Proč vyděláváte málo?

Odborníci z magazínu Psychology Today stanovili několik vlastností, které určují výši vaší výplaty. Jste extrovertka, optimistka a týmový hráč? Máte šanci na tučné konto.
Zdroj: nito / Shutterstock.com
Vzdělání, zkušenosti, šikovnost... To všechno samozřejmě rozhoduje o tom, kolik peněz za svou práci berete. Ale důležitá je také vaše osobnost. A to hodně. Odborníci z magazínu Psychology Today dali dohromady seznam vlastností, které ovlivňují, kolik nul na kontě máte nebo mít brzy budete.

Hodně nul na kontě mají

Extroverti 
Podle studie sociálního psychologa Daniela Spurka dosahují ve Spojených státech magické hranice 100 000 dolarů ročně častěji extroverti. Proč? „Dávají si vyšší cíle a víc si věří,“ tvrdí Spurk. Lidem, kterým nedělá problém mluvit s ostatními, pomáhá i jejich hustě zabydlená sociální síť – ta virtuální i ta skutečná, plná známých, kamarádů a přátel.

Optimisté
Dokážete překážky překonávat se vztyčenou hlavou? Jedině dobře pro vás. A pro vaši peněženku. Psycholožka Susan Segerstromová zjistila, že po 10 letech od promoce si právníci, kteří už jako studenti viděli svět optimisticky, vydělávají měsíčně o téměř 3000 dolarů více než jejich zachmuřenější kolegové.

Týmoví hráči
Být samotářem se nevyplácí. Jak ukázala studie odborníků z Arizonské univerzity, sledovaní studenti, kteří při škole sportovali, pracovali jako dobrovolníci a vstupovali do studentských klubů, byli ve 24 letech spíše na cestě za úspěšnou kariérou než za prací, která je prostě jen nějak uživí.

Málo nul na kontě mají

Dobrosrdeční
Výzkumnice v oblasti takzvaného organizačního chování Charlice Hurstová spočítala, že hodní lidé vydělávají měsíčně zhruba o 800 dolarů méně než jejich kolegové, kteří mají ostré lokty. Dobrosrdeční lidé navíc častěji tíhnou k práci, kterou vnímáme jako užitečnou pro společnost, ale zároveň je hůř placená.

Neurotici
Daniel Spurk si všiml, že přizpůsobiví zaměstnanci předhánějí v kariérním žebříčku ty, jež svazuje jejich neurotická povaha. Výzkumníci z Cornellovy univerzity spočítali, že američtí manažeři, které lze označit za neurotické, vydělávají měsíčně o 3000 dolarů méně než ostatní.

Poctivci
Jak zjistil odborník na ekonometrii Andrew Hussey, podnikatelé kladoucí morálku na přední místo vydělávají o 3,4 procenta méně než ti, kteří morální zábrany nemají. Je to svým způsobem trest za to, že nejste dost agresivní. To tedy platí u mužů, u podnikatelek funguje opak – ty, které jsou ve svých zásadách pevné, vydělávají víc. 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.