1. Přípravné práce
Rudý lak vám neodpustí žádnou chybu. Přátáhnete-li výrazným lakem nedbale zastřižené nehty, výsledek bude vždycky rozpačitý. Problém je ale i suchá kůžička v okolí nehtů, ke které nápadný barevný odstín jen přitáhne nežádoucí pozornost. Rudé lakování tedy začíná podstatně dřív, než po laku vůbec sáhnete.„Předtím, než se budou nehty lakovat, se musejí očistit a upravit. Upravit a začistit se musí kůžička, délka a tvar nehtů. K očistě nehtů samozřejmě patří i odmaštění a odstranění zbytků starého laku pomocí odlakovače bez acetonu. Odlakovač nehet odmastí a nový lak pak na něm bude lépe držet,“ radí manikérka a pedikérka Tamara Molnár z Institutu Orlane Praha. Nehty tvarujte ideálně pomocí papírového pilníku, je totiž k nehtům nejšetrnější. Důležité je nepilovat zběsile zleva doprava a naopak, ale pohybovat se jen jedním směrem. Předejdete tak třepení nehtů. Kůžičku nejsnáz upravíte pomocí speciálního změkčovače. Kápněte ho na nehtovou kůžičku, nechte předepsaný čas působit a pak kůžičku zatlačte kovovou nebo dřevěnou špachtličkou.
2. Naneste podklad
Aby rudý lak na nehtech vypadal tak, jak má, tedy bezchybně, chce to vytvořit perfektně hladký podklad. K tomu vám pomůže nejen podkladový lak, ale i speciální leštička. Ta většinou vypadá jako hranol, jehož plochy jsou označené čísly. Často bývá součástí i pilník, takže v jednom nástroji získáte všechny potřebné pomocníky. Následujte tedy čísla a postupně jimi vyhlaďte povrch nehtu až do lesku. Pokud si nehty lakujete vícekrát do měsíce, stačí, když je vyleštíte jednou. Příliš horlivé leštění nehtům škodí. Pak je na čase podkladový lak. „Brání zabarvení nehtu a zároveň chrání i barevný lak, aby na nehtu lépe držel,“ vysvětluje jeho poslání manikérka Tamara Molnár.
Podkladový lak navíc vyrovná povrch nehtu a vyhladí v něm všechny drovné rýhy.Některé podkladové laky také slouží zároveň jako ty svrchní.
3. Barevný nátěr
Aby vám lak co nejdéle vydržel, doporučujeme vybírat buď ze značek, které používají profesionálové, nebo z těch, které deklarují dlouhou ‚životnost‘. Pokud ale poctivě nanesete podkladový lak i lak svrchní, poslouží vám samozřejmě i lacinější lakovací alternativy. „Lak nanášejte ve dvou tenkých vrstvách, aby se jednotlivé části laku prosušily. Dbejte také na to, abyste nehty nelakovala úplně do krajů. Od kůže nechte prostor asi milimetr. Nenalakujete si tak prst a nehet bude vypadat opticky užší. Abyste měli jistější ruku, opřete si loket o stůl, aby nebyl volně ve vzduchu. Nehty se vám budou lakovat lépe,“ doporučuje manikérka Tamara Molnár.
4. Závěrečné přelakování
Vaše nehty už sice září rudě, ale konečná to ještě není. Nehty potřebují finální transparentní vrstvu, která ochrání barevný lak a výrazně mu prodlouží život. „Svrchní vrstva laku, které se někdy říká topcoat, slouží jako závěrečný lesk a ochrana laku proti popraskání a olupování,“ upřesňuje odbornice.Po pár dnech můžete svrchní lak použít i k oživení manikúry, jednoduše s ním své nehty znovu přetáhnete. Aby ale vše fungovalo tak, jak má, je potřeba opravdu trpělivě počkat, až barevný nátěr definitivně zaschne. Jinak hrozí, že si barevnou vrstvu poničíte.
5. Opravte chyby
Nejdůležitější část lakování je čekání. Dejte svým čerstvě nalakovaným nehtům čas, aby opravdu dobře zaschly. Jinak riskujete, že si neopatrným pohybem zničíte celou práci. Minimum je dvacet minut, ještě lepší je půlhodina.Úplně na závěr se pusťte do korektur. Máte-li pevnou ruku a nepodařilo se vám nikde přetáhnout, gratulujeme! Už jen stačí, když si na závěr promažete ruce krémem. „Jestliže se ale s červeným lakem dostanete mimo nehet, vše opravíte a lak z kůže vyčistíte pomocí odlakovacího korektoru,“ popisuje nápravu škod manikérka. Korektory většinou vypadají jako tužky, místo tuhy ale mají teké štětečky, které umožňují zasáhnout přesně tam, kde je potřeba. Lak je z nehtových lůžek třeba dostat nejen z estetických důvodů, ale také proto, že by nehtům bránil ve správné výživě.
Zdroj: www.orlaneinstitut.cz