Nikdy jsem nebyla zdatný běžec, mám ale za muže běžeckého trenéra, a tak si tuhle otázku kladu celých 17 let, co jsme spolu. Loni jsem na ni konečně našla odpověď a díky svému muži se rozběhla. Co jsem zjistila? Základ všeho překvapivě není dřina, ale respekt k vlastnímu tělu a hlavně hra. Když vás to totiž bude bavit, pokroky přijdou dřív, než se nadějete.

1

Hned na úvod asi to nejdůležitější – vůbec mě k běhu nepřesvědčoval. To pro mě bylo důležité, abych se nevyděsila hned na začátku (fakt mi to běhání moc nejde).

2

Škola hrou. Protože mě zná, dobře ví, že abych u něčeho vydržela, musí mě to bavit.

A tak vymyslel, že budeme chodit na blízký inline okruh, který má asi kilometr, a na několika stanovištích (lavičky, zatáčka, sloup…) si zacvičíme s vlastní vahou. U laviček jsme dělali dřepy a kliky, u zatáčky výpady, od sloupu ke sloupu jsme šli kačáky nebo skákali žabáky, prostě jsme si hráli.

3

Zpočátku jsme šli jen dva okruhy, pak tři, čtyři. Nenápadně a pomaloučku jsme začali mezi stanovišti běhat. Jakmile už mi to začalo připadat lehké, můj muž občas tlesknul a běželi jsme sprintem, to mě mimochodem bavilo asi nejvíc, i když to samozřejmě bylo nejnáročnější.

4

Jakmile jsme se dostali na pět kilometrů, sama jsem se rozhodla, že už bych ráda zkusila něco jenom ‚běhacího‘, bez těch cvičících vložek, a tak jsme poprvé běželi takový skoro šest kilometrů dlouhý okruh po cyklostezce v rámci ranního venčení našich tří chrtů.

5

Protože mi to šlo, začal můj muž venčení pomaloučku natahovat, až jsme se postupně a bezbolestně dostali až k deseti kilometrům. Poprvé v životě jsem si to užívala, protože jsem se úplně vykašlala na rychlost, vzdálenost, nikdo mě do ničeho netlačil, a když mi to zrovna nešlo, přešla jsem do chůze, vydýchala se a znovu se rozběhla, až když se mi chtělo. A to je mé největší doporučení pro vás: hrajte si, netlačte na sebe, poslouchejte své tělo a na chytré hodinky se podívejte až doma po doběhu!

Dana Škorpilová (63)

Vede nejen tréninky a semináře, ale také se jí můžete nechat inspirovat na www.danaskorpilova.cz nebo na Instagramu. Nebojte se jí napsat a poradit se s ní, jak správně začít. Její energie je nakažlivá.

Posilování s Danou Škorpilovou vás bude bavit. Pusťte si na kondice.cz třeba lekci na vytvarování zadečku.

Zdroje: www.danaskorpilova.cz autorský text, Kondice 5/24