Jaro je obdobím obnovy. Energie, která přes zimu odpočívala, najednou prudce stoupá vzhůru k nebi. Semínka a cibulky raší ve stonky. Pupeny na stromech se rozevírají v listy. Stromy a zahrádky, které byly ještě nedávno holé, se náhle zazelenají. A je to právě bouřlivá jarní energie, která jim svou silou pomáhá prorazit ještě prokřehlou zem a vyrůst. A protože lidské tělo je součástí přírody, projevy vzestupné energie můžeme sledovat i v našem těle.

Zdroj: Youtube

RADOST VS. POTÍŽE

Podle tradičních východních medicín začíná jaro v našem těle o něco dřív než v kalendáři, a to už v půlce února. Trvá pak zhruba do poloviny května. Zatímco pro zdravé jedince může být jaro radostnou dobou nového začátku, lidem s oslabenou jaterní energií a žlučníkem přináší jaro únavu, v horším případě i zdravotní komplikace.

Když teplota v prvních jarních dnech stoupne prudce vzhůru, může to v těle způsobit nerovnováhu. Častým projevem jsou emoce, jako je hněv, agresivita, vznětlivost, neposednost nebo chuť se hádat. Můžete se s nimi potkat sami u sebe, mezi lidmi na ulici nebo v dopravním provozu. Oči může postihovat slzení, pálení, červenání, záněty. Náhlé oteplení může mít za následek překrvení vnitřních orgánů, které se projeví zvýšeným tlakem. Zvýšená horkost v těle se hlásí i vyrážkami a alergiemi. Časté jsou také zácpa, nepravidelnost menstruačního cyklu, bolesti hlavy a bolesti šlach. Všechny tyto komplikace mají na svědomí naše játra.

OCEŇTE SVOJE JÁTRA

Lékaři játra považují za nejdůležitější orgán látkové výměny. Veškeré živiny se po rozkladu trávicími šťávami žaludku, slinivky, žlučníku a střev přivádějí do jater k dalšímu zpracování. Z přijatých živin vytvářejí játra to, co tělo potřebuje. Vyrábějí, skladují či rozesílají po těle důležité látky – vitaminy, bílkoviny, cholesterol, cukr, minerály a některé hormony.

Zároveň slouží jako čistička těla. Léky, konečné produkty látkové výměny a látky z okolního prostředí, které tělo zatěžují nebo které už nepotřebuje, se v játrech zpracují a prostřednictvím žlučníku vyloučí. Proto játra představují orgán přeměny a obnovy, a to nejen na úrovni těla, ale i duše. Pracují bez přestávky 24 hodin denně, a právě za to je můžete na jaře ocenit režimovými opatřeními, úpravou jídelníčku nebo jen jednoduchým poděkováním, které jim v duchu vyšlete.

(NEJEN) JARNÍ ÚNAVA

Poruchy jater nezpůsobují bolesti – jedinou ‚bolestí‘ jater je únava. Právě proto, že na jaře mohou být játra přetížená, trápí nás stavy letargie a únavy. Jasnou známkou namáhaných jater je ospalost a noční buzení.

Pokud se v noci mezi jednou a třetí hodinou budíte nebo trpíte migrénou, zaměřte se na jaterní očistu. Rozhodně v tuto dobu nejezte ani nepijte alkohol. Střevo odpočívá, nevstřebává živiny a játra provádějí svou každodenní údržbu. To nejmenší, co pro ně můžete udělat: Poslední jídlo jezte jen lehké nejpozději dvě hodiny před spánkem a vyhněte se na noc alkoholu. Díky tomu vám stihne vytrávit a noční detox jater proběhne nerušeně.

JÁTRA NA DUŠEVNÍ ÚROVNI

Cílem jaterní energie je seberealizace, naplnění vnitřního potenciálu, rozkvět, tvořivý produkt, zhmotnění nějaké ambice. Není náhodou, že právě na jaře máme nejsilnější odvahu vydat se do světa a realizovat své sny. Zdravá játra se projevují schopností jasně myslet a jasně se vyjádřit. Naopak lidé s narušenou energií jater neudrží myšlenku, když mluví. Párový orgán jater je žlučník. V našem těle je uložený pod játry. Plní funkci rezervoáru žluči – tekutiny, která napomáhá trávit tuky. Na duševní rovině řídí žlučník rozhodo- vání. Jste-li nerozhodní, může to vypovídat o narušené funkci vašeho žlučníku.

Je-li energie jater v pořádku, máme dostatek odvahy stát si za svým a rozhodnout se, co je pro nás dobré. Pokud se příliš snadno vzdáváme plánů, necháme se ovlivnit a oslabit názory ostatních, pak oslabujeme i energii svých jater. Projevem dysfunkce jaterní energie je ovšem i přílišná tvrdohlavost. Další věcí, která játrům škodí, je tlak společnosti na výkon a udržování masky, kterou ukazujeme svému okolí.

UMÍTE ŘÍKAT NE?

Díky své schopnosti zneškodňovat jedy chrání játra naše vnitřní orgány a krevní oběh. Obdobné je to na duševní rovině. Játra trpí pokaždé, když má člověk pocit, že je emočně nebo psychicky přetížen. Nejmocnější ochranou před emočním a psychickým zneužíváním, před útoky a manipulací je slůvko ‚ne‘.

Lidé, kterým v dětství nebylo dovoleno říkat ne, mívají přetížená játra. Játra se pokoušejí zpracovat všechny přijímané podněty, ale velmi je to přetěžuje. Chybějící hranice pak přinášejí návaly zlosti, hněvu, vzteku a hořkosti. Odtud je už jen krůček k boji. Protože hněv je velmi úzce spjat se svalovou hmotou, přetížená játra se projeví nemocemi svalů, šlach a kloubů, svalovými křečemi, bolestmi kloubů a revmatickými onemocněními či hypermobilitou. Do rovnováhy se tyto emoční i fyzické stavy opět dostanou zharmonizováním jaterní energie.

Chuť na sex a cyklus napoví, jak jste na tom

Kromě jarních symptomů nerovnováhy jater, jako jsou únava či alergie, ženám o stavu jejich jater ledacos prozradí jejich menstruační cyklus a chuť na sex. Z hormonálního pohledu spolupracují játra s hypofýzou, naší řídicí žlázou. To vysvětluje, proč může při potížích s játry slábnout potence a chybět chuť na sex. Narušená jaterní energie může ústit i do potíží s ženským cyklem, jako jsou otoky prsou, nepravidelná a bolestivá menstruace a premenstruační syndrom. Stagnace jaterní energie se před menstruací projevuje pnutím v prsou a v podbřišku, zadržováním a ukládáním vody i nadýmáním. Je-li jaterní energie silně blokována, osvobozuje se třeba i formou záchvatů zuřivosti. Zůstává-li energie jater ve stagnaci delší dobu, energie houstne a může přispívat k tvorbě cyst, polypů, endometriózy (nejčastější příčina ženské neplodnosti) či nádorů. Oslabená játra vám na jaře o sobě mohou dát vědět i výpadkem pravidelného menstruačního cyklu. Nenechte první příznaky stagnace jater zajít daleko a pečujte o svoje játra pravidelně.

Jaro je čas, kdy se člověk nejsnáze pouští do nových věcí. Chcete-li ve svém životě něco změnit, ať už jde o stravování, práci, nebo třeba vztahy, je na to právě teď ideální doba. Nebojte se a pusťte se do restartu.

Zdroje: