Perfektní organizace Vánoc je v řadě rodin každoroční zkouškou, v níž by měla správná hospodyňka obstát. Mnoho žen – protože této role se většinou skutečně chopí především dámy – se bojí selhat už jen proto, co by si pomyslelo jejich okolí. Ještě více jich je přesvědčeno, že musí připravit pro rodinu dokonalé svátky, pokud chtějí být dobrou matkou, partnerkou a koneckonců i dcerou, protože laťka, kterou v souvislosti s vánočními přípravami nastavila jejich vlastní maminka, bývá proklatě vysoko. Z nádherného období, kterého se v dětství nemohly dočkat, se tak stává vyčerpávající maraton, při kterém se těší hlavně na to, až skončí.

Otrokem Vánoc jsem byla i já. Po mnoha letech a marných pokusech se mi nakonec podařilo vymanit z koloběhu, který mi nejen že nevyhovoval, ale dokonce škodil. Pokud i vy chcete trávit Vánoce v souladu se svými sny a přáními, rozhodně čtěte dál. Ráda se s vámi podělím o své tipy.

POHODA VE VAŠÍ REŽII

K přehodnocení přístupu mně samotné i řadě mých klientek pomohlo zastavit se a zavzpomínat, jak vypadaly Vánoce doma, v původní rodině. Právě z ní si totiž člověk odnáší do života kromě řady užitečných návyků i vzorce, které ho spíše tíží. Může se tedy stát, že i když si z dětství pamatujete už jen to hezké, možná si zpětně uvědomíte, že za rozzářeným stromkem, naaranžovanými mísami s cukrovím a slavnostní večeří byla i spousta stresu, nervozity a napětí, aby vše proběhlo, jak má. A že tento stres do jisté míry rodiče přenášeli také na vás. Pokud to chcete jinak, vězte, že máte změnu ve svých rukou.

Pro mě bylo prvním krokem k harmonickým svátkům vytvoření seznamu, co je pro mě důležité jako symbol Vánoc a co během nich skutečně chci prožít. Zkuste si i vy takový seznam vytvořit. Nejen za sebe, ale ve spolupráci s celou svou rodinou. V předstihu a v klidu se sejděte a udělejte si vánoční poradu. Proberte na ní, co je pro každého z vás důležité, a v tom se vzájemně podporujte. Zjistěte však také, co druhým vadí, a snažte se toho vyvarovat. Udělejte si zkrátka vlastní vánoční scénář a nehleďte přitom tolik na to, co by se mělo, ale hlavně na to, co vás těší a co dělá vaši rodinu šťastnou.

KOUZELNÉ A HLAVNĚ VAŠE

Velmi pravděpodobně pak dojdete k tomu, že dokonalé svátky nemusí mít podobu bezchybných záběrů jako ze žurnálu, ale že je mnohem důležitější během nich zažít to, po čem skutečně toužíte a co vás naplňuje. Dokonalost je totiž relativní. Pro každého znamená něco jiného a mění se i u nás samotných. Za dokonalé a správné se dá považovat to, v čem je nám momentálně dobře, a to se týká i vnímání kouzelných Vánoc. Pohodu a hezké chvíle přitom nesměřujte jen ke svátečním dnům, dopřávejte si je po celou dobu adventu. Pokud vás baví, najděte si čas na procházky nazdobeným městem a svařák s přáteli na vánočních trzích. Máte rádi nazdobený stromek a nemůžete se ho nabažit? Ozdobte ho klidně hned po Mikuláši a užívejte si ho co nejdéle. Vyberte si jen pár druhů cukroví, které vám chutná nejvíce. Pečte ho v rozumném množství a ideálně i v dobré společnosti. Klidně ho ochutnávejte už před svátky, aspoň se při nich tolik nenacpete nebo pak nebudete staré cukroví vyhazovat. Místo zběsilého úklidu si společně vytvářejte vánoční dekorace, zajděte si do divadla nebo si zahrajte společenské hry.

S dospělými i s odrostlými dětmi se rozumně dohodněte na limitech týkajících se dárků. Mnoho členů rodiny stejně víc potěší ručně vyráběná pozornost než drahý dar koupený na poslední chvíli, jen aby se neřeklo. Ušetřené peníze investujte do aktivit, které si vychutnáte společně. Rodinu i přátele můžete zapojit rovněž do přípravy jídla. Děti obvykle zvládnou nachystat předkrm a dezert, rodiče zase polévku a hlavní chod. Možná vše nebude přímo výstavní, ale na tom nezáleží. Podstatné je, aby se všichni zapojili a cítili se důležití a potřební. S návštěvami se domluvte, že každý donese něco. Zjistíte tak, co má kdo na Vánoce rád, a místo abyste strávili celý den v kuchyni a návštěvu obskakovali jako v restauraci, budete se jí moci naplno věnovat.

