Na webu totiž také zjistíte, že zatím budete muset žít na Zemi, protože „svrchované území Asgardie“ představuje pouze družice Asgardia-1 o rozměrech 10 x 10 x 20 cm a hmotnosti 2,8 kg. Je prý ale pouze otázkou času, než se „vesmírný národ“ skutečně odstěhuje do nebes.

Zdroj: Youtube

Nejde o žádnou recesi či tuctovou legrácku. Je to vážně míněný projekt, byť zatím existující jen v podobě silně virtuální. Stojí za ním Igor Rajfovič Ašurbejli (60), potomek starého šlechtického rodu z Ázerbájdžánu. Vystudoval sice v Baku obor těžba ropy, ale pak se v Moskvě deset let zabýval tajným sovětským programem vojenských vesmírných stanic.

To možná nezní jako moc dobré doporučení, ale po rozpadu Sovětského svazu se začal úspěšně věnovat nevojenskému průzkumu kosmu a dalším oborům, přičemž dokonce v roce 2016 získal medaili UNESCO za přínos k rozvoji nanovědy.

Hlavně však díky své softwarové firmě Socium velmi zbohatl a dnes si může dovolit Asgardii, v níž byl už podruhé na pětileté období zvolen „hlavou národa“, štědře sponzorovat.

V roce 2018 proběhla jeho inaugurace s velkou pompou ve vídeňském císařském paláci Hofburg, druhou inauguraci vedl rumunský kosmonaut Dumitru-Dorin Prunariu a samozřejmě se jí zúčastnila plejáda nejvyšších činovníků vesmírné říše. Ta má svůj parlament, ústavu, nejvyšší soud i vládu s dvanácti ministerstvy. Za zmínku stojí, že ministři nesmějí být starší než 60 let.

„Už od dětství bylo mým snem vytvořit novou nezávislou zemi,“ řekl Igor Ašurbejli reportérům CNN. Tou je ale zatím pouze jeho družice a „svrchované území“ kolem ní, jehož zabrání ovšem není v souladu s mezinárodními úmluvami. Ty, které se nehodí, Asgardia prostě neuznává. Zároveň ale usiluje o vstup do OSN, což je vlastně trochu protimluv. OSN ovšem Asgardii mezi své členské země nepřijala a ani snahy o diplomatické uznání jinými zeměmi zatím nejsou úspěšné.

Obrázky už jsou v kosmu

Vznik svého vesmírného národa Igor Ašurbejli slavnostně oznámil v roce 2016 v Paříži. Zdá se, že s ním dosahuje neobyčejného úspěchu. Podle údajů z webu Asgardie už má toto království na nebesích hodně přes milion občanů, mezi nimi prý také více než tři stovky Čechů. Kde všude Asgardia zapustila kořeny, můžete zjistit na mapě na jejím webu.

Alespoň fotografie a údaje o prvních osmnácti tisících (podle jiných pramenů až sto tisících) Asgarďanech jsou už také skutečně ve vesmíru; každý za tím účelem dostal k dispozici 300 kilobajtů. Spolu s dalšími údaji o království byly tyto údaje vyslány do vesmíru na palubě družice Asgardia-1, která letí kosmem ve výšce 400 km nad Zemí. Takových satelitů má být v budoucnu vypuštěno ještě několik, Asgardia však především usiluje o stavbu obří vesmírné stanice. Ta by ale vyšla na stovky miliard dolarů, což je suma (zatím?) nedostupná. Měnou vesmírného království je solar: za status rezidenta Asgardie (podle ústavy má „zvláštní povahu“, aby rezidenti ve své zemi neměli problém s dvojím občanstvím) se platí „pobytový poplatek“ 100 solarů ročně, přičemž jeden solar se rovná jedno euro. Při vysokém počtu členů vesmírného národa může tento poplatek, který má nahrazovat daně, nakonec dát velmi zajímavou částku. Pokud by se ale takto měly nashromáždit peníze na stavbu a provoz vesmírné stanice, musel by se počet Asgarďanů ještě zmnohonásobit.

