Ochlaďte se ve sprše

I v malém panelákovém bytě můžete snadno přežít vysoké letní teploty. Přizvěte si na pomoc vodu. Vlhké kapesníky či pleny rozvěste všude po bytě a voda, která se z nich bude vypařovat, přirozeně ochladí své okolí. K lepšímu pocitu při pobytu v rozpáleném bytě pomohou také časté koupele či sprchování ve vodě s pokojovou teplotou. Příliš chladná sprcha bude sice v parném dni osvěžující, v konečném důsledku ale spíše povede k prokrvení a prohřátí pokožky, což v horkých dnech nikdo nechce. K ochlazení vám dopomůže také vhodně zvolené sprchové mýdlo, ideálně takové, které si vyrobíte sami doma z přírodních surovin. Díky tomu nebude obsahovat nežádoucí látky jako například syntetické konzervanty, parabeny či silikony, které by vaši pokožku zbytečně zatěžovaly.

Jaké suroviny budete potřebovat?

Základem přírodního sprchového mýdla je vždy tekuté kastilské mýdlo. Další složky jsou pak přidávány s ohledem na požadované účinky, ale také typ pleti, na který jej chceme použít. Pro citlivou pleť je ideální ricinový olej, který napomáhá zhojení drobných poranění, uzavírá v pleti vlhkost a pomáhá ji zklidnit. Ricinový olej je skvělý také na pleť spálenou od sluníčka. Jeho účinky podpoří sezamový olej, který se používá mimo jiné k ájurvédským masážím a má pozitivní vliv na suchou pleť.

Na 250 ml přírodního mýdla vhodného pro horké letní dny a posilujícího citlivou pleť si připravte:

  • 200 ml tekutého kastilského mýdla
  • 50 ml ricinového oleje
  • 2 polévkové lžíce sezamového oleje
  • 15 kapek éterického oleje z máty peprné
  • 20 kapek éterického oleje z rozmarýnu
  • 5 kapek éterického oleje z citronu či citronové trávy

Jak postupovat?

Připravte si misku, v níž budete mýdlo připravovat, a pečlivě ji předem vydezinfikujte. Alkoholovou dezinfekci použijte také na ruce a všechny nástroje, které budete používat. Do misky odměřte kastilské mýdlo a nejprve přimíchejte všechny oleje. Dřevěnou špachtlí anebo čínskou jídelní hůlkou vše dobře promíchejte, aby se složky spojily. Poté směs přelijte do lahve, v níž ji budete uchovávat, a nakapejte mátový, rozmarýnový a citronový éterický olej. Lahvičku důkladně uzavřete a dobře s ní protřepejte.

Jak mýdlo používat?

Přírodní sprchové mýdlo nebude pěnit tolik jako ta kupovaná, zato však bude výborně mýt a nenaruší ochranný film pleti. Před každým použitím lahvičku s mýdlem protřepejte. Na vlhkou pokožku naneste malé množství mýdla, a chcete-li jej dobře využít, vezměte si na pomoc mycí houbu či žínku. Po vmasírování mýdlo důkladně spláchněte teplou vodou a pleť osušte. Nakonec ji můžete ošetřit například domácím šlehaným bambuckým máslem, které ji vyživí a doplní prospěšné látky.