"Říjen a listopad patří na ledovcích Čechům a Polákům. Nemůžete se lyžování dočkat, a tak vyrážíte už v předsezoně. A pravidelně také na jaře po hlavní sezoně," říká Katarzyna Gaczorek pracující pro centrálu Tirol Werbung.

A tak to bylo i o letošním státním svátku 17. listopadu, na rakouských ledovcích ho "slavily" davy Čechů a podmínky byly výborné. Povětšinou sluníčko, prašan a absence covidových opatření sem přitáhli dokonce více návštěvníků než v minulých letech. Nechyběly české lyžařské týmy, party kamarádů ani rodinné výpravy. "Věříme, že to tak zůstane po celou sezonu. Hoteliéři nám hlásí, že si lidé objednávají ubytování na další měsíce, jako by žádná krize nebyla," dodává Hermann Erler ze Sdružení cestovního ruchu Tux – Finkenberg.

Neodradily je ani ceny. Lanovky v průměru meziročně zdražovaly o čtyři až šest procent. "Jednodenní permanentka v hlavní sezoně, kterou na ledovci máme už nyní, loni stála 54 eur. Nyní zaplatíte 57,80 eur," uvádí Michael Gstrein ze Stubaie. Z návratu turistů se raduje a vzpomíná na covidové období, kdy se v areálech pohybovalo jen pár místních: "Bylo to takové lyžování duchů."

Ve většině středisek se do popředí dostává i otázka životního prostředí. Například v Hintertuxském údolí nakoupili čtyři elektroautobusy vozící lyžaře k lanovkám, které budou v provozu od začátku ledna.

Kvůli teplému podzimu je na Stubaiském ledovci v provozu teprve třetina areálu – to znamená všechny hlavní sjezdovky a přípojky k nim, přípravné práce na zprovoznění dalších jsou v plném proudu. Sněžná děla jedou v noci "na plný plyn" a přes den můžete sledovat odklízení velkých ploch ledovce zakrytých flísem. Ano čtete správně – flís má za úkol přes léto chránit ledovec před dalším odtáváním. "Věříme, že v příštích dnech napadne až půl metru sněhu. To by nám přípravy ulehčilo," dodává Ines Eberl-Kammerlander z lanovkářské společnosti Bergbahnen Tux. "Jen nesmí moc foukat. Na ledovcích se v tom případě totiž sníh neudrží."

Ve sněhovou nadílku doufají i další areály položené v nižších polohách. Většina těch rakouských by chtěla odstartovat na začátku prosince.

Pokud se ale vypravíte na ledovec, myslete i na to, že se vaše tělo musí vypořádat s nadmořskou výškou přesahující 3000 výškových metrů. "Hodně pijte, věnujte svému tělu pozornost," radí lyžařský instruktor Alar, původem z Estonska, který už letos na lyžích strávil třicet dnů. "A nezapomeňte na místní šnaps, to je medicína," směje se.

Zdroj:

magazín Kondice