Číslem jedna je jednoznačně fakt, že nepoužíváme UV faktor. "Krk a dekolt jsou oblasti, které jsou v teplé části roku sluníčku vystavené téměř neustále. Přesto nejsme zvyklé si je chránit. Často vidím opečovaný obličej a spálený výstřih, a to je špatně. Sluneční záření stárnutí výrazně urychlují," říká kosmetička, vizážistka a školitelka značky Biorganica Barbora Blahůšková. Mažte se ochranným krémem kdykoli jdete ven. Minimum by měla být třicítka, světlejším typům doporučujeme padesátku. Krk ošetřujte stejnými přípravky jako obličej, a to včetně těch čisticích. Studie ukázaly, že velmi dobře na vrásky v oblasti krku zabírají přípravky s retinolem.

Zdroj: Youtube

"Továrnou na vrásky" je také čas strávený koukáním do telefonu nebo notebooku. "V angličtině je pro to krásný výraz tech-neck. Poukazuje na to, že se kůže na krku při koukání do displejů krčí a vznikají pak výrazné vodorovné vrásky," vysvětluje Řešením je buď čas strávený do notebooku či telefonu výrazně zkrátit, nebo se zařídit tak, aby při tom náš pohled a s ním i hlava a krční páteř nesměřovaly dolů.

S tím souvisí další důležitá věc: Stav kůže na krku (ale i v oblasti dekoltu) překvapivě hodně ovlivňuje držení našeho těla. Věčné koukání do displejů nahrává nevědomému předsouvání brady. Kvůli tomu nejen trpí páteř, kterou to přetěžuje, ale ochabují tím i svaly na krku. "A ochablé svaly znamenají i ochablou kůži," varuje Blahůšková.

Spěte na zádech

V péči o krk a dekolt se tedy rozhodně vyplatí zaměřit se na to, jak sedíme, stojíme nebo chodíme. "Posilujte záda a protahujte prsní svaly i svaly na krku. Já klientům doporučuju jógu - obličejovou i tu klasickou," radí kosmetička. Pomáhá také každodenní masáž guashou.

A pozor si dejte i na to, jak spíte. Poloha na břiše nebo boku rovněž nahrává vráskám. Na krku, v oblasti dekoltu, ale i na obličeji. "Vyplatí se naučit spát na zádech," doporučuje Blahůšková. Zkusit můžete i speciální podprsenky na spaní, která v průběhu noci drží prsa od sebe, anebo kosmetické polštáře, jež brání tomu, aby se na kůži při spaní tvořily záhyby.

Další věc, kterou si nevědomky škodíme, je pitný režim. Pokud pijeme málo, velmi rychle se to projeví i na pokožce, a to samozřejmě i v oblasti krku. "Je třeba si uvědomit, že hydratace zvenčí pitný režim nenahradí. To znamená, že i když budeme o krk pečovat drahými krémy a séry, bez dostatečného příjmu tekutin nijak zvlášť velký posun k lepšímu nezaznamenáte," varuje kosmetička.

Zdroj:
kosmetička a vizážistka Barbora Blahůšková, www.biorganica.cz
https://www.dermatologytimes.com/view/neck-cream-reduces-signs-of-aging-in-2-clinical-trials