Premium obsah

Kiwi: dnes už běžné ovoce je také účinnou bylinkou

Kiwi: dnes už běžné ovoce je také účinnou bylinkou
Že je kiwi zdravé ovoce, asi nikoho nepřekvapí. Je to ale i léčivá bylina, která umí srazit horečku, uvolnit psychické napětí, pomáhá pacientům s revmatem, funguje na jaterní trable a umí rozrušit i močové kameny. V obchodech je teď navíc na každém rohu.

Ačkoliv máme pěstování kiwi spojené hlavně s Novým Zélandem, rostlina jako taková pochází z Číny. Odsud také její vědecký název Aktinidie čínská. Je to dřevitá popínavá liána dorůstající délky až sedm metrů. Mladé větve mají stejně jako plody husté rezavé chlupy. Kiwi vyžaduje teplé a slunné stanoviště a nesnese mráz, přesto se ho daří poměrně úspěšně pěstovat i u nás. Nejčastěji v chladnějším skleníku nebo foliovníku.

Pokud byste přece jen zatoužili po vlastní sklizni a skleník budovat nehodláte, doporučují bylináři Janča a Zentrich zvolit variantu pocházející ze Sibiře jménem aktinidie kolomikta. Její plody jsou výrazně menší – oproti téměř 100g kiwi mají tyto bobulky kolem 3 g, ale jsou prý sladké, šťavnaté a aromatické.

Co využít?

Plody se sladkokyselou zelenou dužinou, které známe z obchodů, jsou také hlavní částí rostliny, která se využívá k léčení. Vzpruhu pro organismus představuje vysoký obsah vitamínu C (jeden plod pokryje doporučenou denní dávku), ale kromě něj je tu zastoupen i fosfor, železo, draslík, vápník a dokonce i hořčík. Podává se čerstvé (třeba protirevmatická dieta předepisuje konzumaci čtyř kusů denně), ale využít se dá i v sušené podobě.

Kiwi je populární i v homeopatii, kde se kvůli vysokému obsahu vitaminu C uplatňuje jako protizánětlivý lék, ale i k prevenci nejrůznějších nemocí. Z dokonale zpracované dužiny upravené lihem vzniká tinktura, která se využívá nejčastěji k regulaci metabolismu. Z ní lze vytvořit ještě mast, jež se doporučuje k léčbě roztroušené sklerózy nebo zánětlivých stavů kůže.

Chlupaté plody typické pro zimní nabídku našich obchodů se objevují i v čínské medicíně. Léčí se jimi nemoci jícnu a všechny problémy spojené se slinivkou a slezinou. Podávají se tedy při různých trávicích obtížích, a dokonce i při problémech s krvetvorbou.

Zdroj: kniha Štědrý bylinářův rok (Zuzana Švédová, Grada, 2021), časopis Kondice, www.dejzmenu.cz 

Zdroj: Youtube

Vyzkoušejte marmeládu z kiwi
Pokud byste nezvládli zatočit s vaničkou plnou chlupáčů z obchodu dřív, než přezrají a zkvasí, zpracujte je do marmelády. Kiwi oloupejte, nakrájejte nadrobno, vložte do hrnce a zasypte cukrem v poměru 1:1. Hrnec zakryjte a nechte stát, dokud ovoce nepustí vodu. Poté přidejte dvě lžíce citronové šťávy, směs opatrně svařte až do konzistence, kdy bude při kápnutí na talířek tuhnout, a případně krátce promixujte. Rozdělte do sklenic a sterilujte 20 min při 80 °C. Pokud zvažujete, který cukr bude nejmenším zlem, nutriční terapeutka Zuzana Švédová radí ve své knize Štědrý bylinářův rok sáhnout po přírodním řepném cukru: „Vyznačuje se výbornou sladivostí a díky šetrnému procesu výroby, kdy neprochází chemickou rafinací, zachovává něco ze své původní biologické hodnoty, ať už se jedná o minerály, vitamíny nebo stopové prvky.“ Je to sice pořád cukr, ale je to rozhodně menší zlo, než najít za pár týdnů marmeládu plesnivou.  

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.