I když jsme v dnešní době díky sociálním sítím neustále v kontaktu s ostatními lidmi, můžeme se občas cítit sami. Třeba toužíme začít lézt po umělé stěně, jenže partnerovi se do toho nechce. Nebo nás láká pravidelný běh, ale nechceme brzdit své přátele, kteří už běhají dlouho. Anebo patříme mezi vyčerpané maminky na mateřské dovolené, které kvůli pocitu izolace zažívají smutek a frustraci a daly by cokoli za to mít s kým zajít na kávu. Osobně znám taky dost mladých holek po rozchodu, které nemají parťáka, se kterým by vyrážely na dobrodružné cesty, protože většina jejich kamarádek má děti. A vydat se samy do Indie je trochu děsí. Všem lidem, kteří jsou v podobné situaci, se rozhodla vytrhnout trn z paty Markéta Jíšová, která před lety pracovala i s bývalým manželem v kulturní sféře a s vlastní neziskovou organizací pořádala různé eventy.

Zdroj: Youtube

Najít parťáka na cesty

Po rozvodu se vrátila k turistickému ruchu, pracovala v cestovní kanceláři a tam se seznámila s Romanem Hruškou, svým současným partnerem. Brzy na to udeřil covid. „Cítili jsme, že zaměstnanecký poměr není úplně pro nás a chtěli jsme něco společně budovat. No a tím, že turistický ruch šel během pandemie hodně do pozadí, napadla nás myšlenka na vývoj a spuštění nové aplikace. Sami jsme cítili potřebu seznamování se a začleňování se nejen mezi lidi v naší bublině. A tak nás napadlo seznamovat lidi za účelem zážitku a společného cestování. Věděli jsme už z předchozích zkušeností, že tyto potřeby lidi mají, že je tu hodně singl lidí, kteří by třeba rádi cestovali, ale nemají s kým,“ říká zakladatelka nové aplikace Take Up.

Za vývojem aplikace je ciltivý příběh

Romanovi navíc v době covidu zemřel otec a Markétě oba rodiče, a tak se cítili osaměle, i když kolem sebe měli přátele. Najednou přišla větší potřeba obklopovat se novými lidmi a zažívat nová dobrodružství, jenže sociální sítě jim v tom prý zrovna nepomáhaly. „Vyzkoušeli jsme členství v různých skupinách na facebooku, ale komunikační systém byl naprosto nevyhovující. Hejty a negativní, posměšné komentáře spíše ubíraly na sebevědomí, než aby motivovaly k dalším akcím,“ přiznává Markéta.

Po dvou kolech veřejného testování a bezmála ročního vývoje tak vznikla aplikace, která je od konce prosince ke stažení zdarma na App Store a Google Play. Nabízí možnost vytvoření zážitků všem zaregistrovaným uživatelům napříč generacemi. Uživatelé mohou sdílet svoje zážitky s ostatními anebo se naopak přidávat k zážitkům a událostem, které jim aplikace podle předem nastaveného filtru vybere.

Zážitky chtějí všichni bez rozdílu věku

Nutná je předchozí registrace a vyplnění údajů o tom, koho nebo co hledáte. Aplikace vám následně vygeneruje zážitky spojené s člověkem, který odpovídá vašemu výběru. Pokud se spolu dva lidé spojí na základě stejných preferencí, mohou začít komunikovat v chatu, a to klidně hromadně (celkem spolu může chatovat až 35 lidí). V jedné platformě prý mohou bez problému sdílet svoje zájmy jak senioři, tak teenageři, rodiny s dětmi, páry anebo single. Aktuálně aplikaci používá na 2 500 uživatelů. Možná vás napadlo, zda je aplikace bezpečná. Přece jenom sejít se s úplně cizím člověkem může být riskantní. Na to ale vývojáři prý mysleli a k ochraně lidí tak slouží bezpečnostní prvky jako je ověření identity nebo tlačítko, které si uživatel spustí, když půjde například na schůzku nebo sportovní aktivitu s jiným uživatelem. Po celou dobu tak bude sdílet svou polohu pro případ nouze. Pokud nastane problém, jedním tlačítkem si přivolá pomoc záchranných složek. V aplikaci nebude chybět ani hodnocení uživatelů.

Aby pejskaři nemuseli venčit sami A jaké zážitky lidé nejčastěji hledají? Patří mezi ně hlavně dovolená a cestování s dětmi, ale také relaxace, wellness, sport a zábava. Velkou skupinu prý tvoří pejskaři a také senioři, kteří už nechtějí trávit většinu času sami a hledají spřízněnou duši, se kterou mohou vyrazit třeba do divadla nebo na procházku. „Někdo hledá společníka na koktejly, párty, koncerty, festivaly a podobně. Těch zážitků je nepřeberné množství. Chtěli jsme přivést lidi z online světa opět do offline prostředí, aby se potkávali osobně a něco společně prožili ne na internetu, ale v reálném světě, a máme radost z toho, že to funguje,“ říká s úsměvem spolumajitelka aplikace Take Up Markéta Jíšová.

Když jsem o téhle mobilní aplikaci říkala kamarádce Kačce, nadšeně prohlásila, že si ji musí stáhnout. „A proč zrovna ty, prosímtě?"divila jsem se. Kačka má manžela, se kterým jezdí na výlety a nedělá jí problém vyrazit sama do muzea, do restaurace nebo na procházku. „Trenér ve fitku letos zdražil a odmítám mu za hodinu platit sedm stovek. Potřebuju se o tu lekci s někým šábnout," usmála se lišácky. A o tom to vlastně je. Člověk by neměl být na svoje problémy sám.

Zdroje:

Autorský článek

Markéta Jíšová, spolumajitelka mobilní aplikace