Aby bylo vaše první ráno v novém roce s co nejmenšími následky alkoholového popíjení, pořádně se před slavením najezte. Dejte si klidně něco tučného – syté, mastné jídlo obalí žaludek tukem, a alkohol se nebude tak rychle vstřebávat. Další pravidlo zní: vypijte více vody než alkoholu. Ke každé skleničce vína vypijte stejné množství vody. Vyhněte se raději tvrdému alkoholu a snažte se drinky nemíchat! Pokud chcete pít pivo, zůstaňte u něj, jestli máte raději koktejly – zvolte jeden druh a neměňte ho. V lékárně si můžete pořídit i doplněk stravy, který má zmírňovat příznaky kocoviny. Obsahuje plody vinné révy, smuteň hořkou, plody datlovníku, čekanku obecnou a další byliny, které přispívají k normální činnosti jater a vyrovnávají pH žaludku. Užívá se půl hodiny před začátkem konzumace alkoholu a v průběhu pití se doplňuje. Než ulehnete do postele, vypijte velkou sklenici vody, do které ideálně rozpustíte šumivou tabletu s vitaminem C a hořčíkem.

Co se děje s tělem během kocoviny?

Tělo je dehydrované, játra mají plné ruce práce s odbouráváním alkoholu. Chybí nám vitaminy i energie, organismus je unavený a žaludek je překyselený a podrážděný.

Nepijte nalačno

Potencionálním škodám napáchaných alkoholem můžeme alespoň částečně předejít, když se před večírkem najíme. Jaké potraviny jsou nejlepším základem? Tak třeba vejce bohatá na bílkoviny, která mohou zpomalit vyprazdňování žaludku a zpozdit tak vstřebávání alkoholu. Losos dokáže díky omega-3 mastným kyselinám pomáhat snížit některé škodlivé účinky alkoholu. Avokádo je zase plné zdravých tuků, které umí dát do kupy trávení sacharidů a bílkovin, což může zpomalit vstřebávání alkoholu do krevního oběhu.

Vyzbrojte se antioxidanty

Během dne užívejte doplňky stravy s antioxidanty. Silný antioxidant je například ostropestřec, který pomáhá regenerovat játrům. Glutation je zase malý peptid s molekulou složenou ze tří aminokyselin: kyseliny glutamové, cysteinu a glycinu. Je vytvářen každou buňkou v těle, zvlášť významně se však tvoří v játrech. V těle hraje glutation roli ve funkci imunitního systému a procesu detoxikace.

Dopřejte tělu odpočinek

Na vyplavení toxinů je skvělá sauna, nicméně po prohýřeném náročném večeru se na ni možná nebudete cítit. I s kocovinou si ale můžete dát vanu (ne příliš horkou!) s epsomskou solí, což je vlastně přirozeně se vyskytující minerální sloučenina hořčíku a síranu. To vám dodá chybějící minerály. Sírany zase zlepšují vstřebávání živin, vyplavují z těla toxiny a zmírňují bolesti hlavy.

Hydratujte

Organismus kvůli dehydrataci trpí, proto zavlažujte, co to jen půjde. Skvělá je například kokosová voda, která doplní chybějící elektrolyty a zvýší hydrataci. Zázvorový anebo černý čaj s citronem zase zklidní žaludek a může zmírnit nevolnosti.

Protáhněte spánek

Dopřejte si delší spánek. Na den po Silvestru si nic neplánujte a věnujte ho odpočinku. Spánek po oslavách bývá nekvalitní, protože organismus nejprve odbourává alkohol, což mu bere čas na odpočinek a regeneraci.

Spravte se jídlem

Raději než vyprošťováka si dejte pořádné, výživné jídlo, díky němuž se vám uleví. Dobře vám udělá poctivý kuřecí nebo hovězí vývar, který nejenže zklidní žaludek, ale dodá i potřebné tekutiny a minerály. Anebo léty ověřená česnečka! Sáhněte i po bobulích jako jsou borůvky, jež obsahují plno antioxidantů, anebo grapefruit, který obsahuje hodně vlákniny, vitamin A a C, což ocení vaše játra. A skvělý je i banán pro velký obsah draslíku – alkohol totiž blokuje tvorbu hormonů, které napomáhají tělu udržet vodu, což vede ke ztrátě elektrolytů, jako je například draslík. V neposlední řadě si můžete klidně dát kus libového masa k obědu – bílkoviny obecně napomáhají tělu k regeneraci, a to nejen po alkoholové smršti.

Jděte na vzduch

I když se nejspíš budete po bujarém ponocování cítit pod psa, odolejte nutkání proležet Nový rok na gauči a raději vyrazte ven! Delší procházku na čerstvém vzduchu vaše tělo s kocovinou ocení – mozek se okysličí a v těle se rozproudí krev. Pokud se k procházce nemůžete dokopat, pomozte si kofeinem.

Pijte

Samozřejmě ne alkohol, toho jste si beztak užili už předchozí noc. Nejlepší je čistá voda, iontové nápoje nebo mátový či heřmánkový čaj na zklidnění žaludku. Přidejte do něj lžíci medu a trochu citrónu, čímž dodáte žádoucí vitamin C i cukr.

Zdroj:

https://www.brainmarket.cz

https://www.benu.cz/jak-na-kocovinu