Slovinsko je destinace, která nabízí bohatou směsici přírodních krás, historie, kultury i gastronomie. Před každou cestou na neznámé místo je ovšem dobré si zjistit, co nás na výletě čeká. A dobře se předem připravit. Co můžete od Slovinska čekat a co si tam naplánovat?

Rezervace a plán cesty

Většina lidí, kteří do Slovinska jezdí opakovaně, radí udělat rezervace na místa, kam se chcete podívat, alespoň měsíc dopředu. Restaurace a vinařství, zejména ty s vyšší reputací jako například michelinská restaurace Hiša Franko v Kobaridu, si možná budou vyžadovat ještě dřívější rezervaci. Například taková Lublaň je velice populární po celý rok, pokud tedy čekáte, že naleznete hotelový pokoj nebo rezervaci restaurace last minute, možná vás čeká zklamání. To samé platí pro jezera Bled a Bohinj a města a letoviska podél jadranského pobřeží země. To vše může být v hlavní sezoně (červenec a srpen) plné k prasknutí, rezervujte tedy vše dostatečně předem.

Dobré je také počítat s tím, že pokud chcete Slovinsko prozkoumat poctivě a pořádně, prodloužený víkend vám pravděpodobně stačit nebude. Ideální je tuto zemi navštívit alespoň na týden, abyste kromě hlavního města a nejznámějších turistických atrakcí mohli nasát také opravdovou atmosféru Slovinska.

Doprava

Pro cestování po slovinských dálnicích je nutné zakoupit dálniční známku. Pokud plánujete cestovat nezávisle, doporučuje se pronájem auta, protože mnoho přírodních památek je dostupných pouze s vlastním vozidlem nebo prostřednictvím organizovaných výletů. Veřejná doprava je dobrá pro cestování mezi městy, ale pro objevení nádherných přírodních krajin, zejména v horách, je auto nezbytné.

Počítejte také s tím, že v zimě mohou být některé cesty uzavřené nebo nedostupné. Patří mezi ně nejvyšší alpský okruh v zemi (1 611 m), průsmyk Vršič, který se obvykle uzavírá na konci října a znovu se otevírá až koncem dubna. Webová stránka Centra dopravních informací aktualizuje pravidelně informace o celostátních silničních nebezpečích, uzavírkách a změnách počasí.

Počasí

Slovinsko má různorodé klimatické podmínky. Je zde podnebí alpské, kontinentální a středomořské. Zatímco kopce a pobřežní oblasti jsou slunné i v zimě, údolí a nižší oblasti ve středním Slovinsku mohou být v zimě často zahaleny mlhou. Pozor dejte také na silnice v zimních měsících, může se zde tvořit zrádný led a sníh, které znemožňují bezpečné cestování. Než tedy do Slovinska vyrazíte, pořádně si prostudujte meteoradar a předpověď počasí.

Kultura a zvyklosti

Slovinsko je známé svou pohostinností a také velmi štědrými porcemi jídla. Je doporučeno ochutnat místní kuchyni a vyzkoušet slovinská vína a piva. Slovinci velmi rádi konzumují různé maso, dokonce například koňské nebo medvědí. Na pobřeží si můžete vychutnat mořské plody i ryby, ochutnejte určitě také jejich světoznámé sýry, zejména ten ovčí.

Co se jazyka týká, na většině místech ve Slovinsku se domluvíte anglicky, popřípadě německy nebo italsky. Je ovšem také dost pravděpodobné, že spoustě frází ze slovinštiny budete rozumět i z češtiny. 

Turistické atrakce a aktivity

Slovinsko nabízí širokou škálu turistických atrakcí a aktivit. Mezi nejznámější patří jezero Bled, které je ikonickým symbolem země. Na jezeře se nachází malý ostrov s rozkošným kostelíkem, který je možné taktéž navštívit. Jezero Bohinj je další oblíbenou destinací, ideální pro milovníky přírody a vodních sportů.

Milovníci hor by neměli vynechat Triglavský národní park s nejvyšší horou Slovinska Triglavem. Park nabízí nespočet turistických tras a dechberoucích výhledů. Pro milovníky historie a kultury je ideální návštěva Lublaně, hlavního města, které nabízí historické památky, muzea, galerie a živou atmosféru i kulturu.

Slovinsko je také rájem pro milovníky outdoorových aktivit. Můžete se věnovat turistice, cyklistice, raftingu, lyžování a mnoha dalším sportů. Pokud plánujete dovolenou ve Slovinsku prožít aktivně, nezapomeňte si na cestu přibalit dostatečné teplé a outdoorové oblečení.

Praktické informace

Při cestování do Slovinska je dobré mít na paměti několik praktických informací. Měna používaná v Slovinsku je euro. Většina obchodů a restaurací přijímá platební karty, ale je dobré mít u sebe i hotovost, zejména v menších městech a vesnicích. Je také dobré si předem zjistit, kdy má země státní svátky a kdy mohou být obchody zavřené.

Slovinsko je bezpečná země pro cestovatele, ale jako všude jinde je dobré být obezřetný a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Zdravotní péče v Slovinsku je na vysoké úrovni, ale doporučuje se mít cestovní pojištění pro případ nouze.

S těmito informacemi byste měli být dobře připraveni na svou cestu do Slovinska. Užijte si dovolenou snů v této překrásné a různorodé zemi!

Zdroje:

https://www.lonelyplanet.com/articles/things-to-know-before-traveling-to-slovenia

https://travelslovenia.org/

https://www.travelsewhere.net/visiting-slovenia/

https://www.slovenia.info/en