Šlápnutí do prázdna a pak střih a tma. Tak vzpomíná na svůj pád, který se stal, když byl ještě kluk. Následkem pádu z obrovské výšky byla zlomená páteř a připoutání na invalidní vozík. Ani po náročné několikaměsíční rehabilitaci se Pavel Bambousek na vlastní nohy už nepostavil. Protože sport patřil do jeho života, nechtěl se ho vzdát ani po tom, co se jeho život obrátil o 180 stupňů. Vášeň našel v adrenalinovém lyžování, kterému se už řadu let věnuje na profesionální úrovni.
Pavel Bambousek se stal se českým reprezentantem v alpském lyžování a závodně hraje i golf. Českou republiku reprezentoval na zimních paralympijských hrách v Koreji v roce 2018 a 2022 v Číně. Lyžování se věnuje už téměř 20 let a stále ho baví a naplňuje. „Baví mě ta svoboda pohybu a dynamika. Zároveň jsem si splnil sen, kterým byla účast na olympiádě,” říká. Bambousek spadá do kategorie sedících LW 12/1, což znamená, že je schopen částečně hýbat nohama, používá svaly trupu, má dobrý balanc v sedu a může poměrně dobře reagovat na terénní nerovnosti. „Jakmile se posadím do monoski a připoutám se, tak nevnímám žádné omezení. Při lyžování se cítím svobodný, mám rád prostředí hor, a navíc mi na monoski nezapadávají kola od vozíku do sněhu, ani nekloužou berle,“ dodává s humorem jemu vlastním. Sport má rád od mala. Skateboardingu, klasickému tanci nebo karate se ale už od roku 2002, kdy si pádem z desetimetrové výšky přivodil úraz páteře, věnovat nemůže.
Místo dvou lyží má jen jednu
Paralympionici na takzvaném monoski podle něj většinou jezdí všechny disciplíny, nejsou tedy specialisty například jen na slalom, ale jezdí super G nebo sjezdy. O tom ale není radno mluvit před jeho maminkou, kterou se celou dobu snaží přesvědčit, že jezdí opatrně a pomalu. „Je to stejné jako zdravé lyžování, nejrychlejší stopa na svahu je jenom jedna, rozdíl je jen v tom, že my ji sjíždíme na jedné lyži. Zdravý lyžař má lyže mimo osu těla, tělo drží ve směru z kopce dolů, u monoski je to taky tak, akorát u toho sedím, lyži mám jenom jednu, nohy zafixované k sobě, a protože je jízda na mono ski přece jen méně stabilní, máme v rukou místo hůlek stabilizátory, takové malé lyžičky, kterými vyrovnáváme balanc."
Na lyžích má adrenalin, při golfu zaměstná hlavu
Se svým hendicepem se závodní lyžař pere, jak nejlépe umí a naučil se díky tomu postarat se sám o sebe ve všech situacích. „Když se řekne stát na vlastních nohách, obrazně to znamená i schopnost žít samostatný život. Zjistil jsem o sobě, že to dokážu, i když na vlastních nohách stát nemůžu. A to je super. Po takovém úrazu to člověk buď zabalí, nebo se s tím popere," říká paraolympionik. K oblíbenému lyžování si přidal ještě golf, což je zcela odlišná disciplína, která vedle fyzické zdatnosti a přesné rány vyžaduje i správnou schopnost číst terén, což je důležité pro volbu správné hole. „Člověk při golfu bojuje sám se sebou, hlavu zaměstnává přemýšlením a musí se soustředit na daný moment. Emoce a touhy dá někam strašně daleko a vyhodnocuje svoje možnosti s každou ránou, a že jich tam je opravdu hodně. Golf je komplexní sport, i když se vezu na tom speciálním vozíku, překvapí mě, jak moc jsem po něm fyzicky unavený, a to kondičku z lyžování opravdu mám."
I na vozíku vede rodinný život
Minulý rok se oženil a narodila se mu dcera. „Sport má ale stále v mém životě velké místo. Letos se zúčastním několika zahraničních golfových turnajů, například Madrid Open for Disabled Golfers ve Španělsku, a vybojovat na nich co nejlepší možné výsledky. Sport je skvělá šance, jak se po nehodě nebo nepřízni osudu snáz vrátit do běžného života,” říká Bambousek, který stále bydlí v bytě ve 4.patře bez výtahu. Mobilitu mezi tréninkovými lokality zvládá i díky své speciálně upravené Toyotě RAV4. Právě tato japonská automobilka je partnerem českého paralympijského výboru a parasportovcům poskytuje své vozy. Kromě vrcholového lyžování a golfu jezdí ještě na handbiku, plave a rád si zahraje ping pong.
Zdroje:
Pavel Bambousek, paralyžař na mono ski
https://www.zpravyzmnisku.cz/rozhovory/pavel-bambousek-uz-vim-ze-vsechno-v-zivote-je-resitelne/