1. Stubaitský ledovec

Vysoko nad všemi starostmi a v pevném náručí majestátních hor, které šplhají nad tři tisíce metrů - takový pocit můžete zažít na Stubaitském ledovci, kde se lyžuje do začátku června. Nahoru lyžaře vyvází supermoderní kabinová lanovka pro 32 osob s wifi a polstrovanými koženými sedačkami, aby je pak vypustila na 42 km sjezdovek, které se rozprostírají na pěti ledovcích a točí se dokola třítisícového vrcholu Schaufelspitze. Mírné svahy si oblíbily rodiny s dětmi, které mohou využít i skipas zdarma pro děti do deseti let v doprovodu rodičů. Zamiřte s nimi na Gamsgarten, kde je výukové hřiště s několika koberci a nedaleko také vlek Murmele, ten prý "odkojil" několik generací místních lyžařů. S většími dětmi si můžete užít volného terénu - okolí sjezdovek nabízí spoustu míst, kde se dá bezpečně trénovat. A navíc je zde devět značených tras pro skialpinisty i 13 pro freeridery, lze si je stáhnout jako GPS a prozkoumat na videu.


2. Zell am See a Kaprun


Zalesněné svahy, široké carvingové louky i vysokohorský ledovcový terén - to je rakouské Zell am See propojené s ledovcovým areálem Kitzsteinhorn, kde se lyžuje do konce května. Oblast má krásnou kulisu a to díky stejnojmennému jezeru v údolí a výhledu na Vysoké Taury s Grossglocknerem. Dvoutisícový hřeben Schmittenhöhe má různorodé terény, třítisícový Kitzsteinhorn červené a modré carvingové dálnice a snowpark, nenápadný Maiskogel překvapí poklidnými dálnicemi. Pokud hledáte hezké ubytování, zvolte Sportresort Alpenblick nedaleko jezera, který nabízí cvičební a regenerační program s profesionálními trenéry. Dopřát si tu také můžete wellness, lekce jógy i běhání. www.alpenblick.at, www.zellamsee-kaprun.com


3. Alta Badia

Jsou místa, která vás chytnou za srdce a nepustí. Tím je Alta Badia na severu Itálie v regionu Jižní Tyrolsko, kde se letos bude lyžovat do 10. dubna. Den předtím tu začíná Ski Carousel Vintage party, kdy se hlavně místní převlečou do retro oblečení. Lyžuje se tu na 130 kilometrech sjezdovek, které jsou propojené s Čechy oblíbenou Val Gardenou, anebo lyžařským okruhem Sella Ronda. Závodní pocit můžete zažít na sjezdovce Gran Risa, začíná v nadmořské výšce 2100 m u slavného klubu Moritzino. Na lyžích lze dojet i do restaurace St. Hubertus v San Cassianu, která drží tři michelinské hvězdičky. www.altabadia.org


4. Ski Aréna Karlov

Ve stínu jesenického Pradědu leží malebné údolí Karlov, ze kterého se na jeden z hřebenů rozbíhá několik vleků a čtyři čtyřsedačkové lanovky obsluhující celkem více než 12 km sjezdovek. Zaparkovat můžete hned pod první lanovkou, v areálu Myšák, kde je „čtyřsedačka“ páteří ke třem sjezdovkám. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi s lyžařskou školou a hřištěm pro děti, jehož dětský pás letos dostal krytí proti nepříznivému počasí. Vedlejší sjezdovka Kazmarka s kotvou je spíše pro sportovnějšího lyžaře, stejně jako sjezdovka Klobouk na konci údolí. Karlovský Ski Expres a Roháč Expres mezi nimi uspokojí každého lyžaře. Okolí Karlova i je ideálním místem pro skialpinisty - vyrazit můžete například na Temnou. Běžkaři ocení upravené stopy, které vedou z Karlova přes Alfrédku na Skřítek, anebo na Novou Ves. Ubytování nabízí například nově zrekonstruovaný penzion Bez větří a na jídlo vyrazte do chaty Kazmarka, Penzionu Roháč nebo Park Penzionu v Malé Morávce.


Zdroj: Další tipy, kam vyrazit za jarním lyžováním a celou reportáž ze Stubaie, si můžete přečíst v březnovém čísle magazínu Kondice, který vychází 22. února.