Zdroj: Youtube

Lyže a lyžáky jsem nechala v mezistanici a přezula se do zimních bot. Protože tady v Ledovcové jeskyni, Natur Eis Palast, dlouhé 640 metrů, by se mi v nich dobře nechodilo. Sestupujeme po kovových schůdcích, noříme se do nitra ledovce, necháme se uchvátit ledovou krásou zmrzlých krápníků i stěn osvětlených namodro, fialovo....

K objevení přispěla náhoda

Udělat z ledovce turistickou atrakci nikdy nebylo v plánu. Přispěla k tomu náhoda. Roman Erler, který pochází z údolí, se v srpnu 2007 vydal na skialpovou túru. Když se vracel, všiml si na sjezdovce číslo pět trhliny. Později se sem vrátil, díru zvětšil a zjistil, že dole pod ním je celá ledovcová místnost. A na ni navazuje další a další....

"Nyní si můžete ledovec prohlížet na trase dlouhé 640 metrů. 85 procent paláce vytvořila příroda, nic jsme tady nemuseli kopat, jen jsme vysekali schody, dodali žebříky a zvětšili průchod. Postupně ale jeskyni rozšiřujeme," vypráví náš průvodce Thomas.

Když začne popisovat, proč se stejně jako ostatní ledovce ten náš nehýbe (leží přímo na permafrostu), jedna z polských turistek se tiše rozpláče a musí ji vyvést ven.

Zmrzlé vodopády nebo dokonalé ledové krystaly

I já cítím vnitřní neklid, ale není to hrozné, abych musela ledové království opustit. Zmrzlé vodopády, ledové krápníky nebo dokonalé ledové krystaly, kaple s křížem nasvícené jasnými barvami nás provází celou túrou, která končí projížďkou na ledovcovém jezírku. Světelná show, která se na něm rozehrává, je dokonalá.

Pod ledem je konstantní teplota 0 stupňů Celsia 365 dní v roce, vstoupit dovnitř s průvodce můžete každý den v roce.

Cena 26 eur (děti platí polovinu).

Zdroj: www.hintertuxergletscher.at