První betlém představili jezuité veřejnosti v pražském kostele svatého Klimenta. Brzy si i obyčejní lidé začali stavět doma svoje betlémy a čeští betlémáři si jesličky upravovali podle svého. Exotickou krajinu a palmy nahradili českými stromy a přidali i pastýře a lidové kroje. Každý region se tak u nás pyšní specifickými jesličkami. První lidové betlémy byly vyřezávané ze dřeva, později se vyráběly z keramiky, papíru nebo dalších materiálů.

Kde je Jezulátko?

Podivujete se nad tím, proč v betlémech, jež se začínají stavět s příchodem adventu, většinou chybí postavička malého Jezulátka? Podle dávné tradice se do něj vkládá až na Štědrý den po půlnoční mši a zůstává v nich do Tří králů.

Betlém v životní velikosti na Vyšehradě

Betlém v novogotickém kostele na Vyšehradě patří mezi nejhezčí v Praze. Tvoří ho třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat, vyřezaných ze dřeva. Autorem betlému je Ferdinand Stuflesser z Ortisei. Zhotovila jej jeho řezbářská dílna na přelomu 19. a 20. století. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou. Nad salaší je zavěšen anděl držící stuhu s nápisem „Gloria in excelsis Deo“. Betlémové figury byly naposledy restaurovány v létě 2015 restaurátorkou Jitkou Jirkovskou. V roce 2019 byl betlém doplněn o figuru slůněte.

Perníkový betlém v Dejvicích

V Dejvicích se mohou pochlubit betlémem z perníku, a to v kostele svatého Metoděje. Tradice perníkových jesliček se začala psát roku 1972, kdy začínal ve farnosti u svatého Matěje působit mladý páter Machač, který dostal od akademické malířky Heleny Horálkové několik perníkových figurek pro ministranty za zaopatření její maminky. Naštěstí je páter vystavil v kostele a další roky se betlém rozrostl na úctyhodných 300 figurek krojovaných postav. Tradici perníkového betléma pak od roku 2002 převzal učeň paní Horálkové – Daniel Zítka.

Chlebové figurky v Příbrami

Dvě desítky historických i novodobých betlémů si budou moct prohlédnout návštěvníci Galerie Františka Drtikola v Příbrami na výstavě Příbramské betlémy. Uvidíte tu třeba betlém z nezvykle drobných figurek a patrového korpusu z polychromované borovicové kůry doplněné lišejníky. Zajímavostí je rovněž vzácný betlém s figurkami z chlebové hmoty. Tato technika je pro Příbramsko typická, figurky jsou ovšem velice choulostivé. Když se tyto betlémové figurky v minulosti ukládaly a schovávaly na další Vánoce, tak je často zkonzumovaly myši. Neuchovaly se tudíž všechny a jsou o to cennější.

Máslové jesličky z Máslovic

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam než do Muzea másla v Máslovicích. Betlém z másla je letos v muzeu k vidění až do 29. ledna 2023. S vyřezáváním máslových figurek se začalo v roce 2000, každoročně se na něm podílejí desítky dospělých i dětí a vyřezává se běžně z 20 kilogramů másla. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo až do ledna.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Jedinečný doklad betlemářského umění západních Krkonoš představuje Metelkův mechanický betlém, který obsahuje 142 pohyblivých figurek, přičemž veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný závažím. Původně byly figury betléma papírové, právě Václav Metelka je později nahradil dřevěnými vyřezávanými. Betlém je dnes široký 3,5 metru a je osazen 260 dřevořezbami o výšce od tří do 20 centimetrů, z nichž je více než třetina pohyblivých.

Panovníci na Karlštejně

Co vyrazit za betlémem na hrad? Kulisy hradu Karlštejna jsou každoročně osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary deset nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV., který mu nese darem hrad Karlštejn. Mezi postavami najdete vinaře, jenž přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Mistra Theodorika malujícího madonu a nechybí ani rytířský souboj na počest dámy, jež soupeřům kyne z hradního okna! Na koni a v kočáře k jesličkám přijíždí Karel IV., Rudolf II., Marie Terezie a další. Řadu zakončuje T. G. Masaryk, který Ježíškovi přináší mapu České republiky.

Krýzovy jesličky – Jindřichův Hradec

Krýzovy jesličky patří mezi největší lidové mechanické betlémy na světě. Díky délce 17 metrů je zapsaný do Guinessovy knihy rekordů. Jeho tvůrce Tomáš Krýza jej vyráběl více než 60 let. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty nebo ze dřeva. V jesličkách je téměř 1 400 figurek lidí a zvířat, z toho se jich 133 pohybuje pomocí elektromotoru. Původní mechanismus byl poháněn ručně.

Muzeum betlémů – Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí je od roku 2002 vesnickou památkovou rezervací. Jde o malebný, unikátní komplex lidové architektury, který láká do obce každoročně nespočet turistů.
Vánoční expozice betlémů je umístěna v hospodě U Kryštofa, kde je na 20 betlémů různých rozměrů. Nejstarší pochází z roku 1846. Po celé adventní a vánoční období tu stojí také velký venkovní betlém. Rozměrné dílo s třímetrovými postavami vytvořil malíř Josef Jíra. Tradice výroby betlémů v Kryštofově Údolí je stará 150 let. Venkovní betlém najdete nedaleko muzea v blízkosti místního orloje, jehož autorem je výtvarník a řezbář Václav Plechatý. Orloj je nasvícen každý den od 18 do 22 hodin.

Sbírka betlémů v Třebíči

Třebíč má dlouhou betlemářskou tradici spojenou s betlémy malovanými na papír a karton. Muzeum se letos ale rozhodlo dát prostor méně běžným materiálům. Betlémy zapůjčila některá muzea a soukromí sběratelé. Jsou z krajky, mýdla, drátů, keramiky i skleněných korálků. Ze Španělska pocházejí betlémy miniaturních rozměrů instalované v lastuře, perleťové jsou z Filipín, porcelánové z Číny a terakotové, umístěné do jen pár centimetrů velkých dřevěných krabiček, z Itálie. Celkem je tu k vidění 120 betlémů.

Zdroje:

  • www.kudyznudy.cz
  • www.milujivanoce.cz
  • www.hrady.cz
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/11820878485-po-stopach-ceskych-betlemu/
  • https://www.muzeumlb.cz/detail-expozice/id/metelkuv-mechanicky-betlem