Premium obsah

Energetické drinky: Jsou zdravé?

Energetické drinky: Jsou zdravé?
Nakopnou, když je nejhůř, ale nevyplatí se to s nimi přehánět. Jedna půllitrová plechovka energetického nápoje do těla dostane tolik kofeinu, jako byste naráz vypili dva až tři šálky silné kávy. To už s nervovou soustavou může pořádně zamávat. A s cukrem je to ještě horší.

Kromě kofeinu totiž energetické nápoje vyjma těch bez cukru obsahují i pořádnou nálož jednoduchých sacharidů. „Ty nápoji nejen dávají chuť, ale hlavně jsou zdrojem rychlé energie. Dobře se vstřebávají a spolu s kofeinem tělo nabudí,“ vysvětluje odbornice na chemii v potravinách a výživová poradkyně Petra Vašíčková. Dáte-li si energy drink, měli byste se zbytek dne vyhnout příjmu dalších cukrů.

„Půllitrová plechovka může obsahovat i celou doporučenou denní dávku cukru,“ upozorňuje odborník na výživu z Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. Vstřebávání cukrů ještě usnadní přidané vitaminy skupiny B, které podporují metabolismus. I tak se ale účinek dostavuje se zpožděním. „Energy drinky začínají působit zhruba do hodiny po požití a jejich účinek vydrží asi dvě až tři hodiny,“ říká Petra Vašíčková. Spánek ale rozhodně nenahradí, jen ho o něco oddálí. Po čase hladina cukru v krvi klesne a únava se vrátí v plné síle.

Občasná berlička

Časté pití energetických nápojů nedoporučují ani lékaři, ani odborníci na výživu. Obsahují totiž látky, které negativně působí na srdce a nervovou soustavu. Ve větších dávkách mohou způsobit bušení srdce, úzkost nebo poruchy spánku. Proto je berte jen jako berličku, když není zbytí. Třeba když potřebujete v práci dotáhnout důležitý úkol, přestože byste se už nejradši viděli v posteli, nebo když večer řídíte a chcete mít jistotu, že budete svěží. I tak počítejte s tím, že energy drinky nejsou všemocné, a jste-li hodně přetažení, už vám ani ony příliš nepomohou.

S alkoholem ne

Na energy drinky si dávejte pozor také v kombinaci s alkoholem. Ty dva totiž rozhodně nejdou dohromady, i když vám je s vodkou namíchají v každém druhém baru. „Kombinace energy drinků s alkoholem potlačuje únavu, kterou alkohol způsobuje, ale zároveň usnadňuje jeho vstřebávání,“ upozorňuje Petra Vašíčková. Snadno se pak stane, že vypijete mnohem víc alkoholu, než vaše tělo zvládne. Chcete-li energy drinky s něčím míchat, pak s vodou. Vysoký obsah kofeinu totiž tělo odvodňuje.

Taurin a spol.

Kromě kofeinu v energetických nápojích najdete i taurin a inositol. Obě látky stimulují mozkovou aktivitu. Taurinu byste denně měli přijmout maximálně 2 gramy, což odpovídá jedné velké plechovce. Některé drinky obsahují i glukuronolakton, který snižuje únavu. Podobné účinky mají vitaminy skupiny B, které podporují duševní činnost.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.