Jó, to za našich dob!

Svět byl za vašich dob úplně jiný. Svět bude jiný za dob vašich dětí, vnoučat, i generací po nich. To je prostě fakt, svět se mění neustále a generace s ním. Všichni vědí, že když jste byla vy malá, bylo to jiné. Uvědomte si ale, že pro mladší ročníky je to dnes také jiné, a vy tomu možná jen nechcete porozumět. Hodnotit, kdo to měl těžší, a kdy byl svět více v pořádku, je v tomto případě absolutně irelevantní. Mládí se nám sice nevrátí, ale objevovat a zažívat nové věci můžete i v mnohem pokročilejším věku - padesátka není žádné stáří.

Zdroj: Youtube

A kdy mi uděláte vnoučátka?

Pokud máte dospělé děti, určitě vás to někdy napadlo: Kdy budu babička? Tuto otázku ale nikdy nepokládejte jim. Babičkou se totiž nestanete svojí volbou - je to vašich potomcích, rozhodnou-li se mít miminko, nebo ne. A podobné otázky mohou také dost dobře způsobit to, že babičkou nebudete nikdy. Zkuste zvolit trochu jinou komunikaci, a zeptejte se svých dětí, jestli nad tím přemýšleli a jak se k tomu staví. Rozhodně jim ale nevnucujte svůj názor.

Já těm počítačům nerozumím.

Ať se nám to líbí, nebo ne, počítačová gramotnost je dnes nezbytná. Pokud je vám přes padesát, s tabletem v ruce jste se pravděpodobně nenarodili, ba dokonce ani s počítačovou myší. Bohužel to ale není výmluva, počítače k našim životům patří a patřit budou. Pokud je pro vás obtížné se s technologiemi zžít, existuje spousta kurzů a videí, které vám mohou pomoci. Bez pojmů jako Twitter nebo Instagram se ale v dnešním světě neobejdete.

Když mi bylo jako tobě...

...tak jste určitě na tuhle větu protáčela oči stejně, jako dnešní mladí. Málokoho zajímá, jaká jste byla před dvaceti lety, a touto frází naznačujete, že chcete mladšímu člověku říct, jak má žít. A to není příjemné nikomu.

Nevypadám v tom tlustě?

Tato otázka je nepříjemná, pronesete-li ji v jakémkoliv věku. Pokud je vám ale více, než padesát let, měla byste už znát své tělo dost dobře. Určitě víte, jaké střihy vám sedí, a jaké ne. Není potřeba se na to ptát, ve skutečnosti chcete totiž jen ujištění. V takovém věku byste ale měla být schopná ujistit sama sebe a vědět, co vám sluší.

Ty máš život ještě před sebou.

A co čeká vás? Padesátka z vás nedělá moudrého starce a věk je opravdu pouze číslo. Je na vás, co si v životě naservírujete, a pokud máte v padesáti pocit, že už jste zažili všechno, je to vaše rozhodnutí. Samozřejmě jsou aktivity, které jsou ve dvaceti letech určitě pohodlnější, ale není pravda, že po padesátce nemůžete zkoušet to, co vaše děti. A navíc, neříká se, že život začíná právě po padesátce?

S ženami mého věku si nerozumím.

Tato věta zní opravdu trochu nevyspěle. To, že si nemáte co říct se svými vrstevnicemi, není jejich chyba. A to, že odmítáte ženské přítelkyně, vás nedělá nijak mladší. Je důležité mít mezi přáteli i muže, ale tvářit se, že ženy vašeho věku jsou všechny nudné, není potřeba.

Až ti bude jako mně...

...Bude všechno úplně jinak. Pokud máte nutkání použít v konverzaci větu: ,,Jednou to pochopíš," raději ji spolkněte. Taková rada totiž ještě nikomu nikdy nepomohla. Raději se zkuste vcítit do situace druhého, místo toho, abyste jeho život přirovnávala k tomu svému.

Já jsem stará dáma.

Ne, opravdu nejste. Samozřejmě nejste ani mladá holka, jste dospělá žena. A to je na tom to nejkrásnější.

Pamatujte si, že váš věk vás nedefinuje - definuje vás to, co jste prožila, udělala a čeho jste dosáhla. Jistě, podělte se s mladšími generacemi o své zážitky, nikdy ze sebe ale nedělejte stařičkou dámu, která má život za sebou. To, co vás ještě čeká, si zvolíte sama.

Zdroje: