Premium obsah

Česká mantra? Píseň Lásko, bože, lásko

Česká mantra? Píseň Lásko, bože, lásko
Existuje česká mantra? O jedné bychom věděli – slavná a mnoho generací zpívaná lidová písnička Lásko, bože, lásko, v jejíchž slovech je ukrytá láska, naděje a bolest.

Lásko, bože, lásko
Kde ťa ludé berú

Na horách něrástěš
V poli ťa nesejú

„V tomto kraťoučkém rozsahu se ukrývá naděje i bolest, je o hledání božského posvátného pocitu lásky. Pomáhá nám ponořit se do svého srdce a skrze smutek i toužení se přiblížit sobě,“ říká lektorka prána flow jógy Markéta Faustová.

Slovo mantra bylo složeno ze slov Mananat trayate iti mantrah, která znamenají: skrze rozjímání osvobozuje. Jde většinou o posvátný text s harmonizujícím obsahem, který hluboce rezonuje v našem nervovém systému a zanechává tu vibraci. Většinou bývá znění mantry lehce zapamatovatelné a krátké. „Jeho opakováním se můžeme dotknout emocí ukrytých uvnitř našeho srdce. Mantru můžeme zpívat, recitovat nahlas, nebo si ji dokonce opakovat v duchu,“ dodává Markéta Faustová.

Nejznámější mantry jsou napsány v sanskrtu, ale v kultuře každé země je možné nějakou najít. Zkuste si tuhle písničku zazpívat, nepřináší vám také soustředění, povzbuzení, uklidnění?


Lásko, bože, lásko
Kde ťa ludé berú
Na horách něrásteš
V poli ťa nesejú
Na horách něrásteš
V poli ťa nesejú
Kdyby sa ta láska
Na poli rodila
Nejedna panenka
By pro ňu chodila
Nejedna panenka
By slzu ronila

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.