Titulek jsme si vypůjčili od Heinricha Heineho, který tak nazval svoji báseň vysmívající se zkostnatělosti Německa 19. století. Nemůžeme si ale pomoci, pod příkrovem sněhu, kterého tam bývá požehnaně, totiž vypadají města a zámky Romantické cesty skutečně pohádkově.
Od pyšného a velkolepého Würzburgu přes hrázděné domky, z jejichž vrátek jako by měli každou chvíli vyběhnout Hänsel a Gretel (Jeníček a Mařenka) až po „disneylandovský“ Neuschwanstein šíleného krále Ludvíka II. Bavorského.
Aby se neprali v hospodě
Poválečné Bavorsko bylo tak rozkotané, že se na mnoha místech uvažovalo o demolici poničených památek a nové výstavbě. Naštěstí se však sešlo 27 statečných starostů, kteří prosadili důkladné (a nákladné) opravy svých měst, potažmo hradů, zámků a klášterů. Traduje se, že tak učinili i proto, aby měli vojáci z okupační US Army – později i s rodinami – nějaký program pro volný čas a neprali se po hospodách s místními chasníky. To je ale nejspíš jen takový žertík.
Každopádně nyní je Romantická cesta nejnavštěvovanější turistickou trasou světa, každoročně se sem valí miliony krásy chtivých lidí a třeba v Číně či Jižní Koreji si dokonce pořídili malé kopie této trasy.
Velkolepý Würzburg
Zkuste do svého itineráře zařadit pár následujících památek a zjistíte, proč stěn Rytířského sálu shlížejí na hodovníky štukoví jeleni a další zvířata i lovci v životní velikosti, je tady dokonce čtyřmetrový slon, jehož kly trčí do místnosti.
Teď v zimě se určitě zastavte v Rothenburgu ob der Tauber, jednom z mála německých městeček, jež válku přežila nepoškozená. Nyní si tu turisté podávají dveře s filmaři z celého světa a romantika jeho křivolakými gotickými uličkami přímo proudí. Není divu, že „družebním“ městem Rothenburgu je naše Telč.
Jeho nejfotografovanější atrakcí je náměstíčko Plönlein, za procházku ale stojí celé historické centrum. Nebudete zklamaní ani návštěvou celoročně otevřeného Muzea německých Vánoc, Muzea středověkého zločinu, dvoupatrového mostu (původní se ukázal být příliš krátký, tak nad ním postavili ještě jeden) nebo třeba Zámeckých zahrad; zámek/hrad tu ovšem není, ten už místní lidé v dávné minulosti rozebrali na stavební materiál.
Nördlingen: měsíční krajina
Jediná německá města, jež mají kompletně zachované městské hradby, jsou Dinkelsbühl, Nördlingen a Rothenburg ob der Tauber; všechna mají kruhový půdorys a všechna najdete na Romantické cestě.
Zvláštností Nördlingenu je, že vlastně vyplňuje kráter po meteoritu, který sem dopadl někdy před 15 miliony let, dobře je to vidět na leteckých pohledech. Kráter má podobný tvar jako ty na Měsíci, proto zde také bylo před startem Apolla 14 v roce 1970 symbolicky uspořádáno soustředění pro americké astronauty.
Tím ale spojení Nördlingenu s dobýváním vesmíru končí. Město samotné je plné historických památek, na něž můžete shlédnout z 90 metrů vysoké věže kostela sv. Jiří. Milovníci „ajznbónu“ také určitě vědí, že zde sídlí rozlehlé Bavorské železniční muzeum.
Harburg: švábská nudlová pánev
Mezi největší a nejzachovalejší části Německa zvané Švábsko se řadí mohutný a nikdy nedobytý Harburg, pod kterým se choulí stejnojmenné romantické městečko. Hrad je otevřený od poloviny března, město ale otevírá svoji pohostinnou náruč celoročně.
Na své si tu přijdou milovníci tradiční německé hrázděné architektury a barokních soch, příjemná je i procházka kolem meandrů řeky Wörnitz. Proslulá je zdejší gastronomie, jak město zdůrazňuje na svém webu.
Kromě tuctů „fusion“ pokrmů si můžete třeba v typické restauraci Straussen objednat i tradiční specialitu švábskou nudlovou pánev, jedná se vlastně o variaci na naše staré známé šunkofleky. Nebo dáte přednost švábskému hrnci čili kouskům svíčkové ve smetanové omáčce se žampiony a těstovinami?
