Premium obsah

Alergie a ucpaný nos – jak si alespoň částečně ulevit

Alergie a ucpaný nos – jak si alespoň částečně ulevit
Alergie, senná rýma, ale i všudypřítomný pyl stromů a trav jsou důvodem, proč pro některé z nás patří jaro k nejméně příjemným ročním obdobím. Některé rostliny pro přenášení svého pylu přímo využívají vítr, a proto je ovzduší právě na jaře plné částic, které alergikům dělají potíže. S pyly stromů se lze setkat brzy na jaře v období od března do května. Výskyt pylů trav může přetrvávat klidně až do července. Výsledkem je ucpaný nos a neodbytná rýma. Jak si při těchto potížích alespoň minimálně ulevit a strávit jarní období příjemněji?

Vsaďte na mechanickou bariéru

Výskytu pylů v dýchacím ústrojí je potřeba v první řadě předcházet. K tomu stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Po příchodu domů se vždy převlékněte a oblečení vyperte. Sušte jej ale uvnitř bytu, protože při venkovním sušení by se na něj pyl znovu nalepil. V rizikovém období je vhodné si také každý den mýt vlasy, i pokud se vám nemastí, protože z nich smyjete většinu pylu. Místo otevírání oken raději pusťte ventilátor anebo rekuperaci. Šikovnou mechanickou bariérou proti vniku pylových zrníček do dýchacího traktu je také pravidelné natírání okolí nosu mastným krémem. Na něm se část pylu zachytí a nedostane se dále.

Potraviny potlačující tvorbu histaminu

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.