Solary mají být stoprocentně kryty „skutečnými prostředky“ na bankovních účtech Asgardie. Je zajímavé, že do budoucna se jako se zdrojem příjmů počítá i s těžbou vzácných kovů z asteroidů, jež budou za tím účelem příležitostně odchytávány.

Království si rovněž hodně slibuje od umělé inteligence, kterou chce rozsáhle využívat a zároveň zkrotit, aby se mu nevymkla z rukou. Má tak vytvořit první „zcela digitální státní systém“.

Vesmírné novorozeně

V této chvíli je však hlavním cílem Asgardie vytvoření zárodku nefalšovaného vesmírného národa čili uskutečnění prvního porodu v kosmu: na vesmírné stanici kroužící kolem Země, Měsíce či jiného kosmického tělesa. První vesmířan má být zárukou toho, že bude existence lidského rodu zajištěna i do budoucna, ať už svoji Zemi zcela zničíme, nebo ne.

Jak ale chce Asgardia první porod ve vesmíru zajistit, o tom není moc známo. Zatím jen podporuje nizozemskou společnost Spaceborn United, která chce v umělé gravitaci ve vesmíru oplodnit embrya laboratorních myší a jejich březost dovést k porodu už na Zemi.

Právě umělá gravitace a také ochrana před kosmickými paprsky jsou dva velké problémy, jež království plánuje v příštích 25 letech vyřešit. Časem se má vesmírný národ přesunout dále do hlubokého kosmu a vytvořit tam jak nový životní prostor lidstva, tak jakési předsunuté hlídky střežící Zemi před hrozbami z vesmíru, třeba asteroidy.

Kosmické děťátko se má vlastně narodit do ráje, slovo Asgardia je totiž odvozeno od výrazu asgard označujícího severský ráj a domov bohů (asů). Do tohoto pohanského nebe, jehož součástí je i slavná Valhalla určená padlým bojovníkům, se mají dostat pouze čestní a spravedliví lidé. Z toho důvodu si asi Ázerbájdžánec pro svůj vysněný svět zvolil slovo z chladného Severu.

Dovolenou mám v Hadonoši

Vzhledem k tomu, že Asgardia není pozemským, nýbrž vesmírným státem, má i „vesmírný“ kalendář. Ten ignoruje pohyb Země kolem Slunce a vychází z orientace na hlavní souhvězdí. Třeba zasedání asgardského parlamentu se v roce 2019 konalo od 7. do 9. Hadonoše asgardského roku 0003 (14. až 16. října) a internetové setkání Igora Ašurbejliho s obyvateli jeho říše zas 27. Berana 0004 (23. března 2020). Trochu to připomíná nové počítání let po Velké francouzské revoluci.

Namísto běžných pozemských dvanácti měsíců jich má asgardský rok třináct, přičemž všechny mají po 28 dnech (i to už tady v minulosti bylo). Jako jeho velká výhoda se uvádí, že každý rok připadá stejné datum vždy na stejný den v týdnu; v přestupném roce se den navíc přidává až na konci roku. Zdůrazňuje se také, že asgardský kalendář není spojen s žádným náboženstvím.

Smyslem existence Asgardie má být „zachování lidstva jako unikátního živočišného druhu v nekonečnu vesmíru“. To je podle Asgarďanů možné pouze expanzí lidí do kosmu. Připadá vám takový cíl jako přinejmenším předčasný? Slavný vědec Stephen Hawking ale už v roce 2018 předpověděl, že kvůli klimatickým změnám, nárůstu populace a nedostatku potravin i fosilních paliv bude lidstvo nejpozději za sto let nuceno zčásti žít i mimo Zemi.

Narození prvního dítěte v kosmu a kolonizování vhodných planet má být ještě větším milníkem v existenci lidského rodu než byl třeba vynález kola či nástup umělé inteligence…

Zdroje:

Květy 52

https://airc.at/#1

https://asgardia.space/en/