Premium obsah

Problémy s lupy. Naše babičky dobře věděly, jak se jich zbavit

Problémy s lupy. Naše babičky dobře věděly, jak se jich zbavit
Znáte ten pocit, kdy se lehce podrbete na pokožce hlavy, a na vašem svetru se ocitne miion bílých drobků? Kosmetických přípravků proti lupům seženete všude spousty. Existují ale nějaké zaručené babské rady, které mohou pomoct boj nad svědivou pokožkou hlavy vyhrát? 

Pokožka hlavy se obnovuje v pravidelných intervalech, v běžném případě zhruba každé 4 dny. Šupinky, které se při obnově odlupují z povrchu hlavy, jsou nahrazeny mladými buňkami z hlubších vrstev kůže. Při zdravém stavu pokožky jsou šupinky téměř nepozorovatelné. Pokud se však pokožka odlupuje nadměrně, vznikají lupy. Mohou se tvořit ve vlasech, v obočí i vousech a provází je velmi nepříjemné svědění.

Zdroj: Youtube

Příčina vzniku lupů nejčastěji tkví v nezdravém životním stylu, výběru špatné vlasové kosmetiky, přítomnosti plísní na pokožce, nebo nadměrném stresu. V lékárnách dnes seženete široký sortiment všech přípravků proti lupům. Pokud ale nejprve chcete vyzkoušet rady našich drahých babiček, máme jich pro vás hned několik:

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je spojován s řadou zdravotních výhod, použít ho můžete ale i proti lupům. Je to proto, kyselost octa pomáhá stimulovat uvolňování odumřelých kožních buněk. Říká se také, že ocet srovnává pH na pokožce hlavy, studie to ale popírají.

Smíchejte jablečný ocet s vlažnou vodou v poměru 1:1. Nalijte požadované množství na pokožku hlavy. Nechte působit alespoň 15 minut, poté důkladně opláchněte. Používejte 2-3x týdně. 

2. Kopřiva

Kopřiva je bylina, která se tradičně používá v různých přírodních léčebných prostředcích pro péči o vlasy a pokožku hlavy. Obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů, minerálů a antioxidantů, které mohou být prospěšné pro zdraví vlasů a pokožky. 

Listy kopřivy přelijte vroucí vodou a nechte louhovat alespoň 10 minut. 2x týdně pak po umytí vlasů odvar vmasírujte do pokožky a nechte působit.

3. Citrony

Citrony jsou bohaté na vitamin C, který je silným antioxidantem. Citronová šťáva má skvělé protizánětlivé účinky, může tedy s bojem proti lupům pomoct.

Nepoužívejte citronovou šťávu jako šampon, ale aplikujte ji před mytím vlasů na pokožku hlavy. Nechte chvíli působit, aby citron mohl proniknout do vlasových folikulů, opláchněte a umyjte vlasy šamponem.

4. Jedlá soda

Jedlá soda se dá použít snad na všechno, a pokud jde o lupy, není tomu jinak. Vytvoříte z ní jemný peeling, který pomůže odstranit lupy - zároveň ale jedlá soda působí skvěle proti plísním.

Stačí, když smícháte 1 lžíci jedlé sody s šálkem teplé vody. Pokud chcete, přidejte pár kapek esenciálního oleje dle výběru. Používejte dle potřeby místo šamponu. 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.