Tento týden se v Praze konala hodně zajímavá událost. Poprvé se u nás totiž předávaly ceny za nejlepší české filmové snímky, které byly vytvořené s pomocí umělé inteligence. V Kině Pilotů se promítaly úryvky filmů, reklamy, videoklipy i krátké snímky, které vytvořila AI.

Umělá inteligence se ve filmu používá už poměrně dlouho, nejintenzivněji od přelomu století. Od roku 2000 začaly vznikat snímky, které byly vytvořeny se silnou pomocí AI - například legendární Pán Prstenů, jehož efekty prostě nikdy nezestárnou. Právě tyto efekty tvůrci produkovali s pomocí umělé inteligence, která se podílela i například na Matrixu. A jak by to vypadalo, kdyby Pána Prstenů vytvořila umělá inteligence celého sama? I to se na předávání cen Klapka AI promítalo:

Zdroj: Youtube

Zatímco donedávna se umělá inteligence využívala výhradně jako pomocník, který usnadňuje práci například střihačům nebo zvukařům, dnes už můžeme AI použít na úplné vytvoření celovečerního filmu. Dosáhnout dnes můžete opravdu jakéhokoliv efektu, atmosféry či žánru. Podívejte se například na jeden z nominovaných filmů od autora jménem Adam Pizurny:

Zdroj: Youtube

,,'V 1890s vesnici Innsmouth kosmická trhlina přinesla bytosti z jiného světa a temné moudrosti, rozpolcující komunitu v otázce, zda jde o prokletí nebo ‚požehnání z neznámých nebes.' Můj krátký film vytvořený různými nástroji umělé inteligence. Obrázky vytvořeny pomocí Midjourney Animace od Runway gen2 a Pika Labs Scénář hlasového komentáře od mě a ChatGPT4 Hlas klonován a hlasový komentář vytvořen s play.ht. Hudba vytvořena pomocí Stable Audio Grafika vytvořena pomocí Ideogram.ai. A všechno složeno v After Effects." - Adam Pizurny

K čemu film AI používá?

Dříve se umělá inteligence ve filmu používala výhradně pro střihače a pro vizuální efekty, už kdysi ale mohla pomoci i scénáristům. Dnes už je ve scénáristice využíván hojně. Sama se psaním scénářu s pomocí AI zkušenosti mám, není to ovšem tak jednoduché, jak se může zdát. Bývá poměrně náročné a zdlouhavé se s aplikací umělé inteligence srozumět a naučit se její jazyk tak, aby vám mohla poradit. Takovým základním pravidlem, které se mi s prací s umělou inteligencí osvědčilo, je oznámit umělé inteligenci na začátku konverzace, kdo je. Například tedy: Jsi scénárista a píšeš humorný seriál o ženách, které jsou v kondici."

Umělá inteligence se také velmi hojně využívá v postprodukci, kdy například omladí či zestárne konkrétního herce. Například v novém Indiana Jonesovi je hlavní hrdina Harrison Ford výrazně omlazen technologiemi, které ovládá právě umělá inteligence.

Zdroj: Youtube

Češi, AI a film

Na promítání AI Klapka pořádané Českou asociací umělé inteligenci ve spolupráci s firmou YDEAL bylo krásně vidět, že díky umělé inteligenci se kreativitě opravdu meze nekladou, ovšem nenahradí lidský nápad a důvtip. Můžete tedy jednoduše předělat něco, co už někdo vymyslel, nebo můžete posunout hranice humoru i představivosti a s pomocí AI vytvořit opravdu unikát. Mezi moje favority z promítání patří tyto:

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Zdroje:

https://asociace.ai/akce/dny-ai-ai-klapka-2023/

https://www.irozhlas.cz/kultura/film/ai-ui-umela-inteligence-kinematografie-filmy-chatgpt_2304091422_kth

https://aiklapka.cz/soutez/#trailer