Utěrky - semeniště bakterií

Většina z nás utěrky v kuchyni mění až ve chvíli, kdy jsou viditelně špinavé nebo nějakým způsobem zapáchají. To však bývá mnohem dříve, než je to pro naše oko pozorovatelné. Zkuste si uvědomit, na co všechno utěrky používáme. Utíráme s nimi skvrny od jídla, své ruce, špínu na kuchyňské lince nebo ovoce a zeleninu, nádobí… V domácnosti, při úklidu a vaření, máme v podstatě utěrku v ruce pořád. Většinu času je utěrka navíc mokrá a plná potravy pro nežádoucí bakterie jako je escherichia coli nebo stafylokok. Ty pak mohou způsobovat nepříjemné střevní problémy.

Zdroj: Youtube

Jak často měnit utěrky?

Odborníci se shodují na to, že vždy záleží na míře používanosti utěrky a také na tom, jakým způsobem se k utěrkám chováme. Někdo je opravdu používá striktně pouze na sušení mokrého nádobí, jiní s ní utřou linku, stůl a ještě okraje talíře před podáváním jídla. Obecně by se ale vešekeré látky, které používáme v kuchyni, měly měnit alespoň jednou za 3-5 dní. V ideálním případě utěrku vyměňte jednou za dva dny, používáte-li ji opravdu na denní bázi.

Jak utěrku prát?

Jako například i u ručníků nebo ložního prádla, utěrky je nutné jednou za čas vyprat na vysokou teplotu. Tím se ujistíte, že látku zbavíte veškerých nechtěných bakterií, které příliš vysoké teploty nezvládnou. Utěrky tedy jednou za 2-3 použití vyperte na 60 stupňů. Můžete přidat i máchání. Každou vypranou utěrku také nezapomeňte vyžehlit!

Jak utěrky vybělit?

Pokud už jsou utěrky starší a zašlé, nemusíte je hned vyhazovat. S pomocí těchto pár triků jim vrátíte jejich původní barvu a svěžest, a vydrží vám ještě mnoho dalších let.

Jedlá soda

Jedlá soda je, co se uklízení týče, zkrátka zázrak. Stačí, když utěrku posypete jedlou sodou a přidáte trošku vody, aby se udělala taková pasta. Tu pak nechte působit a dejte utěrku prát. Pokud jste milovníci ekologické domácnosti, pak jedlou sodu můžete používat i místo aviváže - odstraňuje totiž všechny možné zápachy. Pokud přidáte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, dodáte utěrkám ještě příjemnou vůni.

Domácí bělidlo

Pokud jsou utěrky opravdu hodně zašlé, dopřejte jim tuto speciální lázeň z naprosto běžných surovin. Do hrnce dejte 3 lžíce jedlé sody, lžíci soli a trochu pracího prášku nebo gelu. Vložte do hrnce utěrky a nechte na 20 minut vařit. Pak vyperte utěrky na 90 stupňů.

Na noc do oleje

Tento recept se může zdát trochu jako paradox, skutečně ale funguje. Do lavoru s utěrkami vlijte teplou vodu, 2 lžíce octa, 2 lžíce jedlé sody a 2 lžíce rostlinného oleje. Nechte ve směsi namáčet utěrky přes noc a uvidíte zázrak. Ocet utěrky vydezinfikuje, jedlá soda je vybělí a olej vstřebá mastnotu. Druhý den dejte utěrky vyprat.


Co ručníky a povlečení?

Znovu záleží, jak často a na co druh látky užíváte. Ručníky, které používáte na obličej, byste určitě měli měnit denně. Ostatní ručníky je pak dobré měnit jednou za 2-3 dny. U ložního prádla je tak, že povlečení bychom měli měnit alespoň jednou za čtrnáct dní. Pokud se v noci hodně potíte, měňte samozřejmě častěji, někteří lidé také například častěji mění polštář. Prostěradlo by mělo být vypráno každý týden.

Zdroje:

https://www.southernliving.com/home/cleaning-and-housekeeping/how-often-to-wash-dish-towels

https://www.eatingwell.com/article/7961190/how-often-should-you-wash-dish-towels/