ZMĚNA K LEPŠÍMU

Všechny tyto drobnosti je velmi snadné realizovat. Stačí se jen nebát vykročit ze zažitých kolejí a svazujících vzorců. V souvislosti s přípravou Vánoc panuje velmi častá obava, že změny přinášejí stres. Zkuste se na to však podívat jinak. Tato změna vám může přinést klid a víc nových zážitků, které pro vás budou příjemné. Stejně tak neplatí, že staré koleje jsou ty jediné správné. Mění se okolnosti, životní styl, je přirozené rozvíjet a posouvat v souvislosti s tím také tradice, které držíme. Pokud zdobíte stromeček, protože vás to těší, je to zcela v pořádku. Pokud jste ale dospěli k tomu, že ho k atmosféře svátků a podstatě toho, co pro vás znamenají, nepotřebujete, není důvod se k tomu nutit. Udělejte si proto se svými blízkými revizi svých rodinných rituálů a ptejte se sami sebe na to, zda pro vás dané návyky mají smysl. Pokud ne, můžete je upravit tak, aby vám vyhovovaly, nebo je třeba úplně opustit. Čím místo nich předvánoční a sváteční čas naplníte, je jen na vás.

S rodinou pak využijte čas ke společnému bilancování. Pobavte se v poklidné předvánoční atmosféře o tom, co se vám v letošním roce povedlo i nepovedlo, co důležitého jste se dozvěděli a zažili a jaké jsou vaše plány či přání do nového roku. Výbornou aktivitou pro celou rodinu je Seznam přání. Umístěte ho na rodinnou nástěnku nebo třeba na ledničku a dejte každému členovi příležitost, aby ho postupně doplňoval. Přidávejte na něj své tipy na večer, víkend, dovolenou i celý příští rok. Pokud například někdo zaznamená tip na zajímavý výlet, hned jej může na seznam zapsat. Součástí mohou být i nápady na narozeninové a jiné dárky. Jde o skvělou inspiraci a zároveň si díky tomu uděláte lepší obrázek o tom, co koho z vašich blízkých skutečně baví a naplňuje, a to můžete v budoucnu zohlednit.

Vánoce jsou už opravdu blízko, a tak je pravděpodobné, že zdaleka ne všechny představy o tom, jak by podle vás měly vypadat, zvládnete uskutečnit už letos.

To ale vůbec nevadí. Stačí, když uděláte první kroky k tomu, abyste se v budoucnu cítili lépe. Můžete začít třeba tím, že si už dnešní den uděláte o něco příjemnější, třeba drobnou radostí. Zároveň si můžete už teď sepsat, co byste chtěli v budoucnu o Vánocích zažít jinak, a postupně na této vizi pracovat.

MÍSTO ÚKLIDU BILANCUJTE

Velký vánoční úklid domácnosti nahraďte něčím důležitějším – udělejte si pořádek ve svém životě. Pomůže vám s tím Audit životních oblastí (podrobně jsem ho popsala v knize Cesta zpátky k sobě). Při něm se zaměříte na důležité sféry, k nimž obvykle patří vztah k sobě, partnerství, vztahy v rodině, zdraví, domov, rodičovství, práce a peníze. U každé z nich si uvědomte a ideálně i napište, jak se v ní cítíte a co prožíváte. Užitečným nástrojem vám v tom bude Pocitové číslo, které se pohybuje na škále od 0 po 10, přičemž 0 je nejhorší pocit, jaký jste zažili, a 10 ten nejkrásnější. Platí přitom, že ideální je pohybovat se v hodnotách od 8 výše. Pokud se tedy v některých oblastech cítíte hůře, zamyslete se nad tím, co by se mělo stát, abyste je v budoucnu mohli ohodnotit na desítku. Zvolte oblast, v níž je vaše Pocitové číslo momentálně nejnižší, a do ní se ponořte hlouběji. Pátrejte po tom, co vám brání dosáhnout v tomto směru kýžené spokojenosti a co pro to můžete udělat. Snáze se pak identifikujete s tzv. Akčními kroky, které vás budou k vašemu cíli postupně přibližovat. Kromě nich si napište i termíny a způsob, jakým na vytyčených cílech začnete pracovat. Bez toho se od slov a plánů k činům dostanete jen těžko.

Autorka: Lucie Königová

Zdroje:

Kondice 12/2023

https://lucie-konigova.cz/