Turistické hole nejlépe poslouží v náročnějším terénu, kde se o ně můžeme opřít při výšlapech i sešlapech a odlehčit tak hlavně zádům a kolenům. Při chůzi také pomáhají zapojit efektivně i horní část těla, zabraňují tomu, abychom se hrbili a díky správnému postoji se nám tak během treku lépe dýchá.
Používání turistických holí zažilo svůj boom v 90. letech, kdy je začala používat většina amerických turistů. Tento trend se rychle rozšířil i do Evropy. Poptávka po vícedílných tyčích, které se snadno balí a upravují, podnítila výrobce k vývoji nových konstrukcí.
První způsob, jak se na skládací hole můžeme dívat, je právě jejich konstrukce. Dvojdílné hole jsou složené ze dvou částí, které se do sebe zasouvají. Jejich výhodou je tuhost, drobnou
nevýhodou pak horší skladnost. Největší využití mají při zimních sportech, kdy tolik neřešíte, jestli se dá hůl složit, ale jde vám hlavně o to, aby vydržela, když se o ni pořádně zapřete.
Teleskopické hole se dobře skladují
Druhou konstrukční variantou jsou hole třídílné. Jedná se o nejčastější typ holí. Jsou velmi skladné, všechny díly složíte do relativně krátké délky kolem 50 centimetrů, tudíž vám nepřekážejí, když je připnete na batoh nebo s nimi například cestujete v nacpaném vlaku. Nevýhodou může být vyšší hmotnost a menší pevnost, na druhou stranu při klasické turistice nepotřebujete, aby hole vydržely takovou zátěž jako při zimních sportech.
Na trhu jsou pevné hole a hole s nastavitelnou délkou. U pevných holí je délka pevně daná a je potřeba je vybírat podle výšky člověka. Tyto hole jsou obvykle lehčí a vysoce odolné proti poškození, takže mají delší životnost. Jak vybrat správnou délku? Postavte se vzpřímeně, ohněte ruce v loktech v 90stupňovém úhlu, jako byste drželi hůl za rukojeť. Poproste prodejce, aby takto změřil výšku od podlahy k vašim dlaním a podle toho vyberte správnou délku holí.
Teleskopické hole mají nastavitelnou délku a lze je tak přizpůsobit různým výškám postavy. Hole si můžete klidně půjčovat mezi sebou v rodině. Skládají se tak, že se do sebe jednotlivé části zasouvají. Při každém skládání se znovu nastavuje jejich potřebná délka, ve které se uzamykají. To se provádí buď šroubováním celé části či plastového kroužku, nebo zajištěním páčkou. Obecně se hodí při překonávání obtížných tras, aby bylo možné rychle přizpůsobit jejich délku aktuálnímu terénu nebo v případě potřeby hůlky sbalit a připevnit na batoh.
Skládací hole jsou ideální do sněhu
Jejich tvar připomíná tyčku od stanu – jednotlivé díly, které jsou spojeny lankem, do sebe zapadají a vy tak hůl můžete složit do malého balíčku. Takové hole jsou kompaktní, lehké, ale zároveň mají tu nejmenší pevnost. Skládací hole nacházejí největší využití při rychlých sportech, jako je trail running, ski running nebo trekování po dlouhých trasách. Výhodou oproti teleskopickým holím je, že při každém skládání a rozkládání není potřeba znovu nastavovat délku holí.
Hliník je lehký a odolný
Dalším kritériem, podle kterého se turistické hole rozdělují, je jejich materiál. Ten má vliv na jejich hmotnost, pevnost a pružnost. Ideálem je samozřejmě lehká a pevná hůl. Hole se obvykle vyrábějí z hliníku, který má nízkou hmotnost a zároveň dobrou tuhost, takže odolávají i extrémním podmínkám. Hlinkové hole jsou také vhodné pro začátečníky. Druhou používanou variantou je pak karbon nebo jeho směs. Karbon je ultralehký, odolný i pevný, zároveň je ale drahý. Hodí se tak pro náročné turisty, kteří hole využívají častěji. Naopak hliníkové hůlky jsou cenově dostupné.
Madlo musí perfektně padnout do ruky
Poslední, na co se při výběru hole zaměřte, je typ madla. Madlo neboli rukojeť se vyrábí v různých tvarech, šířkách a materiálech. Některé hole se prodávají v „dámské“ verzi, což znamená, že mají menší rukojeti. Než hůl koupíte, vždycky si ji dobře osahejte a zjišťujte, jak vám padne do ruky. Nejrozšířenější verzí je madlo z měkčeného plastu. To je příjemné na dotek, ale při zpocení ruky hrozí, že vám bude klouzat. O něco komfortnější je pak madlo z korku. Korek je přírodní materiál, který je příjemný i do zpocené ruky. Někteří turisté nedají dopustit na materiál s názvem EVA pěna. Jedná se o hustou pěnu, která má dobrou přilnavost za mokra a v horkém počasí je relativně chladná. Tvarují se z ní ergonomická madla, která jsou na dotyk velmi příjemná, měkká a mají dobrou životnost. Mnoho běžkařů však dává v zimě přednost gumě, protože guma neabsorbuje vodu a nabízí dobrou přilnavost v rukavicích. Gumové rukojeti jsou tak k dispozici na turistických hůlkách v mnoha cenových relacích. Vyhněte se ale tuhé gumě – to je typ, který za mokra klouže. Měkčí guma má dobrou přilnavost za všech podmínek.
Důležitý je také tvar a střih rukojeti. Některá madla mají hrbolek na ukazováčku jako pomůcku pro držení hole. Je v nich vylisováno několik úchopů s „klouby“; pokud však vaše ruce nepadnou do tvarované rukojeti, máte smůlu. Prémiové turistické hole mají ergonomicky zahnutou rukojeť, jejichž úhel umožňuje, aby vaše zápěstí spočívalo v přirozenějším úhlu.
Zásadní je terén
A blížíme se do finále! Při výběru holí se zaměřte hlavně na to, jak často a v jakém terénu budete hole používat. Teleskopické třídílné hole jsou pevné a kompaktní, proto je využijete v náročných horských trasách. Vždy si hlídejte, aby vám madlo dobře padlo do ruky, aby na vás hůl nebyla příliš těžká. Ke každé holi byste měli automaticky dostat také ochranu hrotů, abyste jí při převážení nikoho nezranili. Hroty ale můžete používat, i když jdete po zpevněné cestě. Ke klasickým třídílným holím si můžete běžně dokoupit sněhový talířek o větším průměru, který se dobře hodí pro turistiku na sněhu.
Skialpové hole bývají zpravidla dvoudílné a talířek mívají v ceně. U madla se dívejte na možnost, kdy je madlo delší než v místě úchopu. To se hodí při sněhových traverzech, kdy můžete po madle pohodlně přehmátnout a nemusíte neustále nastavovat různou délku hole. Skialpové hole mívají také poutko.
Kolik stojí?
Hole se prodávají v různých cenových relacích. Vždy je proto dobré položit si otázku: Jak často budu hole používat? Do jakého počasí a podmínek je potřebuji? K běžným procházkám vám dobře poslouží univerzální hole nejnižší cenové kategorie. Seženete je už od 900 korun. Jestliže se chystáte do hor nebo na několikadenní túru, vyplatí se investovat do speciálních holí. Opravdu kvalitní hole s dlouhou životností vás vyjdou zhruba na 4 000 až 6 000 korun.
Zdroje:
- www.hanibal.cz
- www.bergfreunde.de