Historie Vinyasa jógy

Vinyasa jóga má kořeny v Ashtanga józe, kterou popularizoval Sri K. Pattabhi Jois v průběhu 20. století. Ashtanga jóga je známá svým pevným pořadím asán (pozic), které se opakují a přecházejí jeden do druhého. Vinyasa jóga vychází z těchto principů, ale poskytuje více flexibility v pořadí a výběru pozic, což umožňuje učitelům přizpůsobit lekce specifickým potřebám a cílům skupiny nebo jednotlivce.

Principy Vinyasa jógy

1. Synchronizace dýchání a pohybu: Grundsteinem vinyasa jógy je vinyasa sekvenční metoda, kde každý pohyb je spojen s nádechem nebo výdechem. Tato synchronizace pomáhá uvolnit mysl a zintenzivnit přítomnost v jednotlivých momentech.

2. Fluidita: Na rozdíl od stylů, které se zaměřují na dlouhé udržování jedné pozice, vinyasa jóga klade důraz na plynulost pohybů, čímž připomíná tanec.

3. Adaptabilita: Lekce vinyasa jógy mohou být různě náročné a mohou se zaměřit na různé tématy nebo části těla, což umožňuje modifikace pro začátečníky i pokročilé.

4. Teplo: Dynamická povaha vinyasa jógy zvyšuje tělesnou teplotu a podporuje potení, což vede k detoxikaci těla.

Jak se cvičí vinyasa jóga

Vinyasa jóga začíná obvykle sérií pozdravů slunci, které rozehřejí tělo. Následují různé asány uspořádané do sekvencí, s důrazem na hladký přechod mezi pozicemi. Každá lekce obvykle končí několikaminutovou relaxací v pozici mrtvého muže (savasana), během které se tělo regeneruje a mysl uklidňuje.

Přínosy vinyasa jógy

1. Zlepšení flexibility a síly: Pravidelné praktikování vinyasa jógy zvyšuje fyzickou sílu, stamina a flexibilitu.

2. Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Díky dynamické povaze jógy dochází k zlepšení funkce srdce a krevního oběhu.

3. Snížení stresu a úzkosti: Synchronizace pohybu a dýchání pomáhá uklidnit mysl a snížit úrovně stresu.

4. Zlepšení soustředění a mentální jasnosti: Meditativní aspekty jógy pomáhají zlepšit mentální focus a čistotu myšlení.

5. Detoxikace: Zvýšená tělesná teplota a potení napomáhají odplavit toxiny z těla.

Vinyasa jóga nabízí holistický přístup ke zdraví a pohodě, spojující tělo, mysl a ducha. Její praxe je vhodná pro jedince hledající aktivní formu relaxace a zároveň chtějící posílit své tělo a zklidnit mysl. Jakmile se ponoříte do praxe vinyasa jógy, můžete objevit nejen novou formu fyzické aktivity, ale i cestu k lepšímu sebepoznání a vnitřní rovnováze.

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/hatha-vs-vinyasa
https://www.verywellfit.com/introduction-to-vinyasa-flow-yoga-4143120