Jako generace emo kids si z puberty velmi dobře pamatuji, jak často jsem vyhledávala nejsmutnější písničky, nejsmutnější knihy i nejsmutnější filmy. A pochmurné počasí tolik láká k tomu, zabalit se do deky, připravit si kakao nebo čaj, zapálit v krbu a dojmout se u nějakého kinematografického skvostu.

Nejsmutnější filmy všech dob

1. Zelená míle (1999)

Zelená chodba věznice, která vede k elektrickému křeslu, se vězňům čekajícím na smrt zdá míle daleká. A to obzvláště tehdy, jsou-li nevinní. Neuvěřitelně dojemný a smutný film Zelená míle získal nesčetné množství ocenění i nominací, a pokud hledáte něco, co roztaje vaše chladné srdce, tady se slzám neubráníte.

Zdroj: Youtube


2. Pokání (2007)


Příběh zasazený do Anglie mezi světovými válkami, vypráví o třináctileté dívce, která omylem zničí životy všech svých blízkých. Nejenže probrečíte minimálně polovinu filmu, ale ještě několik let po zhlédnutí vám vyhrknou slzy do očí kdykoliv, když uslyšíte klapání psacího stroje. Soundtrack k filmu složil skladatel Dario Marianelli, který je za mě absolutním mistrem hudby ve smutných a dojemných filmech. V našem seznamu se dnes objeví ještě několikrát.

Zdroj: Youtube

3. Schindlerův seznam (1993)

Film popisuje skutečný příběh Oskara Schindlera, německého průmyslníka, který během holokaustu zachránil více než tisíc Židů tím, že je zaměstnal ve svých továrnách. Původně se Schindler spojil s nacisty, ale postupně se stal nečekaným hrdinou, který riskoval všechno, aby zachránil co nejvíce životů. Film zobrazuje krutost holokaustu a zároveň ukazuje neuvěřitelnou odvahu a lidskost v nejtěžších časech. Režisér Steven Spielberg a jeho veledílo vaše emoce rozhodně nenechají chladnými.

Zdroj: Youtube


4. To the Bone (2017)


To the Bone je příběh dvacetileté Ellen (Lily Collins), která trpí těžkou formou anorexie. Rebelující umělkyně se léčí už mnoho let, stále ale neúspěšně. Neuvěřitelně romantický, dojemný a smutný příběh o mladých lidech trpících poruchou příjmu potravy jsem sama viděla snad desetkrát, a vždycky mi ukápne nejedna slza.

Zdroj: Youtube


5. Nezapoměň na mě (2010)


Robert Pattison, který ztvárňuje hlavní roli ve filmu Remember me z roku 2010 mě dokáže dostat absolutně vždycky. Zajímavé je, že pláču opravdu u všech filmů, ve kterých Robert hraje. Ano, včetně Stmívání! V příběhu filmu Remember me jde o románek dvou lidí, kteří se snaží vyrovnat s vlastními osobními tragédiemi. Pak ale přijde tragédie taková, která poznamenala celý svět i nás všechny.

Zdroj: Youtube


6. Anna Karenina (2012)


Naprosto neskutečné filmové zpracování románu ruského spisovatele Tolstého, a zároveň jeden z mých nejoblíbenějších filmů všech dob. Annu Kareninu zde ztvárňuje má milovaná Keira Knightley, a celý projekt je zrežírován tak, jako by se příběh odehrával na jevišti divadla. Anna Karenina je naprosto unikátní přehlídkou těch nejnádhernějších kostýmů a módy a garantuji vám, že vás chytne za srdce. Mimochodem, soundtrack? Dario Marianelli…

Zdroj: Youtube


7. Jana Eyrová (2011)


Pokud jste Janu Eyrovou nečetli, udělejte to. A pokud jste tuto adaptaci románu neviděli, udělejte to taky! Neuvěřitelně silný, smutný a nádherný film je o osiřelé Janě Eyrové, která se během svého nešťastného a těžkého života zamiluje do tajemného překrásného pana Rochestera. A hádejte, kdo k filmu vytvořil soundtrack? Správně, Dario Marianelli.

Zdroj: Youtube


Zdroje:


https://www.indiewire.com/gallery/best-sad-movies-ranked/atonement-5/

https://movieweb.com/saddest-movies-tearjerkers/

https://www.teenvogue.com/story/best-sad-movies