Zatímco reklamy a některé články tvrdí, že se blíží nejkrásnější období roku, ve skutečnosti to pro mnoho lidí znamená zvýšený stres, protože chtějí zvládnout nákupy dárků, termíny v práci i dokonalou přípravu. O duševní pohodě se rozhodně mluvit nedá a odnést to může i fyzické zdraví, třeba zvýšenou únavou a větší náchylností k nachlazení.
Webový magazín Good to Know, zaměřený především na rodiče, zmínil v této souvislosti výzkum Britské asociace pro poradenství a psychoterapii (BACP) – podle něj více než pětina všech dospělých ve Spojeném království letos pociťuje známky stresu kvůli Vánocům. Mimochodem, sedmnáct procent dotázaných lidí s láskou vzpomínalo na Vánoce v období covidové pandemie, kdy byly například obchody zavřené, takže dárkové šílenství bylo menší, stejně jako byly omezené návštěvy, společenské akce a podobně.
Zpráva Britské asociace pro poradenství a psychoterapii rovněž citovala Liz Lewis, terapeutku z Yorku, podle níž je na místě zamyslet se třeba nad tím, zda není rodinný model oslavy Vánoc příliš stresující, hlavně pro toho, kdo všechno organizuje, a zda není na čase hledat jiný způsob.
Zároveň má podle odborníků smysl zaměřit se na sebe, dovolit si zpomalit, odpočinout a odmítnout věci, které už dělat nechceme. A nevyčítat si, když nestihneme všechno tak, jak jsme si plánovali. Tady máte několik praktických tipů, které vám mohou pomoct, abyste se letos během adventu cítili lépe než v minulých letech.
1. Cvičte
Překonejte nechuť a hýbejte se, protože hormony uvolňované při cvičení samy o sobě způsobují, že se budete cítit lépe. Endorfiny navíc mírní úzkost, zvláště to platí o intenzivním pohybu, jako je například rychlá chůze či běh. Jóga zase přináší potřebné uvolnění, takže je ideální aktivity kombinovat. Tato britská studie z roku 2020 – https://psycnet.apa.org/record/2020-00792-001 – potvrdila, že cvičení snižuje sklony k depresivním náladám u zdravých lidí se sedavým zaměstnáním.
2. Jděte ven
Chápeme, moc se vám při pohledu za okna nechce, ale zkuste to překonat. Nemusíte hned chodit celý den po horách, i když i to je fajn, počítá se i hodina či dvě na čerstvém vzduchu – zlepšuje to náladu, pomáhá trávení, svědčí to srdci i imunitě.
3. Jezte zdravě
Tady nejde jen o štíhlou linii a zdraví, jídlem se dá ovlivnit i nálada. I když máme v zimě tendenci jíst hutná, tučná, mastná nebo sladká jídla – a občas si je klidně dejte, zvláště pokud se zároveň hýbete – nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Skvělým tipem jsou různé polévky, ať už zeleninové, nebo vývary z masa, kterými v tomto období roku nahradíte studené saláty.
Hlídejte si příjem vitamínu D, vitamínu B a hořčíku.
4. Pijte méně alkoholu
Přestože je zejména prosinec obdobím vánočních večírků a společenských setkání, možná by se vyplatilo omezit, nebo dokonce přestat pít alkohol, pokud si potřebujete odpočinout a načerpat nové síly. Už proto, že alkohol výrazně snižuje kvalitu spánku.
5. Spánek nade vše
Dohánění restů všeho druhu vede k tomu, že spousta z nás špatně spí, a je nakonec jedno, zda proto, že do noci pracujeme, nebo koukáme na seriály. Spánek zhoršuje také již zmíněné pití alkoholu či nevhodně zvolené jídlo. Choďte spát i vstávejte ve stejnou dobu, pokud můžete, zdřímněte si přes den, pokud to potřebujete. Měli byste spát sedm až osm hodin denně.
6. Udělejte si čas sami na sebe
Zaměřte se na to, abyste každý den měli čas sami na sebe – a ne, nemyslí se tím doba, kdy sice nikdo není doma, ale vy šílíte kvůli uzávěrce v zaměstnání a snažíte se poslat včas podklady k nějakému projektu. Není to ani doba, kdy na poslední chvíli běžíte do družiny pro dítě. Je to čas, klidně jen patnáct minut, který máte skutečně jen pro sebe a svou relaxaci – můžete jej využít například k zaměření se na dýchání, k meditaci, nebo k relaxační koupeli, pokud byste toho času přece jen měli více. Skvěle funguje i poslech hudby – podle studie z roku 2017 snižuje úroveň úzkosti a stresu až o 65 procent. Odkaz zde.
7. Omezte sociální média
Pohled na dokonalé vánoční přípravy, jak je někteří lidé prezentují třeba na instagramu, je stresující, a už to samo o sobě by mohlo stačit jako důvod k tomu, aby člověk omezil čas trávený na sociálních sítích. Fakt je, že nám nedělá dobře neustálý příval informací a zážitků lidí, které mnohdy ani pořádně neznáme. Digitální detox by měl zahrnovat i omezení kontroly mailů a podobně.
8. Trénujte všímavost
Meditace všímavosti nebo vděčnosti vám může pomoct relaxovat a dobít energii před Vánoci. Všímavost je způsob, jak být plně přítomný, a zaměřit se na okamžik, který právě prožíváme. Je to skvělý způsob, jak začít den uvolněně a bez stresu. Stačí pět až deset minut. Tip? Zkuste pozitivní vizualizaci zaměřenou třeba na realistická očekávání, jak letos proběhnou vaše vánoční svátky.
Zdroje:
- https://www.rituals.com/en-hk/mag-rituality-easy-self-care-tips-for-winter.html
- https://www.goodto.com/wellbeing/relax-and-recharge-before-christmas-feeling-overwhelmed-638600
- https://www.bacp.co.uk/news/news-from-bacp/2021/16-december-coping-with-family-pressures-and-expectations-in-the-run-up-to-christmas/