Ženská pokožka je elastičtější než mužská a pojivové tkáně ve střední vrstvě kůže se hromadí ve shlucích, čímž vytváří celulitidu. Roli hraje i estrogen, který v ženském těle zvyšuje objem cirkulujících tekutin a vrstvení tuků. Celulitida vzniká nejčastěji na hýždích, bocích a stehnech, ale objevit se může i na pažích a břiše. „V tukové tkáni dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, ty tlačí na povrch kůže, ale nepružná vertikální vazivová tkáň na to neumí reagovat, takže dochází ke vzniku nepopulárních dolíčků a hrbolků viditelných na pokožce. Ve většině případů jde o estetický problém, u nejvyššího čtvrtého stádia celulitidy, které provází enormní nárůst tukové tkáně, bolestivost a otoky, už je vhodné konzultovat svůj stav s lékařem,“ říká hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Není náhodou, že celulitida trápí především ženy, geneticky jsou k ní doslova předurčeny. „Ženy mají v těle obecně dvakrát víc tukové tkáně než muži a tenčí kůži, na které jsou projevy celulitidy zřetelnější. Svůj díl viny nesou i ženské hormony, především estrogeny, které stojí za kvalitou žilního a lymfatického systému a podkožní vazivové tkáně,“ popisuje Iva Bílková. Boj s celulitidou je běh na dlouhou trať a vyplatí se nasadit hned několik zbraní najednou. Tady je návod:

Myslete na to, co jíte

Skladba stravy, množství pohybu nebo pitný režim - to jsou faktory, které můžeme sami ovlivnit. Pozitivní vliv na zdraví pokožky má konzumace vlákniny a omezení konzumace cukrů a tuků. Z tekutin se doporučuje příjem neperlivé vody, zeleného čaje či džusu, naopak nevhodná je káva a černý čaj. Optimální příjem tekutin by měl být kolem tří litrů za den. V boji proti celulitidě pomáhají citróny, skořice a chilli a především dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. K vodě si místo svačinky v podobě koláče přichystejte krabičku s nakrájeným melounem, jablkem nebo okurkou. Pozor je třeba dát na zvýšený přísun estrogenů z vnějšího okolí, například v hormonální antikoncepci a dalších lécích.

Pravidelné masáže

Masáže mají blahodárný vliv nejen na všechny vrstvy pokožky, kožní cévy a svaly, ale i na centrální nervový systém, se kterým je kůže neoddělitelně spojená. Aktivují lymfu, krevní oběh kůže i látkovou výměnu v těle. „Mezi nejoblíbenější procedury proti celulitidě patří mechanická LPG masáž s vyhlazujícím efektem, která na buněčné úrovni obnovuje látky tělu vlastní – kolagen, elastin a kyselinu hyaluronovou. Během relaxačního ošetření speciálními válečky dochází k biostimulaci kožní tkáně a urychlení činnosti lymfatického systému, kterým jsou z těla odplavovány škodlivé látky. Efekt příjemné masáže je tak celkové omlazení a vypnutí pokožky celého těla,“ řekla MUDr. Eva Müllerová z kliniky Medicom Clinic.

Zdroj: Youtube

Přístrojová lymfodrenáž

Neplést si s masáží. Zatímco masáž znamená tlak vyvíjený více do podkoží, do svalu a i hlouběji, drenáž je posun lymfy v povrchových vrstvách těsně pod kůží – pouze do hloubky spádových mízních uzlin a povrchových mízních cév. Přispívá k celkové vitalitě a regeneraci organismu, vyhlazuje pokožku a dodává kůži mladistvější vzhled. Lymfodrenáž zvyšuje cirkulaci lymfy a zlepšuje odtok krve, což působí preventivně proti vzniku křečových žil a celulitidy. Přístrojová lymfodrenáž využívá kompresivní návleky jako kalhoty, rukávy, vesty. Uvnitř těchto návleků jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu a ‚mačkají' kůži, podkoží, lymfatické cévy, ale i svaly způsobem, že vytlačují lymfu a krev směrem k srdci. Tyto speciální masáže vám může provést fyzioterapeut, který má k dispozici kvalitní stroj s vysokým počtem komor. Účinné jsou i manuální lymfodrenáže od vyškolených masérů, je ale potřeba chodit na několik opakování.

Rázová vlna

Proti celulitidě je podle fyzioterapeutky nejvíc účinná lymfodrenáž v kombinaci s aplikací rázové vlny, která efekt narušení tukových ložisek a vyhlazení pokožky ještě umocní. „Radiální rázová vlna v místě zacílení nejprve uvolní tukové kapénky z buněk do lymfatického systému a následná lymfodrenáž zrychlí tok lymfy a odbourávání tuků. Dojde k zeštíhlení problematických partií a díky novotvorbě kolagenu se vypne vazivová tkáň, která vyhladí ‚hrbolatou kůži‘. Při ošetření rázovou vlnou terapeut hloubkově uvolní tkáň pomocí výkonné vibrační hlavice, poté aplikuje radiální rázovou vlnu, která aktivuje metabolické procesy pro redukci tukových buněk, a na závěr opět hloubkově promasíruje tkáně pomocí výkonné vibrační hlavice ,“ vysvětluje Iva Bílková.

Kyselina hyaluronová

O postiženou pokožku můžeme efektivně pečovat i zevnitř, a to přidáním kyseliny hyaluronové do sklenice s vodou. Tento trend zkoumala i zahraniční studie, prokazující, že perorální roztok kyseliny hyaluronové je účinný při hydrataci pokožky, redukci vrásek a zlepšení elasticity pokožky. Také jde o silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům v těle. Nejznámější je ovšem díky své schopnosti zadržovat vodu v buňkách, což pomáhá udržet mladistvou a zpevněnou pleť. Vyzkoušet můžete třeba přípravek HYALURMED, což je bioaktivní molekulární kyselina hyaluronová určená ke každodennímu pití s vysokým podílem téhle účinné látky.

Díky tekuté formě je kyselina hyaluronová oproti tabletám či prášku 100% vstřebatelná lidským tělem a ihned po požití je podle individuálních potřeb těla distribuována do kůže, kostí, kloubů a svalové tkáně a ozdravuje tam, kde je to nejvíce potřeba. Jednou z nejdůležitějších vlastností přípravku je, že zároveň podporuje tvorbu vlastní kyseliny hyaluronové v těle.

Léčba mrazem

Nejohroženějšími místy jsou ty části těla, kde svaly nedostatečně nebo špatně pracují, tedy v oblasti břicha, zadečku nebo stehen. Na problematické partie spolehlivě zabírá i neinvazivní, bezbolestná procedura, která zpevňuje pokožku a zároveň zeštíhluje. „Při tvarování problémových partií, u nichž často nepomůže cvičení ani dieta, zabírá například cílené mražení tukových buněk. Výhodou je, že tukové buňky, které jsou při tomto ošetření odstraněny, jsou odstraněny navždy. Velká většina pacientů je spokojena už po jediném ošetření,“ popisuje dermatoložka Dominika Slezáková z pražské kliniky Mediestetik, která nabízí proceduru Coolsculpting Zeltiq. Viditelný efekt procedury přichází bezprostředně po ošetření, v příštích týdnech a měsících se rozvíjí a plného efektu je dosaženo po třech měsících.

Zdroje:

Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, vedoucí fyzioterapeutka

MUDr. Dominika Slezáková, dermatoložka

MUDr. Eva Müllerová, korektivní dermatoložka


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871318/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5661147/