V zimě je třeba dbát na více faktorů, aby se běh nestal důvodem vašeho zranění či onemocnění. Je daleko důležitější tělo nejprve rozehřát, ale také zvolit správné oblečení. To vše se dozvíte v dnešním článku.

V zimě se běhá hůře

Není to jen váš pocit.

Opravdu se v zimě běhá hůře a je možné, že také v zimě nezvládnete běžet svou běžnou rychlostí. Tělo musí vydat daleko více energie na rozpohybování a zahřátí organismu.

Proto se v zimě nežeňte za rekordy a nesnažte se překonávat své výkony z léta. Běhejte tempem, které vám bude vyhovovat, a nelámejte si hlavu s tím, že běžíte o něco pomaleji.

Dech

Správně dýchat je důležité vždy.

Zejména však v zimě. Snažte se dýchat pouze nosem. Jakmile byste začali horečně dýchat ústy, můžete nastydnout a kvůli studenému vzduchu, který není nijak filtrovaný ani ohřátý, mít problémy s hlasivkami.

Pokud víte, že po delším úseku nezvládnete dýchat pouze nosem, pořiďte si teplejší nákrčník či roušku na běh. Díky látce, kterou budete mít před ústy, zamezíte vdechování studeného vzduchu.

Držte tempo

Snažte se nezastavovat a běžet stále stejně.

Při běhu se zpotíte, vaše oblečení se nasákne potem, a jakmile byste zastavili, můžete snáze prochladnout.

Proto se nevěnujte svým známým, které po cestě potkáte, ani nevyřizujte telefonáty při běhu. Soustřeďte se pouze na běh a snažte se mít stále stejné tempo.

Oblečte se, ale s vrstvami to nepřehánějte

Samotný běh vás jistě zahřeje, proto není potřeba běžet v několika vrstvách oblečení se zateplenou bundou navrch.

Jakmile se obléknete příliš teple, budete se o to více potit, což může mít za následky prochladnutí.

Běžet můžete v legínách či jiných sportovních kalhotách, jako svršek zvolte příjemné triko, které bude příhodné na běh a pocení, v chladnějších dnech si můžete obléct také sportovní mikinu nebo jiný top, a nezapomeňte na bundu, která by též měla být vhodná pro běh.

V oblečení by vám neměla být příliš zima, ale ani by oblečení nemělo být příliš teplé. Je možné, že než se rozeběhnete, ucítíte mírný chlad, což je v pořádku. Jakmile uběhnete pár stovek metrů, zahřejete se.

Nezapomeňte zvolit také běžeckou obuv, do které si můžete vzít teplejší ponožky nebo podkolenky.

Rozehřejte se

Než se pustíte do svého tempa a běhu samotného, nezapomeňte na krátkou rozcvičku.

Rozcvičit se a protáhnout můžete doma nebo před během již venku. Protáhněte své nohy, párkrát si zaskákejte, rozehřejte se.

Při doběhnutí

Jakmile dokončíte běh, nezapomeňte se převléknout ze zpoceného oblečení a tělo zahřát. Také nezapomínejte na hydrataci – vypijte alespoň sklenici vody. Voda by neměla být příliš studená a měla by mít ideálně pokojovou teplotu.

Zdroj:

https://www.sanasport.cz/magazin/10-tipu-aby-vas-beh-v-zime-nestal-zdravi?gclid=Cj0KCQiAvqGcBhCJARIsAFQ5ke5hA74zXe8tFBhmle8w9tHPepx_u5JphDZabPNGKHwhYXe3iXw2mrcaAqHPEALw_wcB