Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je díky svým žahavým listům tak trochu považována spíše za negativní rostlinu. Opak je pravdou. Je to úplně první bylinka, která začíná na jaře vyčuhovat ze země. Své léčivé účinky ukrývá ve všech částech – dokonce i v kořenech. Skvěle se hodí pro jarní detox těla. Pomáhá při vodnatosti, snižuje hladinu cukru v krvi a čistí krev obecně, má pozitivní účinky také při urologických problémech, zmírňuje otoky.

Dokonce, a to se málo ví, pomáhá při kožních problémech, jako je akné, lupénka nebo ekzém. Můžete po ní sáhnout i při vážných zánětech kůže. Není nic jednoduššího než si kopřivu natrhat každý den při procházce a udělat si z ní čaj. Pročistí vaše tělo a podpoří funkci lymfy. Jednoduše ji zařadíte i do svého jídelníčku. Můžete ji použít do pokrmů místo petržele nebo špenátu. Kopřiva je opravdu malý jarní zázrak.

Sedmikráska obecná

Sedmikrásku známe všichni – děti ji často konzumují, protože jíst květinu je pro ně tak trochu dobrodružství. A dělají dobře. Tato něžná kráska nás potěší nejen na oko, ale obdivovat bychom měli především její blahodárné účinky. Používá se jako pomocník při odkašlávání. Působí protizánětlivě, podporuje trávení a správnou funkci jater.

Její list se dá použít i jako rychlá pomoc proti bodnutí hmyzem – stačí jej promnout mezi prsty a potřít bodnutí, případně můžete list na postižené místo přiložit. Květ sedmikrásky se potom sbírá s co nejmenší stopkou. Můžeme ho čerstvý přidat do jakéhokoli jarního salátu, kde ozvláštní jinak už nudné ingredience. Velmi často se ale suší a používá do různých čajových směsí.

Plicník lékařský

Jak už samotný název bylinky napovídá, plicník využijeme především při potížích dýchacích cest. Rozkvétá od poloviny jara barevným květenstvím. Květy mají nejprve růžovou barvu, pak se zbarví do fialova a nakonec oplývají až modrou barvou. Květy jsou sice nádherně zbarvené, my ale pro pozitivní účinky na naše zdraví sbíráme především listy.

Neměl by chybět v domácnostech astmatiků, protože pomáhá právě při astmatu, zápalu plic a průdušek, kašli, zahlenění plic a vykašlávání krve. Málo se o něm ví, že zahojuje i sliznici trávicího traktu po různých otravách alkoholem nebo horkými nápoji. Nejlepšího výsledku docílíte při pití horkého čaje z listů a květů plicníku.

Podběl lékařský

Podběl asi nemusíme moc představovat. Je to celkem populární bylina pro sběr. Podobně jako plicník se užívá hlavně při onemocnění dýchacích cest, astmatu a kašli. Výborně totiž uvolňuje zahleněnou sliznici. Velmi často ho najdete v různých bylinných směsích s jitrocelem, heřmánkem a lékořicí. Zázračné listy podbělu ale můžete použít i povrchově přiložením na hrudník nebo krk. Léčit jimi můžete i různé poranění tkání a tzv. růži.

Medvědí česnek

Medvědí česnek je dalším zázrakem, který se ukrývá v přírodě. Chuťově je to jemnější verze klasického česneku, ale o to výraznější účinky má na naše zdraví. Snižuje krevní tlak, podporuje činnost srdečního svalu a pomáhá také při zánětu dýchacích cest nebo při bolestech břicha a žaludku. Pokud na tyto zelené listy narazíte, můžete je využít jako koření, přidat do polévky, omáčky, do marinády pod maso. Nejlépe však medvědí česnek uchováte v lednici v podobě pesta – rozmixované listy s olejem a solí, které si můžete pak dlouhodobě vychutnávat a přidávat třeba každé ráno do míchaných vajíček.