Premium obsah

Jak na paleo stravování?

Jak na paleo stravování?
Blíží se plavková sezona a přiznejme se, občas nás popadne panika a googlíme nejefektivnější diety a způsoby, jak co nejrychleji zhubnout. Těch návodů je tolik, že nemáme možnost to vyzkoušet ani za celý náš život. Občas nás samotná touha ztratit pár kilo zaslepí a zkoušíme diety, kde se doporučuje jíst celé dny třeba jen zelí nebo jablka. Dobře, to asi nebude cesta. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že nikdo nechce jíst do konce svého života jen jablka nebo zelí. Na internetu nebo v časopisech najdete různé tipy na to, jak vysadit všechny cukry nebo naopak tuky. Jedním z moderních stravovacích směrů je také tzv. paleo strava. Je ale tento směr ten správný pro redukční dietu?  

Základy z doby kamenné

Už sám název napovídá, že se jedná o stravování inspirované paleolitem – tedy dobou kamennou. Základem této stravy jsou suroviny, které lze získat pouze lovem nebo sběrem – tedy maso, ryby, zelenina, ovoce. Paleo strava se snaží vyvarovat veškerých zemědělsky zpracovaných výrobků, jako jsou třeba luštěniny, obiloviny, mouka a mléčné výrobky.  

Hubnutí s paleo

Vyřadit ze svého jídelníčku průmyslně zpracované potraviny zní jako super nápad. Potraviny, na kterých je paleo strava založena, obsahují vysoký podíl bílkovin, ale také cukrů i tuků, proto si raději ze začátku kontrolujte příjem kalorií, abyste se nedostali někam, kde by to k redukci váhy rozhodně nevedlo. Vyřazením obilovin a mléčných výrobků se může stát, že váš jídelníček začne být jednotvárný – zůstane v podstatě jen zelenina a kus flákoty. Na první pohled to tak vypadá, je ale potřeba vyvarovat se zvýšené konzumace uzenin a masa a zařazovat i jiné zdroje zdravých tuků – jako jsou např. oříšky a avokádo. Dejte si práci s vymýšlením a hledáním nových receptu – na internetu jich najdete spoustu. Poohlédněte se po surovinách, které jste doposud nebyli zvyklí nakupovat.

Pro a proti

Největší výhoda paleo stravování je tzv. nutriční restart nebo i eliminační dieta, kdy se na 30 dní postupně vyřazují určité skupiny potravin – a tím dojdete vlastně až k samému základu paleo stravy. Díky tomuto postupu můžeme odhalit potraviny, které nám způsobují nějaké trávicí potíže nebo atopický ekzém – těmi jsou lepek nebo laktóza. Zároveň ale vyloučením mléčných výrobků může naše tělo najednou postrádat vápník a vitamin D. I tento deficit lze ale dohnat třeba listovou zeleninou, brokolicí a oříšky.

Co na to odborníci?

Myslím, že jsem snad u žádné diety nenašla tolik protichůdných názorů odborníků. Co článek, to jiný názor. Většina expertů se ale shodne na tom, že žádný opravdu zdravý směr by neměl z jídelníčku vylučovat žádnou skupinu potravin. Cukry i tuky jsou součástí našeho života a nějak přispívají k funkci našeho organismu. Paleo strava zachránila několik dětí od ošklivého atopického ekzému, ale v případě dětí, těhotných žen nebo sportovců dbejte na zvýšený příjem cukrů v ovoci, aby nebyl narušen správný vývoj. Zároveň pokud se léčíte s vysokým cholesterolem, bůček k obědu vašemu zdravotnímu stavu asi zrovna neprospěje.

I když se zdá, že paleo strava není pro každého, pořád je to návrat k potravinám, které nejsou nijak průmyslově nebo zemědělsky zpracované – každý krok, který vede k zamyšlení, co si vlastně vkládáme do úst a co to našemu tělu přináší, je krok tím správným směrem. Nejedná se o dietu, ale udržitelný životní styl.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.