Migrénou trpí každý desátý člověk v České republice a podle nedávného výzkumu agentury STEM/MARK si přibližně stejný počet lidí myslí, že bolest hlavy a migréna jsou jedno a to samé. Jenže nejsou. - Migréna sebou přináší opakované bolesti hlavy až velmi silné intenzity, často je doprovázená zvracením, nevolností, citlivostí na zvuky, pachy, světlo a extrémní únavou. Vyvolat její záchvat může celá řada spouštěčů, od stresu a změny počasí po některé potraviny jako je alkohol, glutamát nebo tavené sýry. „Vyvarování se spouštěčů je u lidí trpících migrénou velmi důležité a řada pacientů se o to intenzivně snaží. Pravda je ale taková, že některým z nich se bohužel nelze vždy vyhnout. A i když se nám to podaří, nemusí se nám tím vždy podařit předejít migréně. Určitě tedy nelze říci, že by si lidé za migrénu mohli sami. U některých pacientů dokonce není možné konkrétní spouštěče záchvatu vysledovat vůbec,“ vysvětluje neurolog MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D., předseda Czech Headache Society a vedoucí specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Praze.
Kdo ji nikdy neměl, nepochopí
Zřejmě každé chronické onemocnění negativně ovlivňuje život pacientů. U migrény to platí speciálně, m.j. proto, že mnozí nezasvěcení mají tendenci nemoc zlehčovat. Choroba vybírající si třikrát častěji ženy než muže jim přitom krade celé dny – ti, kteří mají tři záchvaty měsíčně, ztrácí během deseti let téměř rok života. Podle průzkumů navíc 60 % pacientů tají nemoc před svým okolím. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech. Společnost to tak bohužel mnohdy nechápe, a proto se řada lidí s migrénou cítí stigmatizovaná a ve své nemoci osamělá“, říká Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. Podle Eleny Ruiz de la Torre, ředitelky Evropské aliance pro migrénu a bolesti hlavy, jsou lidé s migrénou superhrdinové, protože plní všechny svoje povinnosti i přes ataky nemoci. „V mnoha zemích se migréna považuje jenom za větší bolest hlavy a toto vnímání je třeba změnit. Okolí migréně nerozumí – vidí jen to, že občas chybíme v práci nebo se nemůžeme zúčastnit nějaké aktivity,“ tvrdí.
Z průzkumu organizace European Migraine and Headache Alliance (EMHA) provedeným mezi lidmi trpících migrénou převážně ze sedmi evropských zemí (Španělsko, Itálie, Velká Británie, Francie, Irsko, Německo a Portugalsko) vyplynulo, že 45 % respondentů mělo kvůli migréně potíže s prodloužením pracovní smlouvy, 43 % mělo problém práci vůbec získat a 33 % dostalo od svého zaměstnavatele výtku, například právě kvůli tomu, že jim záchvat migrény znemožnil do práce některý den přijít.
Před bolestí hlavy neutečeš
Bolest hlavy popisují lidé jako jednu z nejnepříjemnějších bolestí vůbec. Nedá se nijak obejít, zapudit, občas ji nepřelstí ani ta nejlepší analgetika. Podle Světové zdravotnické organizace přitom každodenní bolestí hlavy trpí jeden z dvaceti lidí z rozvinutých zemí. Jedna z nejběžnějších zdravotních obtíží však vědce celého světa stále nechává na velkých pochybách. „Víme sice mnohem více než před 20 lety o tom, co způsobuje bolesti hlavy, ale ještě stále nemáme ucelený obraz,“ říká Charles Flippen, MD, docent neurologie na David Geffen School of Medicine v Los Angeles. „Bolest hlavy může být záležitostí krevních cév v hlavě a krku, tkání obklopujících mozek a některých jeho hlavních nervů. Příčina ale může tkvít také v pokožce, dutinách, zubech, krčních svalech a kloubech...“
Podle odborníků je tak skutečným způsobem, jak se bolesti zbavit, rozpoznání, s jakým typem bolesti hlavy se potýkáme. Nejčastějším typem bolesti je tzv. tenzní bolest hlavy, vyskytující se častěji u žen. Tupá, svíravá bolest, za níž nezřídka mohou svaly v okolí šíje, může být různé intenzity a různé četnosti, dobrou zprávou je, že většinou si s ní poradí analgetika. Druhý nejčastější typ představuje právě zmíněná migréna, postihující jak děti, tak dospělé. Před pubertou bývají chlapci i dívky postižení stejně, v dospělosti opět dominují ženy. Ti, jichž se týká, hovoří o prudké, pulzující bolesti, v těch nejtěžších případech ji přirovnávají k silným úderům. O něco vzácnějším jsou tzv. Clusterové (klastrové) bolesti hlavy, kterým se říká i „nakupené“ bolesti, což samo o sobě vyvolává představu značné intenzity. Tento typ palčivé bolesti je pro změnu častější u mužů. Soustředí se mnohdy do oblasti kolem očí, provází ji značný neklid, postižení nezřídka mluví o tendenci „tlouci hlavou do zdi“. Lékaři se vyjadřují o klastrové bolesti jako o jedné z nejsilnějších bolestí vůbec.
Zdroj: EMHA, Migréna-help, STEM/MARK