Mám osobní zkušenost se vztahem s manipulátorem. Trvalo to téměř rok, během kterého se mu podařilo kompletně změnit moje zázemí, odstřihnout mé kamarády, obalamutit a okrást mou rodinu. Nakonec mě to stálo hospitalizaci v psychiatrické léčebně a psychické problémy, kterým budu čelit celý život. Jak jsem si toho nevšimla dřív, ptáte se?

Zdroj: Youtube

Manipulace začíná postupně

Mnoho obětí emočních manipulátorů si toho nevšimne, protože to často začíná velmi pomalu a postupně. Pokud jste viděli poslední sérii seriálu Sex Education, zaměřte se na příklad páru Viv a Beau. Beau zpočátku vypadá jako zamilovaný teenager, který jen trochu žárlí, protože chce mít svou lásku Viv jen pro sebe. Nakonec je Beau fanoušky označován jako 'chodící red flag' protože se z něj vyklube manipulátor, který Viv zakazuje komunikovat s kýmkoliv, kromě něj.

Zpočátku vztahu bývají manipulátoři velmi pozorní, láskyplní a empatičtí. To, co se zdá jako nevinná žárlivost, ale po pár měsících může dojít až k paranoie, kdy vás manipulátor neustále podezírá z podvodů a lží.

Manipulátor ví, jak na vás

Manipulátoři jsou často mistři ve čtení lidí. Moc dobře ví, jak na vás, kde jsou vaše slabiny a naopak silné stránky. Když je vztah v klidové fázi, máte pocit, že je to to nejlepší partnerství vašeho života a že to takto už zůstane. Pokud žijete s manipulátorem, bohužel se jedná o promyšlenou taktiku. Podporují vás ve věcech, ve kterých si nejste jisti, aby to později využili ve svůj prospěch.

Silných stránek začne ubývat

Pochval a podpory začne rychle ubývat a začnou se objevovat výčitky. Manipulátoři mají ve zvyku překrucovat fakta tak, aby jim vyšla v jejich prospěch. To většinou znamená, že tak dělají v neprospěch oběti. Obviňují vás z vlastních neúspěchů a co je důležité, zpochybňují vaši realitu.

Jsi blázen!

Do léčebny jsem se dostala kvůli silným panickým atakám, které trvaly občas i několik hodin. Panika mě popadala po každé hádce a později i po každém rozhovoru s manipulátorem. Když jsem pak v léčebně zjistila, že moje stavy způsoboval on, označil mě za blázna a tím se se mnou rozloučil. V tu chvíli mi došlo, že manipuloval mou realitou tak často a intenzivně, že ze mě blázna doopravdy udělal.

Technice zpochybňování reality se říká 'gaslighting' a manipulátorovým cílem je dostat oběť do stavu nejistoty strachu.

Izolace

Jedním z naprosto nejčastějších znaků manipulativního chování je snaha izolovat oběť od rodiny, přátel a dalších zdrojů. Manipulátoři si rádi vymýšlejí lži o vašich blízkých, přesvědčují vás, že přátelé a rodina to s vámi nemyslí dobře. Mohou vám prohlížet zprávy na telefonu a počítači, aby měli pod kontrolou, co s kým řešíte. Osobní soukromí nepřipadá v úvahu a oběť je neustále pod dohledem. Tohle vše manipulátoři dělají proto, abyste je potřebovali a oni pro vás byli jedinou podporou.

Infantilizace

Co je to infantilizace? Složité slovo znamená něco, co nepoužívají výhradně manipulátoři. Infantilizují často i rodiče k dospívajícím dětem, muži k ženám nebo sociálně silnější lidé těm slabším. Jedná se v o jev, kdy se dospělý člověk k jinému dospělému chová, jako by mluvil s dítětem. Pokud bych to měla popsat jednoduše, když se k vám partner chová příliš často, jako byste byli malé dítě nebo úplný idiot, může jít o známku manipulace. Manipulátoři si také občas užívají znevažování a zesměšňování oběti. Kritizují, co si oblékáte i co děláte.

Pokud máte pocit, že se nacházíte v manipulativním vztahu, vyhledejte co nejdříve pomoc a podporu. Málokdo takovou situaci zvládne sám ale budete potřebovat záchrannou síť, která vám pomůže dostat se ze spárů manipulátora zpět na vlastní nohy. Často se to neobejde bez odborné pomoci lékařů či terapeutů. Nebojte se požádat o pomoc a snažte se co nejrychleji najít cestu ven.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3598864/

https://hbr.org/2022/01/are-you-being-influenced-or-manipulated

https://www.bkb.cz/