pokud svému dítěti ráno nepřipravujete do školy dvojité silné espresso, energetickým drinkům byste jim neměli dopřávat taktéž.

Zdroje: