Milujete pěší turistiku a procházky přírodou? Pak budete z této novinky bezpochyby  nadšeni. Brdská vrchovina, nádherná přírodní oblast rozprostírající se na území Středočeského a Západočeského kraje, otevře svou první oficiální hřebenovou trasu. Brdská hřebenovka bude dlouhá celých 120 km.

Vrcholy, rybníky i poutní areál

Nová dálková trasa s názvem Brdská hřebenovka propojí dlouhatánskou oblast, která povede od Jíloviště u Prahy až po Spálené Poříčí u Plzně. Hřebenovka propojí nejkrásnější místa, jaká lze v Brdech vidět. Zdatnější sportovci si mohou vyšlapat většinu vrcholů včetně toho nejvyššího – vrcholu Tok (865 m n. m.). K vidění na trase budou Padrťské rybníky, hora Plešivec nebo dechberoucí poutní areál Skalka u Mníšku pod Brdy.

Nové Turistické Trasy

Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z. s., spolu s Klubem českých turistů nedávno vyznačila tři nové pěší trasy o celkové délce 13 km. Tyto trasy byly vytvořeny s podporou Středočeského kraje a doplňují stávající síť značených cest v oblasti bývalého vojenského újezdu Brdy. Nové trasy jsou v terénu označeny turistickými značkami a na rozcestích naleznete směrovky a informační tabule.

„Jedná se o největší změnu, kterou dozná síť turistických značených tras od otevření CHKO Brdy v roce 2016. Zhruba v půlce léta spojí nová brdská hřebenovka dva kraje a povede přes pět okresů. Z velké většiny povede po stávajících trasách, bylo ale nezbytné v centrální části Brd navrhnout také nové propojky,“ říká Luboš Kožíšek, koordinátor Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko, z. s.

Uzavřené oblasti jsou potenciálně nebezpečné

I přestože se nová hřebenovka stává velkým lákadlem pro turisty, je důležité si uvědomit, že některé oblasti Brd zůstávají nepřístupné. Jedná se především o oblasti, které jsou přísně střežené kvůli ochraně přírody nebo kde hrozí nebezpečí z důvodu nevybuchlé munice z dob, kdy zde byl vojenský újezd. Je tedy důležité respektovat zákazy vstupu do rizikových oblastí a držet se vyznačených tras. „Jsme přesvědčeni, že vyznačením nových tras návštěvníky usměrníme po vhodných a bezpečných komunikacích, a zabráníme tak živelnému vytváření stále nových cest a stezek v lokalitě, která může být za určitých okolností i objektivně nebezpečná,“ říká Pavel Přílepek, předseda rady Klubu českých turistů.

Zdroje:
https://www.strednicechy.cz/zazitek/chko-brdy/
https://kr-stredocesky.cz/web/urad/aktuality/-/asset_publisher/zvna/blog/diky-3-novym-turistickym-trasam-se-turiste-jiz-brzy-dockaji-tzv-brdske-hrebenovky-dlouhe-120-km