Premium obsah

Když hlava třeští aneb Lidé s migrénou jsou superhrdinové

Když hlava třeští aneb Lidé s migrénou jsou superhrdinové
V Česku se přibližně milión lidí potýká s migrénou. V USA podle údajů The Head and Spine Pain Center každých deset sekund někoho přiměje nesnesitelná bolest hlavy vydat se na pohotovost. Podle Eleny Ruiz de la Torre, ředitelky Evropské aliance pro migrénu a bolesti hlavy, jsou lidé trpící na migrény a zvládající přitom žít běžný život se všemi jeho každodenními povinnostmi superhrdinové.

Migrénou trpí každý desátý člověk v České republice a podle nedávného výzkumu agentury STEM/MARK si přibližně stejný počet lidí myslí, že bolest hlavy a migréna jsou jedno a to samé. Jenže nejsou. - Migréna sebou přináší opakované bolesti hlavy až velmi silné intenzity, často je doprovázená zvracením, nevolností, citlivostí na zvuky, pachy, světlo a extrémní únavou. Vyvolat její záchvat může celá řada spouštěčů, od stresu a změny počasí po některé potraviny jako je alkohol, glutamát nebo tavené sýry. „Vyvarování se spouštěčů je u lidí trpících migrénou velmi důležité a řada pacientů se o to intenzivně snaží. Pravda je ale taková, že některým z nich se bohužel nelze vždy vyhnout. A i když se nám to podaří, nemusí se nám tím vždy podařit předejít migréně. Určitě tedy nelze říci, že by si lidé za migrénu mohli sami. U některých pacientů dokonce není možné konkrétní spouštěče záchvatu vysledovat vůbec,“ vysvětluje neurolog MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D., předseda Czech Headache Society a vedoucí specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Praze.

Kdo ji nikdy neměl, nepochopí

Zřejmě každé chronické onemocnění negativně ovlivňuje život pacientů. U migrény to platí speciálně, m.j. proto, že mnozí nezasvěcení mají tendenci nemoc zlehčovat. Choroba vybírající si třikrát častěji ženy než muže jim přitom krade celé dny – ti, kteří mají tři záchvaty měsíčně, ztrácí během deseti let téměř rok života. Podle průzkumů navíc 60 % pacientů tají nemoc před svým okolím. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech. Společnost to tak bohužel mnohdy nechápe, a proto se řada lidí s migrénou cítí stigmatizovaná a ve své nemoci osamělá“, říká Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. Podle Eleny Ruiz de la Torre, ředitelky Evropské aliance pro migrénu a bolesti hlavy, jsou lidé s migrénou superhrdinové, protože plní všechny svoje povinnosti i přes ataky nemoci. „V mnoha zemích se migréna považuje jenom za větší bolest hlavy a toto vnímání je třeba změnit. Okolí migréně nerozumí – vidí jen to, že občas chybíme v práci nebo se nemůžeme zúčastnit nějaké aktivity,“ tvrdí.

Z průzkumu organizace European Migraine and Headache Alliance (EMHA) provedeným mezi lidmi trpících migrénou převážně ze sedmi evropských zemí (Španělsko, Itálie, Velká Británie, Francie, Irsko, Německo a Portugalsko) vyplynulo, že 45 % respondentů mělo kvůli migréně potíže s prodloužením pracovní smlouvy, 43 % mělo problém práci vůbec získat a 33 % dostalo od svého zaměstnavatele výtku, například právě kvůli tomu, že jim záchvat migrény znemožnil do práce některý den přijít.

Před bolestí hlavy neutečeš

Bolest hlavy popisují lidé jako jednu z nejnepříjemnějších bolestí vůbec. Nedá se nijak obejít, zapudit, občas ji nepřelstí ani ta nejlepší analgetika. Podle Světové zdravotnické organizace přitom každodenní bolestí hlavy trpí jeden z dvaceti lidí z rozvinutých zemí. Jedna z nejběžnějších zdravotních obtíží však vědce celého světa stále nechává na velkých pochybách. „Víme sice mnohem více než před 20 lety o tom, co způsobuje bolesti hlavy, ale ještě stále nemáme ucelený obraz,“ říká Charles Flippen, MD, docent neurologie na David Geffen School of Medicine v Los Angeles. „Bolest hlavy může být záležitostí krevních cév v hlavě a krku, tkání obklopujících mozek a některých jeho hlavních nervů. Příčina ale může tkvít také v pokožce, dutinách, zubech, krčních svalech a kloubech...“

Podle odborníků je tak skutečným způsobem, jak se bolesti zbavit, rozpoznání, s jakým typem bolesti hlavy se potýkáme. Nejčastějším typem bolesti je tzv. tenzní bolest hlavy, vyskytující se častěji u žen. Tupá, svíravá bolest, za níž nezřídka mohou svaly v okolí šíje, může být různé intenzity a různé četnosti, dobrou zprávou je, že většinou si s ní poradí analgetika. Druhý nejčastější typ představuje právě zmíněná migréna, postihující jak děti, tak dospělé. Před pubertou bývají chlapci i dívky postižení stejně, v dospělosti opět dominují ženy. Ti, jichž se týká, hovoří o prudké, pulzující bolesti, v těch nejtěžších případech ji přirovnávají k silným úderům. O něco vzácnějším jsou tzv. Clusterové (klastrové) bolesti hlavy, kterým se říká i „nakupené“ bolesti, což samo o sobě vyvolává představu značné intenzity. Tento typ palčivé bolesti je pro změnu častější u mužů. Soustředí se mnohdy do oblasti kolem očí, provází ji značný neklid, postižení nezřídka mluví o tendenci „tlouci hlavou do zdi“. Lékaři se vyjadřují o klastrové bolesti jako o jedné z nejsilnějších bolestí vůbec.

Zdroj: EMHA, Migréna-help, STEM/MARK

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.