Jméno prý ovlivňuje charakter člověk a tím zřejmě i jeho život. Už v antice se říkalo „nomen omen“ – jméno je osudem. A někdy jméno, konkrétně příjmení, může skutečně ovlivnit budoucí profesi lidí. Známe to z úsměvných situací, třeba když potkáme kuchaře Svačinku, zubaře Zoubka či Vrtala, kadeřníka Kudrlinku nebo dietoložku Hubenou. Vědci se zabývají důkazy, že jméno skutečně může ovlivnit náš osud. Obor má dokonce své jméno – nominativní determinismus.

„Vaše jméno může ovlivnit předpoklady, které si jiní lidé tvoří o vaší povaze a zázemí, a tudíž může ovlivnit i šance, které jsou vám v životě dány,“ říká například profesor psychologie na Hertfordshireské univerzitě, jehož jméno je Richard Wiseman, což v překladu znamená „mudrc“.

Nejen příjmení, ale i křestní jméno, které nám vybrali rodiče, může leccos vypovídat o naší povaze a o tom, jací z nás vyrostou lidé.

V roce 2002 například tým psychologů pod vedením doktora Bretta Pelhama přišel s termínem „implicitní egoismus“, podle něhož si vybíráme práci, bydliště, ale i partnery podle křestního jména (například lidé se jménem Louis neúměrně často pravděpodobně žijí v americkém městě St. Louis). Právě jméno je jedním z nejsilnějších znaků vlastní identity, takže se s ním snadno ztotožníme. Jaká ženská jména tedy nosí ženy, které by chtěl každý muž? Které jsou milé, bezproblémové, milující a přátelské? Tady je jejich výčet.

Zdroj: Youtube

Milena

Svátek: 24. ledna

Ženské křestní jméno, které má slovanský původ. Stejně jako jeho mužská podoba Milan pochází z přídavného slova milý. Jeho význam je tím pádem vcelku jasný – příjemná, milá, milovaná a milující bytost, v jejíž společnosti se budete cítit jako v bavlnce. Nejčastější domácí podobou tohoto jména je Miluška, Míla nebo Miluna.

Ze všeho nejvíc nositelka tohoto jména nesnáší nespravedlnost, a tak proti ní bojuje všemi dostupnými prostředky. O co víc je ale úspěšná v boji za práva ostatních, o to méně se jí daří v osobním životě.

Olívie

Svátek: 2. října

Ženské křestní jméno zřejmě latinského původu vychází ze slova oliva. Vykládáme ho jako pěstitelka oliv nebo přeneseně plodná, mírumilovná či božská. Jméno může mít i severský původ, pak by vzniklo buď z islandského slova „olfeir“ (pozůstatek předků), nebo německého „alvar“ (vládkyně elfů či duchů). U nás je stále oblíbenější, holčičkám a ženám s tímto jménem říkáme zdomácněle Oliva, Olivka, Ola nebo Oli. Ženy s tímto jménem mají velmi humánní povahu, často se zastávají lidí, na nichž je pácháno bezpráví. Najdeme je všude tam, kde je potřeba bojovat za dobrou věc. Citově bývají velmi stálé, a pokud se jednou zamilují, je to zpravidla na celý život.

Irena

Svátek: 16. dubna

Ženské křestní jméno řeckého původu. Významově se opírá o slovo „eirénaios“, tedy mírumilovný, nebo „eiréné“ – mír. V našich zemích je poměrně oblíbené, nejčastěji jeho nositelky oslovujeme Irenka, Irča, Irka nebo Iris. Ve většině případů dělají Ireny významu svého jména opravdovou čest, bývají to milé, něžné a sympatické bytosti, které jejich okolí doslova zbožňuje. Životní rovnováhy úspěšně dosahují prostřednictvím studia, které je naplňuje. Často se s nimi setkáváme v uměleckých kruzích.

Anežka

Svátek: 2. března

Ženské křestní jméno řeckého původu používané hlavně mezi křesťany. Vytvořilo se ze slova „hagné“ čili čistá, neposkvrněná nebo nevinná. Domácí podoby tohoto jména zní: Any, Áňa, Agnes či Nežinka. Anežky jsou ženy s velkou vnitřní silou, které dokážou ochránit svoji rodinu před jakýmkoli hromobitím. Ať už se jim přihodí v životě cokoli, vždycky se snaží být pozitivně naladěné a tuto energii šíří i do okolí. Jejich humor bývá nakažlivý, jakmile se někde objeví, ostatním se rozzáří tváře. To však není jediný důvod, proč jsou Anežky mezi lidmi oblíbené, nesmíme totiž zapomínat ani na jejich hluboké sociální cítění.

Anastázie

Nositelka tohoto jména je klidná a harmonická žena. Nejraději se zdržuje v rodinném kruhu a zvelebuje svou domácnost. Nemá velké ambice. Tato žena je nenápadná, ale zato s velkým srdcem. Stázičky a Stázinky jsou ženy s hlubokým smyslem pro rodinné zázemí, klid a harmonii. Dívka Anastázie utvoří hravě hnízdečko lásky, bude se zajímat o vaření, domácnost a děti. Je praktická a láskyplná. Jméno astrologové doporučuji dávat ve všech znameních.

Běla

Vzniklo z francouzského jména Blanche (česky Blanka) s významem bělavábělostná nebo čistá. Něžná žena s oduševnělou tváří, která v mužích probouzí ochranitelské pudy. Ačkoli by mohla své schopnosti zneužívat, snaží se za všech okolností zůstat čestným člověkem. Má přirozený smysl pro krásu a v průběhu života se začne zajímat o různé duchovní vědy. Bělinka bývá obvykle jemná a oduševnělá bytost. Pokud jí toto nezkazí souřadnice s jejím příjmením, je to žena s velkým „Ž“. Má smysl pro vše krásné a povznášející. Křehká bytost v Rybách a Raku.

Kristýna

Kristýna (také Kristyna, Kristina, Kristiana nebo Kristína) je původem řecké křestní jméno. Ženská podoba jména Kristián znamenající křesťanka. Tohle ženské jméno je rozšířené po celém světě (Christine, Christen, Kristína ) a jde o jméno s vítěznou vibrací. Jeho nositelka je krásná zvenčí i zevnitř. Kristýna je většinou přátelská, citlivá, učenlivá a stálá. Empatická, přátelská a věrná žena, které dal osud do vínku vítězství. Baví ji učit se, studovat a bádat, této činnosti se bude věnovat po celý svůj život. Jak Kristýnám nejraději říkáme? Kiki, Týno, Týnuš, Kris.


Zdroje:

Jak se bude vaše dítě jmenovat?, ACADEMIA PRAHA 2020, PhDr. Miloslava Knappová, CSc., 2017

https://www.madebygab.cz/Urcuje-krestni-jmeno-nas-osud-ci-charakter-b82694.htm

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/jmeno-volba-povolani-nomen-omen

https://www.horoskopy.cz/