Příběh o Popelce a jejím střevíčku, o Růžence a polibku z pravé lásky, nebo o Karkůlce, která nakonec zvítězí nad vlkem, známe všichni. Prapůvodní díla, která tyto pohádky inspirovala, ovšem rozhodně tak růžová a veselá nebyla. Vlastně to byl docela mordor.

Karkulka pila krev

Pohádku o Červené Karkulce zná pravděpodobně každý. Vlk sežere babičku, pak i Karkulku, nakonec je zachrání dřevorubec a všechno dobře skončí. Takhle si to pamatujete? Pokud se podíváme hlouběji do historie, základem pohádky o Červené Karkulce je vlastně kanibalismus. V původním příběhu totiž vlk, nebo někdy také zlobr či vlkodlak, sežere nejdřív babičku a následně nechá Karkulku vypít její krev a sníst její maso - nevědomky jí tím donutí ke kanibalismu a nakonec ji sežere taky. Některé varianty povídky dokonce nechávají vlka, aby Karkulku znásilnil. Prostě nádhera!

Šípková Růženka a rape culture

Šípkovou Růženku si pamatujeme jako příběh o tom, jak krásnou princeznu probudí jen polibek z pravé lásky. Ne tak docela. V jednom z příběhů, ze kterého Šípková Růženka vznikla až do dnešní podoby, to básník Giambattista Basile vymyslel trochu jinak. Zatímco Růženka tvrdě spí, je opakovaně znásilňována králem. Důsledkem toho otěhotní a během spánku porodí dvojčata. Princezna se probudí až ve chvíli, kdy jedno z dětí omylem z jejího prsu kromě mléka vysaje i jed. Tento příběh je děsivou vzpomínkou toho, jak byly ženy v historii vnímány a zneužívány.

Popelka došla své odplaty

Ve většině verzí Popelky je po nálezu majitelky střevíčku vše odpuštěno a všichni žijí šťastně až do smrti. Možná tušíte, že původně to takhle také nebylo. V příběhu bratří Grimmů se zlé sestry Popelky snaží narvat do nepadnoucích střevíčků tak, že si uřežou prsty u nohou a nakonec jsou potrestány tak, že jim ptáci vyklovou oči. Osobně je mi tahle verze v mnohém sympatičtější. Nikdy jsem Popelčiny sestry neměla ráda.

Malá mořská víla byla vyghostována

Původní příběh o Malé mořské víle od Hanse Christiana Andersena byl také mnohem smutnější. Aby Ariel získala lidskou duši a mohla být s princem, kterého milovala, musela se vzdát svého hlasu. A co na to princ? Ten se zamiloval někde jinde a na Ariel zapomněl. Ta pak stojí před rozhodnutím - zabít prince nebo sama sebe. A Ariel se rozhodne obětovat vlastní život a stane se pěnou v moři.

Sněhurka byla dost brutální

Původní Sněhurka byla drsnější, než jakékoliv bikerské seriály! Zlá královna byla ve skutečnosti Sněhurčina vlastní matka, která když zjistila, že je Sněhurka krásnější, než ona sama, pokoušela se ji různými způsoby zabít. Otrávila jí hřeben, snažila se jí udusit utáhnutím korzetu a nakonec jí podala otrávené jablko. Jako trest za svoje činy si zlá matka Sněhurky musela obout rozžhavené boty a tančit v nich až do své smrti. Lahoda!

Zdroje: