Vsugerujte si, že to zvládnete

Síla myšlenky je základ. Přestavte si sama sebe v situaci, kdy úspěšně odprezentujete svou práci. Konečně si můžete oddychnout, publikum je plné dojmů a cíl jste splnila. Dobrý pocit, že? Čím více se budete soustředit na úspěch, tím pravděpodobněji prezentace dobře dopadne. Funguje to bohužel i obráceně. Když budete o prezentaci od začátku přemýšlet jako o problému, dorazíte na místo vystresovaná, jakákoli nečekaná událost vás rozhodí a vaše prezentace skončí neslavně.

Slibte si odměnu po prezentaci

Dobrou kávu a šlehačkový dezert s jahodami. Ty nové boty, okolo kterých chodíte už nějaký pátek (bot není nikdy dost). Abyste se správně namotivovala, slibte si lákavou odměnu. V mysli se vám tak prezentace propojí s příjemnými pocity. Nevěřila byste, ale i taková drobnost dokáže hotové zázraky. A když vás před prezentací chytne panika, vzpomeňte si, co pěkného vás po úspěšné prezentaci čeká.

Správný outfit vám dodá sebevědomí

Musíte se cítit dobře. Proto si vyberte pohodlné kousky, které vám sedí a působí elegantně. Věřte, že vás nic nerozhodí tak jako vyhrnující se sukně nebo padající ramínko. Během prezentování byste neměla řešit žádné zbytečné okolnosti navíc. Váš outfit by neměl přehlušit samotnou prezentaci. Proto ponechejte výkřiky módy raději v bezpečí své skříně. Pokud stále tápete, co na sebe, najděte si vzor. Inspirujte se například stylem prezentujících na konferencích, které navštěvujete. Také není k zahození přizpůsobit se vzezřením samotnému publiku. Zlaté pravidlo zní: Buďte oblečená o trochu lépe než vaše publikum.

I jídlo a pití před prezentací zaslouží pozornost

Žádné bublinky, nic horkého ani ledového. To říkám z vlastní zkušenosti. Pokud jste citlivá na kofein, nepřežeňte to s kávou, ať se vám netřesou ruce. Co se týče jídla, asi souhlasíte, že svíčková se šesti vaší soustředěnosti příliš nepřispěje. Neznamená to ale zůstat před prezentací nalačno. Energii nutně potřebujete. Vyberte si něco lehkého jako těstoviny a ideálně je zapijte čistou neperlivou vodou. Před samotným vystoupením se můžete nakopnout hroznovým cukrem v tabletkách. Rychlé cukry dodají vašemu projevu drajv.

Zaplašte noční můry s technikou

Celou prezentaci si nanečisto proklikejte. Přesvědčíte se tak, že máte správnou verzi slajdů, ve správném pořadí a že se i správně zobrazují. Pro všechny případy nezapomeňte zálohu na flash disku. Vyzkoušejte ještě před vystoupením mikrofony i presenter. Ideálně mějte po ruce pomocníka, který nečekaný problém hladce vyřeší. Vyhnete se tak nechtěnému divadlu před plátnem. A pokud se už něco pokazí, usmějte se, nebabrejte se v tom, desetkrát se neomlouvejte a bohorovně jeďte dál.

Dech je váš spojenec

Nervozita před prezentací občas způsobí, že váš dech pádí jako splašený. Najděte si těsně před začátkem klidné místo, nadechněte se na dvě doby a vydechněte na tři. Když toto cvičení několikrát zopakujete, zklidníte nejen dech, ale i tep a ve výsledku i svoje nervy. Správné dýchání se pozitivně odrazí i ve vašem mluveném projevu. Dech je klíčem k tomu, aby váš hlas zněl plně a ovládl prostor.