Jedna špatná zpráva na začátek: toužíte-li po dokonalých křivkách, bez cvičení a úpravy stravování to nepůjde, i kdybyste po boku měla celou armádu plastických chirurgů. Liposukce sice dokáže problematické partie zásadně vylepšit, s nadváhou si ale poradit nedokáže. Tuk, který vám při ní lékař z těla odsaje, totiž zmizí jenom z podkoží. A máte-li kila navíc, další tukové zásoby, na něž platí právě jen poctivá dřina, se ukrývají ve vašich útrobách.

Zdroj: Youtube

„Liposukce v žádném případě není metoda pro redukci váhy, ale pro formování pěkné postavy. Během jedné operace by se nemělo odsát více než 2,5 až 3 litry tuku,“ upozorňuje plastická chiruržka Helena Singerová z Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.

Představovat si, že z operačního sálu odejdete o deset kilo lehčí a s břichem plochým jako přistávací dráha je tedy poněkud ošidné. Váhu si navíc budete muset hlídat i po zákroku. Také v oblasti, která byla liposukcí upravena, totiž zůstane určitý tukový polštář, který se v případě, že přiberete, zase zvětší. Pravdou ale je, že liposukce vaše sebevědomí obvykle dokáže nakopnout natolik, že vám motivace dál na sobě makat už nikdy chybět nebude. „Často u klientů vidím, že je samotná operace dokáže povzbudit nejen k tomu si váhu udržet, ale dokonce se jim další kila daří sundat dolů,“ potvrzuje doktorka Singerová. Liposukce je tedy hlavně metoda pro ty, kteří mají normální váhu, ale obtížně se zbavují tukových polštářků v problematických partiích, a nejde to ani cvičením. Na mysli přitom nemáme jen klasiku v podobě stehen, boků či břicha, ale třeba i špíček pod podprsenkou nebo tukové zásoby na vnitřní straně kolen, na které jsou cvičení i diety většinou krátké.

Ze sálu rovnou domů

Ještě donedávna přitom liposukce patřila k poměrně hodně invazivním zákrokům, o kterém jste po zásahu kvůli modřinám a speciálnímu elastickému prádlu věděla ještě dlouhé týdny. Klasická liposukce, při níž vám lékař tukové zásoby odsál pomocí kovové kanyly, měla sice tu výhodu, že expert mohl ošetřit až tři partie naráz a vykazovala spolehlivé výsledky, ale ze zákroku jste se vzpamatovávala nejméně měsíc. V současnosti se nejčastěji dělá tumescentní liposukce. Při ní se ošetřované oblasti napustí speciálním tumescentním roztokem a z malých nářezů pak chirurg odsává tuk tenkými liposukčními kanylami. Je-li potřeba ošetřit víc lokalit naráz, provádí se zákrok v kombinaci celkové a lokální anestezie a na klinice pak zůstanete do druhého dne. Díky tomu, že se tuk odsává pomocí tenkých kanyl, se z operace vzpamatujete mnohem snáz. Oproti klasické liposukci si ale za tu tumescentní připlatíte.

Aby kůže nevisela

Přesto to jde ještě šetrněji. Řeč je o typech liposukce, u nichž se samotné odsátí tuku kombinuje s dalšími metodami, jako jsou vibrace, ultrazvuk nebo laser. Zákrok je díky nim pro pacienta mnohem jemnější a hojení kratší. Oblíbená je hlavně laserová liposukce. „Její hlavní výhodou je to, že dokáže při minimální invazivnosti a bez nutnosti narkózy a hospitalizace odstranit nejen přebytečný tuk v rámci jednoho zákroku, ale zároveň také kůži v ošetřené oblasti vypnout, a navrátit jí tak elasticitu,“ podotýká plastický chirurg Jiří Borský z Kliniky YES VISAGE, a naráží tak na fakt, že po tumescentní liposukci může kůže zůstat trochu povolená. I po laserové liposukci ovšem budete muset nějaký čas nosit speciální elastické prádlo. „Díky němu se operované plochy lépe a rychleji hojí, vstřebají se otoky a kůže se lépe přizpůsobí novému, menšímu objemu,“ říká doktorka Singerová.

Zdroj:


plastický chirurg MUDr. Helena Singerová, www.asklepion.cz

plastický chirurg MUDr. Jiří Borský,Ph.D., www.yesvisage.cz

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1748681519301767