Lyžování je fyzicky poměrně náročný pohyb, při kterém se zapojují hlavně lýtkové a stehenní svaly, důležitou roli ale sehrávají také kolena, která musí zvládat všechny tlaky a otřesy při sjíždění terénu. Při lyžování děláme i hodně nepřirozených pohybů a zapojujeme tak svaly, o kterých jinak ani nevíme. Typicky zanedbávanou částí jsou kyčle, které jsou v obloučcích potřebné k zalamování, odlehčování lyží přes nerovnosti a podobně. Dospělí mohou mít svaly posílené z fitka, ale co děti? I ty by měly mít alespoň částečně zpevněné svaly a být na sportování trochu zvyklé. Jinak by je mohly zimní radovánky na kopci nepříjemně překvapit a samozřejmě jim hrozí i riziko poranění.

Zdroj: Youtube

Zpevněné svaly jsou základ

„Když děti přivyknou pravidelnému pohybu, zpevní si svalstvo a vybudují si ke sportování kladný vztah, který se jim pak bude na lyžích určitě hodit. U malých dětí je vhodné řízené cvičení pod vedením trenéra jednou týdně s tím, že je fajn ho doplnit o pravidelný pohyb venku a také o sportovní aktivity s rodiči. Jelikož i pro zimní sporty je podstatná rovnováha, může při průpravě pomoct jízda na odrážedlech a koloběžkách, které většina dětí miluje,“ doporučuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym. Přihlaste proto dítě do Sokola, na gymnastiku, atletiku, tance nebo na jiný kroužek, kde ho v pohybu povede zkušený trenér.

Kdy je ten správný čas začít s lyžováním?

I zde, stejně jako u jiných aktivit, je vhodný věk velmi individuální a záleží na konkrétním dítěti. „Nejlépe však začít v době, kdy je váš potomek schopen samostatné chůze na větší vzdálenost, dokáže vyjít a sejít prudší kopec a stát pár vteřin na jedné noze. Většina zdravých dětí dosáhne těchto schopností ve věku kolem tří let,“ uvádí na webu fyzioterapeutka Mgr. Lucie Alblová.

Hlavní je nenutit

Určitě by rodiče neměli děti do lyžování nutit. Dobré je vždy vyzkoušet, co zvládnou, hravou formou s dětmi párkrát sjet kopec a vztah ke sportu budovat postupně.

„Snažíme se vyvarovat metod z výcviku dospělých – tedy žádný dril a cvičení jízdy na jedné lyži. Pěkně v klidu a bez nucení připněte lyžičky. Pak přibudou první krůčky, samozřejmě i s hůlkami. Postupně přidáváme jízdu z mírného kopce s držením dítěte mezi vlastními lyžemi. Dalším krokem může být tahání za hole nebo jízda za madlem přívěsného vozíku, který slouží jako zázemí na delší trasy,“ radí fyzioterapeutka na stránkách www.fyzio-pro-deti.cz. Některé malé děti obecně špatně snášejí sníh, proto bychom je neměli nikdy do zimních sportů nutit a lámat to přes koleno. Pokud vám tříleté dítě pláče, že mu i přes rukavice a nepromokavé oblečení mrznou končetiny, raději ho vezměte do tepla a zkuste to s ním na svahu příště, až bude třeba lépe naladěno nebo vykoukne sluníčko. Jinak hrozí, že si k lyžování už od začátku vybuduje odpor.

Co je lepší pro začátek: běžky, nebo sjezdovky?

Patříte k rodině nadšených běžkařů a rádi byste do téhle aktivity zapojili i děti? Odborníci doporučují začít postupně. „Osobně si myslím, že je lepší začít sjezdovým lyžováním. Běžky jsou technicky a fyzicky poměrně náročné – děti proto většinou tento pohyb příliš nebaví. Zatímco na sjezdovkách se ‚vezou z kopce‘, u běžeckého lyžování musí vynaložit větší sílu a do toho zkoordinovat všechny pohyby, což často vede k tomu, že menší děti tento sport spíše odmítají,“ říká Kristýna Přibylová, která je sama maminkou tří dětí.

Helma a lyže k sobě patří

Při každé sportovní činnosti by děti měly být vybavené příslušnými ochrannými pomůckami – u lyží je to samozřejmě helma, ale kromě ní je dobré pořídit i ochranu zad, tzv. páteřák. V dnešní době je to naprostý základ – jednak kvůli stále se zvyšující rychlosti lyží, jednak s ohledem na rostoucí počet lyžařů. U dětí do 10 let zvažte i pořízení reflexní vesty, která zvyšuje jejich viditelnost na svahu. Právě srážka se starším nebo rychlejším lyžařem může mít pro dítě velmi nepříjemné následky.

„Šaškovské“ čepice na lyže nepatří

Důležité jsou kromě helmy i kvalitní a teplé lyžařské rukavice. „Nikdy dětem nedávejte pletené rukavice, a to ani když je v březnu již teplo. Nejenže se snadno promáčejí, ale v případě pádu nebo nárazu ruce neochrání. Ze zkušenosti bych se také pokusila vyvarovat všeho, co na dítěti nějak ‚vlaje‘, a mohlo by se tedy při sportu zamotat a způsobit třeba pád – neuvázaná dlouhá šála, dlouhé čepice s velkými bambulemi a podobně,“ připomíná na závěr Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym.

Zdroj:

Kristýna Přibylová, majitelka profesionální dětské tělocvičny

https://snow.cz/clanek/5537-lyze-trenink-a-zdravi-21-dil-lyzarske-svaly-a-ted-ligety-v-obyvaku

https://www.fyzio-pro-deti.cz/novinky/