Augsburg: sociální bydlení
Pyšný Augsburg se chlubí radnicí s impozantním pozlaceným dřevěným stropem, nádherným rokokovým tanečním sálem (jako první v něm tančila pozdější francouzská královna Marie Antoinetta) nebo galeriemi s obrazy Rubense, Tiepola a dalších mistrů či muzeem nálezů z římského období města. Technickou zajímavostí je vodárna u Červené brány chráněná UNESCO.
Opravdovou kuriozitou je však Fuggerei, zřejmě nejstarší stále existující areál sociálního bydlení na světě. Zřídil ho v roce 1521 velkopodnikatel Jakob Fugger zvaný Bohatý. Jde o komplex 67 domů se 140 byty pro chudé augsburské občany-katolíky.
Žádný luxus to sice není, roční nájemné však činí jen velmi příjemných 0,88 eura. Plus tři modlitby za rodinu Fuggerů denně. Ostatní náklady na provoz platí nadace, která byla zřízena už v 16. století.
Schongau: poklid pod Alpami
Jestli si chcete užít klidnou procházku bohatým, pečlivě upraveným, typickým menším bavorským městem, zvolte Schongau. Jeho kulisami jsou blízké Alpy, předností řada drobných památek, které můžete neuspěchaně objevovat. Jak zde uvádějí, městu pod kostelem s typicky bavorskou cibulovitou bání po válce umožnil prosperovat příliv uprchlíků z východu.
Zatímco Schongau nabízí městskou idylku, blízká obec Halblech zase přírodní. Přímo z ní vedou lanové dráhy na kopce o výšce zhruba našich Horních Míseček, jsou tu vlídné sjezdovky a lesy příhodné pro běžkaře i pěší turisty plus krásná jezera.
Neuschwanstein: umřít pro krásu
Když se touha po absolutní kráse vymkne z měřítek běžného života, přicházejí zlé konce. Král Ludvík II. Bavorský, velmi pravděpodobně homosexuálně založený, žil jen proto, aby sloužil kráse.
Stavěl báječné zámky i paláce a skladateli Richardu Wagnerovi, jehož hudbu miloval, vyplatil postupně „kapesné“ v přepočtu 220 milionů našich dnešních korun. Když došly peníze bavorskému království, nerozpakoval se prodat jeho nezávislost pruskému císařství – za sedm milionů tehdejších marek.
Postavil Neuschwanstein, který je považován za nejkrásnější i nejkýčovitější zámek světa. Měl ještě smělejší plány: hrad Falkenstein ve výšce 1300 m n. m., byzantský palác, čínský palác, obří loď i vzducholoď. Když přivedl svoji zemi na pokraj bankrotu, přikázal vládě, ať Bavorsko prodá nejvyšší nabídce a koupí místo něj nějaký ostrov, nejlépe prý Cejlon nebo Madagaskar.
Je známo, jak vše dopadlo. Panovník vážící 130 kilogramů a milující kromě Wagnera či romantiky také pečené husy, se utopil v jezeře Starmberg v místech, kde je vody po pás. Jeho smrt dodnes není objasněna. Zůstala nám však po něm díla, která jsou nesmrtelná.
Füssen: nohy v chladné vodě
Projít si Neuschwanstein, „románský“ hrad vybavený elektřinou či ústředním topením a vodovodem, patří ke vzdělání. Zajímavé jsou i hned vedle něj stojící zámky Schwangau a Hohenschwangau. Nezapomeňte ani na Füssen, který je odtud co by kamenem dohodil, a kde teprve končí Romantická cesta. Také v tomto městě je samozřejmě krásný starý hrad a historické centrum.
Rovněž je prodchnuto myšlenkami „vodního doktora“, faráře Sebastiana Kneippa, vlastně místního holistického Priessnitze. Po celý rok jsou zde k dispozici moderní Kneippovy lázně, meditační lavičky s jeho citáty, mělké otužovací bazénky, cvičební dráha, plovoucí ostrov na jezeře a další léčebné prvky.
Pro mnoho turistů romantický a všemi městskými vymoženostmi vybavený Füssen slouží jako pohodlná základna, odkud vyrážejí lyžovat do Alp.
Autor: Ivo Bartík
Zdroje: Autorský text, Květy 6/24, https://www.romantischestrasse.de/