Některé zdravotní problémy spojené se zimou bez léků nezvládneme, ale na zmírnění mnoha z nich stačí bylinky a přírodní léčba. V tom se shoduje třeba indická ájurvéda s evropskou bylinkářskou tradicí a efekt takové přírodní medicíny na běžné nachlazení a příznaky viróz potvrzuje i nejedna studie, z poslední doby například tato.

Co stojí za vyzkoušení?

Zázvor

Teplý zázvorový čaj se dá pít jak v případě nachlazení, tak preventivně. Oddenky zázvoru obsahují sloučeniny, které mimo jiné fungují jako lék na bolest v krku. Pro větší efekt můžete k zázvoru přidat citron nebo med. Výhodou zázvoru je vysoký obsah antioxidantů, ty mírní proces buněčného stárnutí a zároveň mají kladný vliv na naši imunitu. Mezi tyto látky patří například gingerol.

Zázvor zároveň mírní problémy s trávením, platí na nadýmání, plynatost, může přinést úlevu i pokud někoho trápí dráždivý tračník. Rovněž zmírňuje nevolnost.

Česnek

Česnek dokáže skvěle podpořit naši imunitu, má rovněž antiseptické a protiplísňové vlastnosti. Pomáhá nám ubránit se virovým infekcím, které se vyskytují v zimním období. Česnek je jedním z nejlepších léků v boji proti nachlazení, chřipce a dalším respiračním problémům. Zabývala se jím například tato studie, která potvrdila preventivní efekt česneku, ačkoli podle autorů moc nefunguje, když už je nachlazení rozjeté.

Bazalka posvátná

Jedna z neznámějších indických bylin, dělá se z ní nápoj známý pod názvem tulsi. V zimě se doporučuje pít tento bazalkový čaj alespoň jednou denně. Pomáhá léčit kašel, protože usnadňuje vykašlávání. Máte rýmu? Můžete zkusit inhalovat vodní páru z horké bazalkové vody. Kromě toho zlepšuje trávení, snižuje ukládání tuku na játrech a léčí nachlazení a snižuje horečku.

Na ekzém pomůže měsíček

V zimě trpí nejen naše imunita či dýchací soustava, ale také pokožka, které nesvědčí mráz ani suchý vzduch ve vnitřních prostorách. Zhoršit se kvůli tomu může i projev ekzému. Byliny je možné užívat ve formě tinktury. „Při řešení problémů s ekzémem se musíme zaměřit na byliny, jež podporují kvalitu pokožky. Patří sem lopuch, pýr nebo penízovka a pupalka. Jelikož je ekzém většinou problém související s alergií, je vhodné použít protialergické bylinné prostředky jako je výtažek z černého rybízu, kaliny a rozmarýnu,“ říká Jarmila Podhorná.

Proti svědění jsou účinné bylinné koupele z lopuchu, měsíčku, eukalyptu, pýru, tea tree, kostivalu nebo lichořeřišnice. Koupel by měla trvat přibližně 15 až 30 minut. Koupele v horké vodě by ovšem neměly být příliš časté, protože to kůži také vysušuje. Po koupeli nezapomeňte použít krém na promaštění pokožky.

Bylinky na bolavý žaludek

Žaludek celkem spolehlivě zklidní máta, respektive čaj z ní. Máta zlepšuje žaludeční potíže, protože mimo jiné podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Mírní rovněž nadýmání a nechutenství, úlevu může přinést i lidem, které trápí dráždivý tračník.

Kromě toho pomáhá máta rovněž mírnit nachlazení, rovněž ji můžete využít například k inhalování – stačí dát do mísy horkou vodu a přidat pár kapek éterického mátového oleje. Nakloňte se nad mísu s léčivou esencí, zakryjte si hlavu ručníkem a nechte zázračnou páru, aby vám pomohla.

Zdroje:

  • https://www.fnp.com/article/7-medicinal-herbs-for-winter-wellness
  • https://www.almanac.com/natural-remedies-stomach-ache
  • https://nadeje-byliny.eu/content/6-o-nas