Způsobuje šílenství
Od pradávna byl úplněk spojován s podivným až šíleným chováním, včetně náměsíčnosti, sebevražd, nezákonné činnosti, záchvatů násilí a samozřejmě přeměny ve vlkodlaky. Slova „šílenství“ a „šílenec“ – v angličtině lunatic – pocházejí od starověké bohyně měsíce Luny, o které se říkalo, že každou noc jezdí ve svém stříbrném voze po temné obloze.
Po tisíce let lékaři a odborníci na duševní zdraví věřili v silné spojení mezi mánií a měsícem. Hippokrates, považovaný za otce moderní medicíny, napsal v pátém století před naším letopočtem, že „toho, koho v noci popadne hrůza, strach a šílenství, navštěvuje bohyně měsíce“.
V Anglii 18. století mohli lidé souzení za vraždu vést dokonce stávku za mírnější trest na základě šílenství, pokud zločin spáchali za úplňku.
Operace nejsou bezpečné
I dnes převládá mýtus, že velké operace by měly být naplánovány podle astrologické předpovědi. Může za to hypotéza, která tvrdí, že příliv a odliv oceánu má přímý vliv také na průtok krve. I když úplněk sice skutečně hýbe vodou v oceánech, neovlivňuje náš krevní oběh a nezpůsobuje ani větší krvácení. Studie v časopise Anesthesiology, jak je uvedeno na vědeckém webu livescience.com, ukazuje, že měsíční fáze měla nulový vliv na výsledek asi 18 000 operací souvisejících se srdcem, které byly provedeny na klinice v americkém městě Cleveland ve státě Ohio v letech 1993 až 2006.
Děti jsou během úplňku hyperaktivní
V mnoha kulturách existuje rozšířená víra, že úplněk dělá děti aktivnější. Pokud si do vyhledávače zadáte spojení „děti více zlobí o úplňku“, najdete například diskuze maminek, které mají pocit, že během úplňku jsou jejich děti živější, zlobivější a nesnesitelnější. Pravděpodobně za to ale může skutečnost, že se citlivější děti během úplňkové noci o něco více budí a kvůli nevyspalosti jsou potom podrážděné. Na webovém portálu cbsnews.com vyšel v roce 2016 článek, podle kterého poslední studie uveřejněná v odborném časopise pediatrů Frontiers in Pediatrics nedokázala najít souvislost mezi výskytem úplňku a úrovní aktivity dětí, čímž vyvrátila mýtus, že děti jsou během úplňku více hyperaktivní. Výsledky ukázaly, že úroveň aktivity dětí – včetně množství času, který strávily činností s vysokou a nízkou intenzitou – byla přibližně stejná během úplňku a novoluní. Doba spánku dětí byla ale v noci s úplňkem asi o 5 minut kratší ve srovnání s nocí v novoluní.
Rodí se nejvíc dětí
Tvrdí se, že za úplňkové noci mají porodníci napilno, protože na ně připadá více porodů než na jiné dny. Odborná pětiletá studie z roku 2005 ale dokazuje, že je to jen další mýtus. Fáze měsíce prý nemá na četnost porodů žádný vliv. Porod se spouští hormonálními procesy, které s počasím, atmosférickými vlivy a podobnými okolnostmi nesouvisejí.
Ženy jsou náruživější
Podle některých astrologů má úplněk vliv i na náš sexuální život. Ženy jsou prý vášnivější, plodnější a touží po sexu více než kdy jindy. Tohle tvrzení ale není podložené žádným vědeckým výzkumem a sexuologové ani gynekologové vám nejspíš nebudou radit, abyste se s partnerem milovali zásadně během úplňku. Pravda ale je, že za úplňku jsme mnohem emotivnější a veškeré naše pocity sílí na intenzitě, takže sex opravdu můžeme vnímat citlivěji a více ho prožívat.
Zdroj:
- https://www.history.com/news/7-unusual-myths-and-theories-about-the-moon
- https://www.livescience.com/5754-full-moon-affect-surgery-outcomes.html
- https://www.national-geographic.cz/clanky/pet-nejpopularnejsich-mytu-o-mesici-neverte-jim-jsou-to-opticke-klamy-nebo-lzi.html
- https://www.cbsnews.com/news/does-the-full-moon-make-kids-hyper-heres-what-science-says/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15902138/